מגזין +

אני, את והתרפיה של הים: הדרך להתמודד עם סרטן השד היא לנצחו ביחד!

מאת ים סלמן אפריל 04, 2016

סרטן השד והשחלה הוא הנפוץ ביותר בקרב נשים. אין בו רק בכדי לסכן חיים או להטיל מום וצלקת פיזית אלא גם להתיש את הנפש ולערער את הבטחון העצמי. דרכי ההתמודדות עם המחלה הם רבים אך אם ישנה תרופה שיכולה לעשות פלאים הרי תהיה זו פעילות ספורטיבית מהנה שנעשית בבמרחבים הכחולים של הים. את הדרך אל הים וההחלמה לא עושים לבד אלא בתמיכה של חברות טובות ששותפות לאותו גורל - כי להיות אישה זה דבר ראשון להיות... וביחד!

סרטן השד הינו הסרטן הנפוץ ביותר בקרב הנשים. הוא פוגע בכ- 10% מהנשים (יותר מ-60,000 נשים בשנה בישראל ויותר מ-180,000 נשים בשנה בארה"ב). כ-10%-15% מהמקרים הממאירים נובעים מגורם תורשתי, דהיינו, מקרה של סרטן השד/השחלה במשפחה. כיום ידועים מספר גנים אשר בהם קיימות מוטציות מולדות אשר מעלות באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות הסרטן. שני גנים הידועים כגורמים השכיחים ביותר לסרטן השד/שחלה תורשתיים נקראים "BRCA 1,2", או בשפה רכה "גן ברכה". הסיכוי לחלות בסרטן השחלה לנשאיות BRCA 1,2 עד גיל 70 נע בטווח הסיכון שבין 50%-30% (לעומת 15% באוכלוסייה הכללית), זאת כאשר הנשאיות לסרטן השד מצויות אף בסיכון גבוה יותר המוערך בכ- 80%-50%.

הנשים של האקסטרים. לים סגולות רפואיות אדירות שיכול להשיב את הכוח לזהות המגדרית. (תמונה Anna Pliner)

בכל שלב מגילוי הנשאות, דרך הלבטים הממושכים אם לבצע ניתוח מנע ועד להחלטה שתוצאותיה תהליך ארוך של החלמה, גוף האישה עובר תלאות רבים - מתישים פיזית ומחלישים נפשית. אחת הדרכים "לשוב למסלול החיים הבריאים" כמה שיותר מהר היא בפעילות ספורטיבית מהנה. האדרנלין המופרש ממריץ וממלא את הגוף בכוח, ומפנה את משאבייך לעיסוק אחר בעצמך, עיסוק מתוך הנאה ויטאליות ופריחה.

שמי ים סלמן. לפני מספר שנים עברתי כריתה דו צדדית של השדיים והשחלות והשאלה "האם אוכל לחזור לגלוש?" העסיקה והפחידה אותי מאוד. אחרי החלמה ארוכה חזרתי לים ולמרות הקושי אפילו גלשתי טוב יותר מבעבר. מצאתי כי החיבור בין הגוף לנפש, בעיתות של קשיים פיזיים ועומסים רגשיים, יכול להתחזק ולהתעצם דרך הפעילות ה"אקסרטימית" בים.

ים סלמן (אוחזת בכובע): "מצאתי כי החיבור בין הגוף לנפש, בעיתות של קשיים ועומסים רגשיים ופיזיים, יכול להתחזק ולהתעצם דרך הפעילות ה אקסרטימית בים". 

את הגישה שאבתי מתוך נסיוני האישי ודרך החיים שלי. חברתי הטובה מאיה אלדר ואני, הקמנו את "Extreme Therapy" מתוך הרצון להכיר לכמה שיותר נשים את הכלי הטיפולי המופלא הזה שנקרא "ים". תרפיה זו מיועדת לאותן נשים העוברות תהליך דומה לשלי ונאלצות להמתמודד עם מציאות קשה כנשאיות גן brca 1,2 אשר מעלה את הסיכויים שלהן לחלות בסרטן השד ו/או השחלה. כאמור, אנו עורכות פעילויות טיפוליות ספורטיביות ימיות אשר באפשרותן למנוע וגם יכולות לשמש כהתמודדות בעת או לאחר המחלה.

"Extreme therapy" היא גישה טיפולית המעניקה לגוף ולנפש חוסן ובהירות, תחושת הצלחה ומסוגלות, לקיחת אחריות ושליטה על החיים, וכל זאת בכדי להתמודד עם אתגרי החיים השונים. המפגש עם החששות אל מול הסיפוק הרב מן ההצלחות מתקיים באמצעות הספורט האתגרי בים והמפגש עם המים. בהתנסויות ובחוויות חדשות ומעצימות בים, אנו "מתנתקות" מן היבשה ובכך תודעתנו נוכחת באתגר החדש - כל משאבינו מופנים אל עבר ה"כאן ועכשיו". אם זה בעמידה יציבה על הגלשן, אם זה בהפלגה ביאכטה (כששליטתנו עוברת מידינו אל הסירה) אם בבריכת מים מתוקים וחמימים, תוך היכרות עמוקה עם גופנו כשהוא עטוף בתחושת רוגע ובביטחון. את כל אלה מלווה תרגול של דימיון מודרך (NLP), שמראה לנו את הדרך אליה אנו מכוונות את עצמינו, מתוך עמקי תודעתינו.

"...Extreme therapy היא גישה טיפולית המעניקה לגוף ולנפש חוסן ובהירות, תחושת הצלחה ומסוגלות, לקיחת אחריות ושליטה על החיים, וכל זאת בכדי להתמודד עם אתגרי החיים השונים..."

"להקשיב לעצמך, להרגיש חזק, בשליטה. להיות אישה! באקסטרים ת'רפי יש דרך ויש מטרה". מאיה אלדר, חברתה הטובה של ים, שותפה לחזון ולהקמתו של הפרויקט.

ב-"Extreme therapy" הנשים מתנסות בגלישה על סאפ, בהימצאות במים עמוקים, ביציבה על הגלשן ובחתירה. חששות וספק להצלחה יש תמיד בהתחלה אך ברגע שמתמסרים לים כל העכבות משתחררים - כל כולך הופכת להיות מרוכזת בדבר אחד שמאפשר לעצמך לבטא את יכולותייך וכוחך. חוויית ההצלחה מתאפשרת לכל אחת במידה של עקביות, דבקות במטרה וכוח רצון להשיגה. עם ההצלחה מגיע סיפוק עצמי כה גדול ותחושות חדשות של הנאה צרופה עולות ומרוממות את הרוח. דימוי גופך שניזוק בניתוח מתגמד בחשיבותו, ולפתע את חשה עוד יותר נשית, יפה וגאה.

באקסטרים ת'רפי שייט ביאכטה היא דרך ייחודית להתנתק מכל טרדות היום ולהתמסר באופן טוטאלי לשקט ולכחול

פן נוסף בספורט הימי הוא ההפלגה ביאכטה שבה נלמד הבסיס על אופן התנהלות של הסירה ביחס למשטר הרוחות, לזרמים בים, לסביבה, ובעיקר האפשרות הייחודית להתנתק מכל מה שמעסיק ומטריד אותך ביום יום - להמסר באופן טוטאלי לשקט ולכחול שסובב אותך. בשייט זה ניתנת גם הזדמנות לאחוז בהגה ולנווט את הסירה, על כל המורכבות והכיף שבכך. בזמן היותנו על היאכטה, אנו נתונות לחסדי ים למשב הרוחות ולסיפון שנע בחוסר יציבות. דבר שמזמין אותל למצוא את המקום שבו את מרגישה נינוחה ובטוחה - לשחרר מעט מהשליטה בחייך ולהיות מובלת, חסרת שליטה, אך בבטחה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
ים סלמן

בת 38, נשואה ואם לשלושה ילדים מקסימים. בוגרת הפקולטה לחקלאות ברחובות,. מנחת קבוצות ומטפלת ב-NLP. גדלתי בבת-ים עם אבא שהיה שייט וגולש. התחלתי לגלוש בגיל 14 והוצאתי רישיון סקיפר אחרי הצבא.,טיילתי מסביב לעולם ביאכטה יחד עם השותפה והחברה הכי טובה שלי מאיה. Extreme Therapy בפייסבוק

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים