טבע מסתורי: תיעוד ראשון מסוגו של 'כריש רפאים'

מאת יואב נקש דצמבר 30, 2016

לים הגדול מקור בלתי נדלה של מסתורין בעולם הכחול הזה. במעמקי האוקיאנוסים חבויים ומסתתרים יצורים מוזרים - סודות כמוסים של אבולוציה המתפרשת על מיליוני שנים. ברגע שמתגלה יצור חדש זה קסום ומרתק ובמיוחד כאשר אותו יצור מכונה "כריש רפאים" - זה כבר נשמע אופף מסתורין. הוא נראה כמו בובת סמרטוטים או כמו עשוי טלאים של אבן שיש לבנה, אם לא די במראה המוזר שלו, אז לדג הנדיר הזה שתועד בעומק של 2,000 מטרים יש גם איבר מין זכרי על ראשו.

צוות מדענים אמריקנים ממרכז המחקר מונטריי ביי סרקו את מעמקי האוקיינוס מול חופי קליפורניה והוואי וצילמו בפעם הראשונה אי פעם, את הדג המסתורי אשר מכונה 'כריש הרפאים'. צוות המחקר הפעיל כלי שייט תת-ימי בשלט רחוק בעומק של 2000 מטרים וגילה את אחד הדגים שנחשב לפרימיטיבי ביותר הידוע לאדם. על אף כינויו בשם התואר "כריש", הוא שייך למחלקת חי אחרת מזו של הכרישים. דג סחוס זה מסדרת דגי הכימראים מכונה גם בשמות דג-עכברוש ודג-ארנב.

עבור צוות המחקר, איתור היצור הימי היה 'מזל של שוטים' שכן אזור מחייתם הטבעי הוא בסביבות אוסטרליה וניו זילנד ואילו זו הייתה הפעם הראשונה שהם תועדו בחצי הכדור הצפוני. הצילום הנוכחי נעשה כבר ב-2009, אבל צוות החוקרים נזקק למספר שנים בכדי לאשר כי התיעוד הוא של כריש רפאים מסוג כימריאה כחול מחודד-חרטום (pointy-nosed blue chimaera). לדג זה יש מעין פלטה בשיניו, נקודות שחורות על ראשו לאיתור מזון וסוג של תעלות פתוחות על גופו שנראות כמו טלאים - אם לא די במראה המוזר שלו, הרי שבקדמת ראשו נמצא איבר המין הזכרי שאותו הוא יכול להבליט או להסתיר.

ייתכן וזה יצער אתכם לשמוע, אך בכדי להיות משוכנעים בהערכתם כי אכן מדובר ביצור המסתורי החוקרים היו צריכים ללכוד את כריש הרפאים ולבחון אותו בתנאי מעבדה. "זה נשמע הרבה יותר קל ממה שזה באמת, כי הדגים האלה הם מאוד גדולים, מהירים וזריזים כך שקשה מאוד לתפוס אותם", אמר אחד החוקרים. הדג לא הושב לים ואנו תקווה כי כמותו יש עוד הרבה באוקיאנוס הגדול ויטב אם אלו ימשיכו להיות נסתרים מעיני האדם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים