מגזין +
מגזין +סביבה ← ציפורים מתות בסתר בפרוייקט Midway - עד מתי לזיהום הפלסטיק שבים?

ציפורים מתות בסתר בפרוייקט Midway - עד מתי לזיהום הפלסטיק שבים?

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

תרשו לי לקרב את ליבכם למקום שהוא רחוק מטווח ראייתכם, אל המקום שבו החיים הפסטורליים של החי מופרים ע"י מפגע שנוטל את חייהם. האי מידוויי (Midway) שנמצא בצפון האוקיאנוס הפסיפי אינו מאוכלס ע"י בני אדם ותושביו היחידים הם בעלי הכנף. בשכיית החמדה, בפינה זו של העולם, האלבטרוסים מקוננים בנחת אך האוויר הצלול והאי המבודד מסתבר ככלוב של זהב וזאת בגלל הזיהום שבים. רחוק מהעין קרוב אל הלב...! בכתבה הבאה

בסרט של הצלם כריס ג'ורדן (Chris Jordan) מוצגת מציאות כואבת ועצובה. על אי מבודד במרחק של 2000 מילים ימיים מהיבשת הקרובה מתגוררת אוכלוסיה ענפה של בעלי כנף שסובלים מתמותה רבה כתוצאה ממאכל של פסולת פלסטיק אותה הם מלקטים בים. האהבה של האדם לפלסטיק והשימוש האובססיבי במוצריו מביא לתוצאות עגומות ולתמותה של אלפי אלבטרוסים הטועים לחשוב שהפלסטיק הצף על המים מיועד למאכל.

midway

בחיים רגילים האלבטרוסים יכולים לחיות כ- 50 שנים, הם מבעלי הכנף הגדולים ביותר בעולם ומוטות כנפיהם יכולות להגיע עד 3 מטרים הם יכולים לדאות אלפי ק"מ מבלי לנפנף בכנפיהם. האלבטרוסים הבוגרים יכולים לעוף למרחק של 6000 מייל בכדי למצוא אוכל לגוזליהם, הם יבלו את מרבית חייהם בים ויחזרו לחוף רק בשביל להתייחד. כמו היונים גם האלבטרוסים נאמנים, הם תמיד חוזרים לאותו/ה בן/בת הזוג ובמידה ואחד מהם מוצא את מותו ייקח להם שנים להתגבר על האובדן ולמצוא פרטנר חדש... אם בכלל.

albatros midway אלבטרוס מידווי

האי מידוויי הידוע בכיונויו Pihemanu נמצא ב"טבעת הפלסטיק/זבל" (Pacific Trash Gyre) הגדולה של צפון האוקיאנוס הפאסיפי, אל עבר חופים בתוליים אלו, נשטפות מכל רחבי העולם כמויות אדירות של זבל ואשפה. חמישה יוצרי סרטים בראשות הצלם כריס ג'ורדן נוסעים למידווי להביא את העדות למציאות הנוראה של השלכת הפסולת והשפעתם הפטאלית על אחת מהציפורים היפות והמיוחדות שיש בעולם. במהלך כל ביקוריו של כריס במידווי הוא צילם מאות תמונות של פגרי ציפורים ואלבטרוסים שתכולת קיבתם הייתה מלאה בשאריות פלסטיק.

polution plastic birds זיהום ציפורים פלסטיק ים

הרבה מעבר לתיעוד המצמרר שיש בסרט, היוצרים מביאים לשאלות תהומיות ומוסריות הנוגעות לדרכם של בני האדם, האם אנו יכולים להישאר אדישים ולחיות בהכחשה בזמן שבמקום מרוחק בעולם בעלי חיים מתים כתוצאה מהנהנתנות האנושית? כיצד עלינו להתמודד עם האתגרים הסביבתיים? והצורך המיידי למצוא פתרונות חכמים למניעת מצב טראגי מעין זה.

מה שהולך מסביב חוזר אלינו ישירות. המצב העגום שבו אנו, בני האדם, לא מייחסים חשיבות לפסולת שלנו לאחר השימוש מהווה תעודת עניות לערכינו המוסריים וחובתנו באחריותנו לשמירה על שלום העולם. אל לנו להקל דעת עם פסולת שנזרקת כלאחר יד/שימוש, על כולנו מוטלת האחריות בשימוש מועט וחכם במוצרים מזהמים והאחריות הסביבתית לזריקתם בפחי אשפה ובעדיפות למתקני מחזור.

שמרו על החי, על הטבע, על העולם!

לקריאה נרחבת ולצפייה בסרטונים מתוך פרוייקט הצילום של כריס ג'ורדן ועמיתיו במידווי ולתמיכה בפועלם הכנסו לאתר הרשמי www.midwayjourney.com

Midway מידווי

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים