עירוניות מתחדשת - תחבורת האופנים

יולי 25, 2014

עירוניות מתחדשת (New Urbanism) היא תפיסה מתקדמת לתכנון העיר. תמציתה היא קירוב מקומות העבודה, הקניות והלימודים לבית, וחיזוק התחבורה הציבורית, הולכי הרגל והאופניים והקטנת השימוש ברכב פרטי. זאת במטרה לקבל ערים נעימות ובריאות, בעלות תפקוד כלכלי וחברתי משופר.

למה זה טוב?
תחבורה המבוססת על רכב הפרטי גובה מחיר כבד: תאונות דרכים, פקקי תנועה, בזבוז שטח לכבישים ולחנייה הגורם לייקור הדיור בעיר, זיהום אוויר וזיהום מים הגורמים לתחלואה ולמוות ועוד.
 
משפחה ישראלית המחזיקה ברכב פרטי בודד מוציאה עליו 25,000 ¤ בשנה בממוצע, - על דלק, ביטוח, פחת ותיקונים. בנוסף כ 6% מהתמ"ג מתבזבז על הוצאות לא רצויות כמו פקקים, תאונות דרכים, זיהום, אובדן שטחים וכו?.

המצב הקיים - בריחה לפרברים
השימוש ברכב פרטי הולך יד ביד עם הפרבור –מעבר של עסקים ותושבים אל מחוץ לעיר. כשהעיר הפכה למקום נוח למכוניות, היא הפכה למקום לא נוח לבני האדם. רבים מעדיפים לברוח לפרברים בניסיון למצוא שקט, אוויר נקי, וקצת ירוק מול העיניים. אלא שמגמה זו מחזקת עוד יותר את השימוש ברכב הפרטי - שכן בפרבר קשה מאד להסתדר בלי מכונית וקשה לבנות בו תחבורה ציבורית יעילה.

המגמות האלה הופכות את החיים בעיר לדבר יקר ולא נעים. העיר סובלת מ"אוטם שריר הלב" בגלל חשיבה מיושנת לפיה תחבורה = רכב פרטי. עוד כבישים, עוד חנייה ועוד מחלפים אל העיר רק מחריפים את הבעיה.

איך אפשר אחרת?
בשנות ה 70- ביצע ז’יימה לרנר, ראש העיר היהודי של העיר הברזילאית קוריטיבה כמה צעדים. הוא שדרג את התחבורה הציבורית על ידי הפיכת חלק מהכבישים לנתיבים בלעדיים לאוטובוסים,(BRT) הוא קרב את מקומות המגורים למקומות בילוי, מסחר, ולימודים על ידי עירוב נכון של שימושי קרקע.  בנוסף לרנר הפך את העיר לידידותית להולכי רגל ואת התחבורה בעיר לקלה ונעימה. בכך חיזק את העסקים המקומיים ושיפר את המרקם העירוני.

מספר גדל והולך של ערים בעולם החלו באחרונה לאמץ צעדים דומים: בוגוטה בירת קולומביה, ופורטלנד שבארצות הברית החלו להנהיג עירוניות מתחדשת, על חשבון כבישים וחניות לרכב הפרטי. שלושת הערים הפכו למודל לחיקוי כיצד תכנון עירוני טוב יכול לשפר את איכות החיים בהן, בצורה פשוטה וזולה.
art2

ערים נוספות כמו לונדון, ברצלונה, ברלין, פאריס וניו יורק מאמצות צעדי עירוניות מתחדשת.  עיריית ניו יורק לדוגמה סגרה את רוב נתיבי המכוניות בטיימס סקוור, ובעקבות ההצלחה של מהלך זה בקרב סוחרים וקונים היא מתכוונת לסגור רחובות נוספות בעיר בפני הרכב הפרטי, ולעודד את שלל אמצעי התחבורה האחרים.

גם בישראל החלו ערים כמו הרצליה ותל אביב לעודד עירוניות מתחדשת. במרכז תל אביב לדוגמה, רק 35% מהנסיעות ללימודים ולעבודה מבוצעות ברכב פרטי.

איך כל זה נוגע אלינו?
לעירוניות מתחדשת, ושיפור מצבם של הולכי הרגל בעיר, יש מספר יתרונות עבור בעלי עסקים בתוך העיר:

יותר קונים - שימוש גדול יותר בהליכה ברגל , באופניים או בתחבורה ציבורית פרושו שאחוז גדול יותר מהקניות מבוצע בחנויות מקומיות ליד הבית במקום בקניונים מחוץ לעיר.

קונים עשירים יותר – הקטנת השימוש ברכב פרושה שיפור משמעותי בכלכלת המשפחה – ואיתו שיפור ביכולת הקנייה של הלקוחות שלך.
שיפור הכלכלה המקומית קניה בחנויות קרובות פרושה קשר אישי עם הלקוחות וקהל לקוחות נאמן וקבוע. יש חשיבות רבה יותר לסחורה איכותית, לשם טוב ולהתנהגות הוגנת. הדבר גם משפר את מצבם של עסקים קטנים ומקומיים.

שיפור איכות הרחוב - הרחוב עצמו הופך להיות מקום הומה, מעניין בטוח ונעים יותר שנחמד להסתובב בו בזכות האנשים, החנויות והאטרקציות שיש בו.
רחוב בריא יותר – כאדם, גם אתה חשוף לנזקים של רעש, זיהום אוויר וזיהום מים. ערים בריאות יותר מקטינות מחלות לב, סרטן וסוכרת על ידי הקטנת החשיפה למזהמים והגדלת הפעילות הגופנית.

פחות פשיעה – נמצא שחזיתות חנויות הפונות לרחוב, יחד עם רחוב ידידותי להולכי רגל, מוריד בצורה חדה את הפשיעה. הדבר נגרם בגלל שנוצר מעין "מרחב ציבורי-פרטי" שמשדר נוכחות ושייכות במקום ניכור ועזובה.

דוגמאות לרחובות מוצלחים בהם יש עירוב שימושי קרקע (מגורים לצד מסחר) הם רחוב אבן גבירול בתל אביב או רחוב וויצמן בגבעתיים.

כיצד נוכל לסייע?
אנו זקוקים לתמיכתכם. ומקווים כי כמונו אתם רואה בשיתוף פעולה שגשוג הן לחיי הרחוב והן לעסקיך. תוכלו להצטרף לעצומה שעליה חתומים בעלי העסקים הקוראת לראש העיר להקל על רוכבי האופניים, הולכי הרגל והמשתמשים בתחבורה הציבורית בהקצאת תשתיות מתאימות ובחיזוק הקיימות. ידוע כי הדבר אפשרי אך ורק על חשבון חלק מהתשתיות לרכב הפרטי.

כמו כן תוכלו להצטרף לרשימת התפוצה שלנו בקבוצה של מסה קריטית בפייסבוק לקבלת עדכונים על אירועים ופעילות שאנו מקיימים. לקדם את מעגל העסקים נותני ההטבות למי שהגיע באופניים, ברגל או בתחבורה ציבורית ולקבל את התו עסק ידידותי לאופניים ובכך להצטרף לקהילה גדלה והולכת של עסקים שוחרי איכות הסביבה.
 
הכדור בידיים שלנו והרגליים מניעות מהפכת האופניים...:)
יואב נקש
לפרטים נוספים: * לחצו כאן להצטרפות לקבוצה של מסה קריטית בפייסבוק
לפרטים נוספים: יואב – 052-605570  זוהר – 052-3370411
צלם ים
שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים