מגזין +

מודל 2040 מנאסא: כך יראו טבעות האשפה באוקיאנוסים בעוד 20 שנה

מאת יואב נקש אוגוסט 24, 2015

כשהזיהום במי האוקיאנוסים עולה בקצב מפחיד והאנושות ממשיכה בשלה - לזהם - צריך את נאסא שיציגו מודל שיגרום לנו לעכל את מה שחיות הים נחנקות ממנו (ובסופו של יום גם יחנוק אותנו). האשפה שצפה במי האוקיאנוסים אינה סטטית אלא נעה עם זרמי הים ונאגרת בחמישה מוקדים עיקריים שנקראים "טבעות אשפה" (Garbage Patch). חמשת ריכוזי האשפה האדירים אלו הופכים אט-אט להיראות כמו חמש היבשות והמצב בעוד 20 שנה נראה במודל של NASA כמו היווצרותה של יבשת-על אחת, פנגיאה של אשפה.

מודל החיזוי של NASA הוא בעיקרו חיזוי של תנועת האשפה באוקיאנוסים על פני 20 השנים הבאות. המודל הנע מאגד בתוכו נתונים שנאספו ע"י NOAA (מנהל האוקיינוסים והאטמוספרה הלאומי של ארה"ב) ובשילוב טכנולוגיה של סימולציה הנקראת ECCO-2. מטרת המודל היא להבין יותר טוב ולעומק כיצד זרמי הים מניעים את האשפה עד להייוצרותם של האיים הצפים.

לא ירחק היום והאנושות תצוף על זבל. היבשות יעלמו ועולם הים יהיה מזבלה אחת גדולה

הנתונים של ה-NOAA הם לקט של אינפורצמיה שנאספה על ידי מצופים במשך 35 שנים. מצופים אלו מדדו את כיוון ועוצמת זרם האוקיאנוסים, מליחותם ואת הטמפרטורה שלהם. הסימולציה העתידנית של ה-ECCO-2 לקחה חלקיקים והפיצה אותם באופן שווה ברחבי עולם הים. רצף הנקודות הלבנות שאותם אתם רואים בסרטון מייצגים את האשפה שבאוקיאנוס.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

במודל ניתן להבחין שכמה מהחלקיקים האלו מגיעים אל היבשה ונעלמים וזו כמובן האשפה שמוצאת את דרכה בחזרה אל החופים שלנו. אך מרבית החללקיקים שלא נעלמו בסימולציה ממשיכים במסעם עם זרמי האוקיאנוסים עד שהם מתרכזים בחמש טבעות צפות ועצומות של אשפה.

והתוצאה לפניכם. כמויות אדירות של אשפה שמכסות כל טיפת מים באוקיאנוסים ונאגרות בחמישה מוקדים שהופכים אט-אט למשהו מפלצתי. עתיד שלום הים לא נראה מבטיח ולכן גם שלום העולם מוטל בסיכון רב. המודלים הללו יכולים להשתנות לטובה ברגע שאנו, בני האדם נשתנה... לטובה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים