מחקר חדש קובע: 'בני האדם הרגו כבר מחצית מהחיים בים'

מאת יואב נקש ספטמבר 29, 2015

זה אינו דבר חדש שבני האדם הורסים את הטבע שסביבם באופן שיטתי. כמובן שישנם כאלו שמנסים בכל כוחם להיטיב ולשמור, אך מרבית אוכלוסייתם העולם עסוקה בעצמה, בהווייתה האגוצנטרית, בסיפוק יצריה הזמניים ואינה שמה דעתה על עתיד צאצאיה. כל חיינו תלויים באוויר שאותו אנו נושמים, במים אותם אנו שותים ובמזון אותו אנו אוכלים שחלקו הגדול מגיע מן הים. ואת כל אלו הורסים במחי יד. מחקר חדש של ה-WWF גורס כי במהלך 50 השנים האחרונות בני האדם קטלו כמחצית מכלל החיים בים. שזה ים!

אנושיות נגזת מהמילה אנושות ואת שניהם אנו מאבדים. כל הדו"ח שפורסם הוא תזכורת אחת ארוכה לכמה שהאנושות דפקה את העולם שבו היא חיה. החברה שלנו שמסתמכת על ייצור תעשייתי פועלת באופן ואסטרטגי למיגורו של כוכב הלכת הכחול. כל פעילות הדייג המסחרי בים וכל הזיהום שאנו שופכים לקרבו הביא לתוצאה עגומה שמפורטת בדו"ח שלקורא אותו מוריד הרבה דמעות מלוחות.

"האנושות שוגה באופן התנהלותה עם החי באוקיאנוס ומביאה אותו אל סף קריסה", כתב מרקו למברטיני (Marco Lambertini), מנכ"ל WWF הבנילאומי, בדו"ח שפורסם על החי בכוכב הלכת הכחול. "קצב השינויים שחלים באוקיינוס מעיד על כך שאין לנו יותר זמן לבזבז."

התחזיות והנתונים אינם קלים לבליעה אך חייבים לעכלם. עד שנת 2050 אוכלוסיית העולם צפויה להגיע לכ-9.6 מיליארד איש. תנועת האוניות וכלי השיט הוכפלה בארבע. ממשלות מסבסדות 14-35 מיליארד דולר וזאת על אף שצי ספינות הדייג גדול פי 2-3 מתפוקת הדגה באוקיאנוסים.50% מהשוניות נהרסו ושליש מעשבי הים נעלמו. ממוצע טמפ' הים עלתה ב- 3-5 מעלות (ראו תחזית אל ניניו 2015).

בגלל שכמות המינים בים היא כל כך עצומה, מחקרי העבר של ה-WWF לא הציגו תמונה ברורה לחלוטין על הנזק שגרמה האנושות לבריאותו של האוקיינוס. עם זאת, מחקר עדכני זה שהתבסס על כמות כפולה מהמחקרים הקודמים ושהתפרש על אוכלוסייה של 6,000 פריטים מ-1,234 מינים, הביא, כצפוי, למסקנות הרבה יותר עגומות.

בכל שנה, הדו"ח "Living Planet" מעמיק במחקרו אל עולם הטבע שעליו תלויות החברות והכלכלות שלנו. אומדן מגמות בעלי החיים בוחן את גודל אוכלוסייתם של יונקים, זוחלים, ציפורים, דו-חיים, ודגים, וכמו שאנחנו כבר למדנו להבין, כמעט כולם נמצאים בירידה. על פי המחקר אוכלוסייתם של יונקים, ציפורים, זוחלים, דו-חיים ודגים ירד במהלך 40 השנים בממוצע של חצי מכמותם. ואם נדייק, אוכלוסייה זו הצטמקה ב- 52% בין השנים 1970 ו -2010.

הדו"ח הזה מפורט בנתונים מספריים נוראים: אוכלוסיות די הטונה, למשל, ירדה ב-74% מאז 1970. מלפפוני הים, היצורים הקטנים והעיסתיים שבהם משתמשים הפולינזים בהגנה על רגליהם החשופות כשהם הולכים על שוניות, ושיש להם גם תפקיד חיוני בויסות איכות מי הים ומזון לבעלי החיים, ירד ב- 98% באיי הגלאפגוס בין השנים 1993 ו -2004.

דייג עודף (Over Fishing) שמיועד להאבסת מיליארדי אנשים בעולם אינו מאפשר למערכת הביולוגית הימית לחדש את עצמה. הכמות קטנה וכך גם גודלם של הדגים. 

ואולי הנתון המספרי המדאיג והעצוב מכולם, נוגע לכרישים, לא משנה מה שמעתם וכמה אתם חושבים שהם שורצים בים בכמויות בגלל מספר התקיפות, אבל אוכלוסיית הכרישים לחלוטין לא נמצאת במגמת עליה. נכון לרגע זה כרבע מאוכלוסיית הכרישים מאויימת בקטילתם. בנוסף לכך שוניות האלמוגים שמהווים חמצן ומזון ותורמים רבות לבריאות הים והחיים בו, הנתון המספרי הבא יכול להדיר שינה מעינכם כי עד שנת 2050 לא תשאר כל שונית ואף אלמוג בים.

ייתכן שהנתונים, המספרים ולוחות הזמנים קצת מופרזים אבל היו בטוחים שהתחזית תתקיים ואולי אף תקדים את זמנה כי האנושות רצה ... לאחור ולא נראה שיש לה כוונה לעצור. קחו לכם קצת זמן פנוי וקראו את הדו"ח - אולי זה יפחיד אתכם מספיק בשביל לשנות הרגלים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים