מטקות או לא להיות - הכל על טניס החופים של ישראל

אפריל 11, 2012

מטקות, איזה משחק נפלא. עם רחש הגלים, תקתוק המטקות הפך לסימן מובהק שהגעתי אל חוף הים. בכל פעם שנפגשתי עם חבריי בחוף המקומי, המטקה הייתה עוברת מיד אל יד והכדור שניתז מלוחית הקרש היה כמו החוט שהידק את קשר החברות שלנו. עם כל משחק ששוחק גם הסלנג תפס תאוצה, "לתפור חליפה" ו"כפתורים" הייתה הדרך להגיד שאנחנו הולכים להפציץ האחד את השני...!

מטקות - "טניס" החופים של ישראל, הוא משחק עממי ופופולארי ביותר בקרב נשים וגברים מכל הגילאים. את משחק המטקות נוהגים לשחק בקרבת חופי הים על גדת הים ולאורך כל קו החוף הארצ-ישראלי. למבקרים בחופי הים הפכו המטקות לפריט נלווה בתיק של המגבת ובקבוק המים הקרים שבלעדיו בילוי בים הוא לא בילוי ובלעדיו לא יורדים אל חוף הים. אז מהו המשחק שמהנה כלכך? מהי המטקה? איך משחקים? ועוד טיפים חשובים בכתבה הבאה.

מדקה ומטקה – מה מקור המילה?

IMG_0639ישנם מילים בשפה העברית שהם חלק מעגה שהתפתחה בלי שום סיבה ממשית. מילה שכזאת היא ה"מטקה". בשפה האנגלית משתמשים במילה "רקטה" (Rackette), או בפירוש העברי "מחבט", שזהו אותו כלי משחק שבו אנו חובטים את הכדור במשחק הטניס. אבל מקור המילה "מטקה" נחשב עד כה לתעלומה ובניגוד למילים רבות שזוכות לתרגום עברי מקורה של המילה מטקה אינה מהשפה הלועזית כלל. אחד מהפירושים שבהם נתקלתי היה מפרי עטו של רוביק רוזנטל שהביא את הערך בשתי צורות הגייה שונות: מטקה ומדקה. מקור המילה "מדקה" מהשפה הערבית, ופירושה הוא ע?לי של מכתש שמתארת את הנקישה הקצובה של הכלי הנוקש. צורתה של המדקה (העלי הערבי) היא ידית שבקיצה משטח עגול דבר שהזכיר למשחקים על חוף הים את צורתה של המטקה המוכרת לנו כיום. במהלך השנים השתמשו בהגייה נוחה יותר ואת הד' החליפו בט' – מטקה! – וזהו מקורה – המטקה בידינו!

art2

על מטקות בקצרה

מטקות הוא משחק פנאי שאינו תחרותי, לא סופרים בו ניקוד ואין בו מפסידים או מנצחים (אף על פי שכל השחקנים מנצחים בזכות ההנאה שבמשחק). במשחק המטקות משתתפים 2 שחקנים (ולעיתים יותר) שכל אחד מהם אוחז במחבט העשוי עץ (כיום מיוצרים גם מחומרים אחרים) וחובטים בכדור גומי חלול בהתמסרות האחד אל עבר השני. המטרה במשחק היא להשאיר את הכדור באוויר ושלא ייפול ארצה והמטרה הנשגבת היא ליהנות כמה שיותר.

מקור המשחק אינו ידוע בוודאות למרות שהפטריוטים שבינינו יגידו שזו המצאה ישראלית, משחק המטקות נפוץ גם במקומות אחרים בעולם כגון איטליה וברזיל. ייתכן שמקור המשחק קשור בהתפתחות משחקי כדור אחרים כגון טניס וסקווש שהועתקו לצרכי משחק פנאי ונופש קרבת החוף. אבל עבור הישראלים המטקות הוא הסממן הכי ישראלי בחופים, שלעיתים ובעונת הקיץ, יכול להוות מטרד רועש ומציק. במרוצת השנים משחק המטקות העממי קיבל מימד מקצועני: מבנה המטקה התפתח ומיוצר מטכנולוגיות מתקדמות וחומרים מורכבים, כדורי המשחק שודרגו ויחד איתם גם פעלולי המשחק האקרובטים. נכון להיום ענף המטקות מאגד בתוכו אלפי מכורים וקהל רב של מעריצים. תחרויות ארציות ומקומיות מתקיימות בכל רחבי הארץ ומפארות את שמו של הספורט הייחודי.

מטקות ואביזרים נוספים למשחק

כיום משחק המטקות נהפך לטרנד של ממש, ישנם אלפי שחקנים ברחבי הארץ שפשוט מכורים למשחק. כל אחד מהם מחזיק בתיקו בדרך כלל מספר מטקות לסוגי משחק שונים. יחד עם המטקות השחקנים משתמשים באביזרים ועזרים שונים המסייעים להם בשיפור ביצועי המשחק ושיכולים למנוע מהם להיפצע.

סוגי מטקות
גודל המטקה הוא בסיס קבוע מראש: קוטר המשטח המעוגל של המטקה 25 ס"מ ועוביו נע בין 5 מ"מ – 20 מ"מ, אורכה של ידית האחיזה כ-10 ס"מ. בניגוד למטקות הראשונות שהיו עשויות מעץ מלא, ואלו שבאו אחריהן (מטקות העץ החלולות), המטקות של המקצוענים בימינו עשויות מקרבון, קוולר וחומרים מתקדמים איכותיים אחרים.

היתרונות העיקריים של המטקות החדשות הן במשקלם הקל: קל יותר לשחק איתן והן מקטינות את הסיכון לפציעה משום שיש פחות עומס ומאמץ על מפרק היד והזרוע. שחקנים מקצוענים סובלים לעיתים קרובות מפציעה טורדנית שנקראת "מרפק טניס" או "מרפק גולף" הנגרמת כתוצאה מכיווץ ממושך של כף היד – (פציעה דומה לכך עלולה להופיע גם אצל כל אחד ממכורי המחשב המשתמשים בעכבר) ואילו המטקות החדשות יכולות למנוע זאת.

כדורי משחק
כדורי המשחק הם כדורי סקווש חלולים העשויים מגומי. ישנם מספר סוגי כדורים כשהשניים העיקריים ביותר הם: כדורים עם נקודה צהובה אחת (כדור איטי) ושתי נקודות צהובות (כדור סופר איטי) .

כיסוי או מגן למטקה
כיסו או מגן למטקה הוא דבר חשוב וציוד הכרחי לשחקן המטקות המתמיד –  בנשיאה של המטקה, המגן מגן על המטקה מפני מכות או שריטות מחפצים שונים . שחקן מטקות אמיתי יתייחס למטקה שלו בכל מידת הזהירות.

IMG_1226

כפפה וגריפ
לכפפה ולגריפ תפקיד חשוב במניעת החלקה, יבלות ואף מעבר לכך הן משפרות את האחיזה ומפחיתות מאמץ בכך הן מקטינות את הסיכוי לפציעה השכיחה של "מרפק טניס" כפי שנזכר לעיל. גריפ: מקור המילה מאנגלית (Grip) - רצועת בד גמיש המשפרת את האחיזה ומונעת החלקה של היד מהזיעה. כפפה: בדומה לגריפ הכפפה משפרת את האחיזה בצורה משמעותית יותר ומונעת מהיד להחליק.

משקפי שמש
רצו משקפיים ספורטיביות שיהיו נוחות ויישארו במקומם גם תוך כדי פעילות גופנית קיצונית ומאומצת, על משקפיים לספק הגנה טובה מסנוור וראות טובה ואיכותית בכל מצב.
אביזרי כושר לחימום , גומיות קפיצים
רצועה למרפק (הגנה מפני טניס אלבו)

תלבושת בהירה
טניס הוא הספורט הלבן וכך גם במטקות... כיוון שהכדור הוא שחור מומלץ מאוד ללבוש בגדים בהירים בכדי שהכדור לא יעלם ויבלע ברקע הכהה.

סופגי זיעה
לידיים – ימנעו מהזיעה להפריע לאחיזת היד במטקה
למצח – ימנעו מהזיעה להיכנס לעיניים ולהגביל את הראיה
בנדנות כובעים וקרם הגנה -  להגנה מפני נזקי השמש

מגן מפשעה
מגן מפשעה או "מגן ביצים" – לא זה לא בדיחה – כששחקן חוטף כדור מטקה המגיע במהירות של למעלה מ 150 קמ"ש אל אזור מוצנע, קל להבין עד כמה אביזר זה חיוני ביותר...

מדבקות חספוס
כשהכדור נכנס ונטבל במים הוא נוטה להחליק על המטקה. לכן, אם משחקים על שפת המים כדאי שגוף המטקה יהיה מחוספס – לא מעט שחקנים מדביקים מדבקות מחוספסות בכדי לשפר את האחיזה של הכדור.

IMG_9199

סגנונות משחק

את משחק המטקות משחקים בכמה סגנונות שונים ולכל שחקן יש מטקות המתאימות לאופיו של השחקן. לכל חבורה או קבוצה של שחקני מטקות יש בדרך כלל את הסגנון המיוחד לה. לפניכם כמה מסגנונות המשחק:

משחק התקפה הגנה
משחק בו השחקנים מתחלקים למגן ומתקיף כך שלכל אחד יש תפקיד מוגדר , המתקיף יכה חזק ככל יכולתו והמגן ינסה להחזיר כדור קשתי ונוח על מנת לסייע לחברו להמשיך ברצף ההתקפה .  ההתקפה המועדפת היא במכת הנחתה כמו בטניס וההגנה היא בעצם סוג של בלימת הכדור (כדור צף ).

משחק מהיר
משחק בו שני השחקנים ישתדלו להכות כדורים מהירים, לא מוגבהים, בכדי לשמר את מהירות המשחק - המשחק משוחק בדרך כלל במרחק קצר יחסית ובהתאם לרמת השחקנים.

משחק רחוק
כשמו כן הוא – משחק מטקות שנערך ממרחק יחסית רב בין שחקנים. בגלל המרחק הגדול בין השחקנים קשה יותר לדייק לנקודת יעד מסוימת ועל כן השחקנים ישתמשו בסוגי מכות רבים יותר. זאת בניגוד למשחק הגנה/התקפה בו משתדלים להכות בעוצמה ולשמר את מכת ההנחתה וההגנה .

משחק סגנון חופשי / פריסטייל
משחק ללא חוקים בו מנסים לתת את כל המכות האפשריות על פי היכולת של השחקנים. זהו למעשה הסגנון הראשוני בו כל שחקן שלא קיבל הכוונה ספציפית יתחיל לשחק. במשחק זה אין מכות מועדפות ואין מרחק או עוצמה מועדפת, מהלך המשחק נקבע על פי יכולת השחקנים, אופיים והתיאום ביניהם.

משחק פרי סטייל אקסטרים
השחקנים יכו בכדור בכל צורה אפשרית ובמהירויות משתנות, יחליפו תפקידים וישנו את המרחק ביניהם  בהתאם למעוף הכדור. זהו למעשה המשחק המקורי בו אין חוקים ואין מגבלות . השחקנים הטובים בסגנון זה ינסו לשלב תרגילים ומכות חזקות ו"יתאבדו" על כל כדור תוך כדי קפיצות וזינוקים מרשימים.

עירוב סגנונות
למרות כל הסגנונות שפירטנו לעיל, מומלץ לזכור שמטקות הוא בעיקרו משחק פנאי ללא חוקים -  ועל פי תפיסה זו נמצא בחופים ערבוב של סגנונות שונים. לכל שחקן יש את הסגנון שלו ופרטנר מועדף איתו הוא ישחק, במהלך המשחק הסגנון והייחוד של השחקן יבואו לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר .

משחק טריו / שלישייה
משחק בו 2 שחקנים משחקים מול שחקן אחד, על פי רוב אם כי לא בהכרח, השחקן היחיד יהיה המגן.  משחק מעניין בו התיאום בין השחקנים חשוב.  בדרך כלל אופיו של המשחק יהיה הגנה התקפה אבל כמעט כמו כל דבר במטקות אין ממש חוקים לסגנון זה של משחק.

משחק קואדרו / רביעייה
משחק שבו שני זוגות שחקנים מחליפים תפקידים ביניהם בסגנונות של התקפה והגנה במהלך המשחק. זהו משחק ברמה גבוהה ומדהים המשוחק בדרך כלל בסגנון הפרי סטייל אקסטרים, משחק זה אינו נפוץ בארץ אך ביוון הוא מאוד מקובל בקרב השחקנים המקצוענים

משחק 2 ידיים
ישנם שחקנים המחזיקים מטקה בכל יד ומשחקים ב 2 ידיים .לא קל לשחק ביד שאינה טבעית לך ולכן המשחק מוסיף מעט עניין ואתגר.

משחק עם 2 כדורים
כשמו כן הוא, 2 שחקנים משחקים עם 2 כדורים או 2 כדורים ו 2 מטקות ,  המשחק הוא בעיקר גימיק מכוון שהמשימה והתיאום מאוד קשה ולכן המכות אינן חזקות והמשחק לא מתעלה לרמות ממש גבוהות.

משחק רום/ גובה
משחק כייפי בו המטרה להכות את הכדור לגובה הרב ביותר לרוץ אחריו ולהכות שוב ,  את המשחק ניתן לשחק במספר רב של משתתפים והוא בדך כלל מאוד מהנה ומאוד מצחיק הגורם לאנשים ליפול ולעשות שטויות.  לא רצוי לשחק את המשחק במקום הומה מתרחצים.

סגנון תחרותי
מדי פעם ישנן תחרויות המאורגנות ברחבי הארץ במטרה לקדם את הספורט.  לצורך זה שינו את אופיו החופשי של המשחק וקבעו חוקים: החוקים הם התמסרות בין 2 שחקנים במשך 3 דקות במטרה להשיג את מספר ההתמסרויות הגבוה ביותר בזמן הנקוב ממרחק של 7 מטרים. לשחקנים יש 2 כדורים וכשהכדורים נופלים עליהם לרוץ לאסוף את הכדור ולחזור לספור מכות .

IMG_1178

טיפים חשובים לשחקן המתחיל

  • אחיזה – יש לאחוז את המטקה בלפיתה הדומה לזו של מחבט הטניס – כף יד מכווצת כמו אגרוף ובתיאום עם מהלך החבטות להרפות מעט בכדי שהיד תהיה חופשית ולא תתאמץ יתר על המידה.
  • עמידת המוצא היא בפיסוק ברוחב כתפיים כשהמטקה פונה קדימה ובמרכז הגוף – לעמידה יש חשיבות רבה להגיע לכדורים בקלות האפשרית .
  • בשלבים הראשונים רצוי לשחק קרוב לשותף ולשחק בעוצמה מתונה המאפשרת שמירה על הכדור באוויר, שיפור תחושת השליטה או בעגה המקצועית הפיזיולוגית רכישת זיכרון תנועתי .
  • ככל שמתקדמים ומשפרים את השליטה רצוי להתרחק ולהגביר עוצמה ולקצר את זמן שהיית הכדור באוויר, כמובן שאם הניסיון לא עולה יפה והכדור נופל כל הזמן, יש להאט שוב את הקצב ולדאוג שהכדור יישאר זמן רב ככל האפשר באוויר .
  • רצוי ללמוד ולהתחיל לשחק עם שחקן מנוסה שייתן טיפים ויעניק הדרכה בנקודות הטכניות. יחד עם זאת רוב השחקנים המנוסים ישתעממו מהר מאוד מהדרכה ולכן רצוי למצוא בן זוג ברמתנו ולשחק אתו ולהתקדם יחדיו.
  • רצוי ללמוד להגיב לכל כדור וללמוד מלכתחילה מגוון מכות בסיסיות שונות, אין זה חכם לברוח כל פעם למכה הקלה והמועדפת עלינו (בדרך כלל מכת הכף יד ). יש לתרגל גם את חבטת הבק-הנד.
  • סבלנות והתמדה והדרכה נכונה יביאו אתכם להתקדמות מהירה ונכונה
  • הכי חשוב הוא לזכור ליהנות מהמשחק!

IMG_1194

 

מאמר זה נכתב באדיבות מרחב ידיעתם ומקצועיותם של חברת אקסטרים מטקה -  (Extreme matka) שמטרתם לקדם ולפתח את ענף ספורט המטקות בישראל וללמד את הדור הצעיר לחשוב בצורה יצירתית, לשחק בכל סגנון שקיים וליצור סגנונות חדשים ומאתגרים משלו.

ויקטור ברדה "Vic" – הידוע בכינויו "איש המטקה"
אחד משחקני המטקות המקצועיים והמאתגרים ברצועת החוף המקומית של אשקלון שכבש את החוף בסגנון משחק האקסטרים החופשי. בעל תואר ראשון בחינוך גופני וניסיון בענפי ספורט רבים אחרים. במשחק האקסטרים שיצר – לא קיימים גבולות במשחק ואין מכה שהיא בלתי אפשרית!!!

ערן לוי "הגזור" גאון הפלסטיקה
הדמות המובילה בפיתוח וייצור מטקות הדור החדש שמפתח ללא הרף דגמים חדשים מקצועיים ומאתגרים. בעל רקע רחב והסמכה בהנדסת ובפיתוח חומרים מורכבים ( קרבון, קוולר, מיקרוגלס ועוד. לזכותו רשימה ארוכה של הישגים, חידושים ופטנטים בתחומי ייצור שונים. בשנתיים האחרונות פיתח ערן את הקומפליט קרבון שהיא ללא ספק המטקה המובילה בימינו!

IMG_BIGg

כאות מחווה לתרומתם לענף המטקות בישראל וקידומו של הספורט, נעשה שיתוף פעולה ייחודי בין צלם ים לאקסטרים מטקה שבו הודפסו על המטקות צילומים בלעדיים של יואב נקש "צלם ים".

כתבה מאת ויקטור ברדה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים