שם המשחק: מהירות! גולשים בספיד - כמה זה בקמ"ש?

יולי 25, 2014

בכל ספורט שתבחרו לעסוק, למהירות יש תפקיד עיקרי בהשגת תוצאות אישיות ובהעפלה לניצחון וכיאה לכך גם בגלישה. הגולש זקוק למהירות פיזית ומנטאלית, מהירות ליצירת מומנטום, מהירות החלטה, אינסטינקטים מהירים וחדים, הגולש צריך להגיע למהירות מקסימאלית עם הגלשן במהירות שתדחוף את גופו ונפשו לקצה גבול היכולת בהתאם לתנאי הים והטבע איתם הוא מתמודד. "ספיד" זה שם המשחק, אז כמה זה בקמ"ש...?

מהירות הייתה ונותרה תמיד הדרך העיקרית של הגולש לבטא את יכולותיו בגלישה. לשליטה במהירות הגלישה ממצב של 0 קמ"ש והאצה בטייק-אוף תלול של 90 מעלות יש משמעות גדולה מאוד בעמידותו של הגולש בתיאום אינסטנקטיבי עם השינוי הקיצוני במהירות המתפרצת. צבירת מהירות במהלך הגלישה על הגל היא הדרך להגיע לזרימה האולטימטיבית שבכוחה להביא לביצועים רדיקליים. למעשה כשהגולש צובר מהירות, מצב הכוחות מתחלף: הגולש שולט בכוח הגל ולא להפך!

speed surfing

אחרי שהבנו את העקרונות התיאורטיים של המהירות בואו נכמת את זה את זה במספרים מוחשיים. כמה מהר אנחנו גולשים על הגלים? בשנת 2011 ארגון הגלישה העולמי ASP התחיל בפיילוט ניסיוני שבו ניתנה האפשרות לגולשים המקצוענים למדוד את מהירות גלישתם במהלך תחרויות הגלישה ולזכות את המהיר שביניהם בתואר "הגולש המהיר ביותר". מעבר למימד התחרותי, בדיקת המהירות אמורה הייתה להביא גם להנאה, לשיפור יכולות הגלישה והאימון. המערכת החדשנית שבה נעזרו בכדי לאמוד את המהירות הייתה עם חיישן GPS מובנה בתוך רצועת יד עם רמת דיוק מהפכנית בסטייה מזערית. הנתונים הועברו באופן ישיר למחשבים הממוקמים בחוף שניתחו וחישבו את המהירות הסופית בזמן אמת.

בתחרות "הגולש המהיר" שנערכה במרץ 2011 בסנאפר רוק (Snapper Rock) אוסטרליה ניצח מיק פאנינג לאחר שצבר מהירות שיא של 39.01 קמ"ש. במקום השני הגיע ג'ואל פארקינסון עם 34.06 קמ"ש. בד דורברידג' שהתנסה במערכת הזאת טרם התחילו ליישמה הגיע למקום השלישי במהירות של 33.06 קמ"ש ובמקום הרביעי למרבה ההפתעה הגיע קלי סלייטר עם 32 קמ"ש. קהל הצופים והשופטים אוהבים מהירות וכולם אוחזים בדיעה אחת: כשגולש צובר מהירות שיוט אפשר לצפות לביצוע חזק של אייר, חיתוך חד על הליפ או קאט רחב וקלאסי – והם קיבלו את מבוקשם בענק.


בענפי ספורט המים האחרים כגון קייט-סרף וגלישת רוח, מדידות המהירות נעשות כבר שנים רבות. רודפי העפיפונים נאבקים בכל כוחם לשבור את השיאים של המהירות שנקבעו ע"י עמיתיהם. המחזיק בתואר המהיר ביותר בקייט סרף הוא הגולש הצרפתי אלכס סייזרגואה (Alex Caizergues) שקבע בשנת 2010 מהירות שיא של 54.10 קשרים ימיים שהם 100.19 קמ"ש (!!!). בגלשני הרוח השיא עומד על 51 קשרים שאליו הגיע ההולנדי יורן ואן דר נורד (Jurjen Van Der Noord).

 ובחזרה לגלישת גלים, מהי המהירות הממוצעת שבגלישה בהשוואה למהירות שנצברת בגלישה על גל ענק כדוגמת Jaws שבהוואי? בשביל זה נעזר בקצת מדע והרבה פיזיקה: עושים חשבון (פשוט). מהירות התקדמות הגל של Jaws  לדוגמא נע בקצב של 30 קמ"ש בממוצע. כעת תוסיפו למהירות  30 קמ"ש נוספים שהם המהירות של הירידה (טייק אוף) על פני הגל והגעתם למהירות של 60 קמ"ש (!). כמובן שזהו חישוב "יבש", המהירות נקבעת גם על פי מרקם הגל, אם הוא גבשושי (שיכול להאט) או חלק (שיכול להאיץ) ובשייפ של הגלשן, אך הממוצע נע בין 50-60 קמ"ש. הגלים בחוף הביתי (נכון לגבי גלים באוקיאנוסים) נעים בקצב של 12-15 קמ"ש בממוצע. גולש מהיר ביותר שנע בזריזות על גבי פני גל תלול יכול להגיע למהירות של 30 קמ"ש אבל הממוצע בדרך כלל נע בין 15-20 קמ"ש. שזה בעצם שליש ממהירות הגולש ב-Jaws.

גלי הים התיכון הנשברים על חופי ישראל הם יותר מהירים (גלי רוח) אך אינם כה תלולים והם חלשים בכוחם ועל כן מהירות הגלישה הממוצעת על גל בישראל נעה בסביבות ה-8-10 קמ"ש. בגלים חלשים בכוחם כמו אלו שיש לנו בחוף הביתי הדרך לצבור מהירות היא לייצר מומנטום שמניע את הגלשן ולא בהכרח לתת לגל לעשות את העבודה. עבודת רגלים מאומצת, זיגזג, וחיפוש אחר כיסי גל חלולים מוסיפים מהירות עד שלבסוף תצברו מספיק ספידדד להתעופף באוויר...

לסיום, ולאחר שהבנו מי הכי מהיר על הגלים, בסרטון המופיע למעלה נקבל נקודת מבט שונה ופרופורציונאלית על מהירות הטיפה הרטובה שמרכיבה את עולמינו הכחול ורגע של נחת עם השחיין המהיר ביותר מתחת לפני הים... הדולפין:)

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים