אל תגידו שלא הרגשתם - גלי הים גורמים לאושר :-)

מאת יואב נקש יוני 08, 2012

אנשים שמבקרים בים או גרים בקרבתו יודעים היטב שלמרחבים הכחולים ישנה השפעה חיובית על הנפש - הליכה על הים או עיסוק בספורט ימי גורם לעונג רב ולנחת. רחש גלי הים שנשברים אלי חוף גובר על כל רעש המחשבות שמטרידות את המנוחה, הים הוא המקום שבו ניתן להירגע וליהנות מעוצמתו של הטבע הסובב. להרמוניה של האדם בטיוליו בטבע יש השפעה אנרגטית גדולה על תחושותיו ומחקר חדש מאשש את העובדה כי הים הוא בעל ההשפעה הגדולה מכולם.

אני אולי לא מחדש לכם דבר ואת העובדה הזו אתם כבר יודעים ממקור ראשון אבל תמיד טוב לדעת שיש לכך סימוכין באופן רשמי: לים ולגלים יש השפעה חיובית על הבריאות הנפשית של בני האדם! המרכז האירופי לסביבה ובריאות ערך מחקר עם כ-2750  משתתפים שבסיומו הם הגיעו למסקנה שהליכה רגועה לאורך החוף מספיקה בכדי להגביר את תחושת האושר וההרגשה החיובית הכללית.

המדענים מצאו כי לכל הפעילויות שנעשות בחוץ יש השפעה להרגשה חיובית וטובה אבל הביקורים בחוף הים נמצאו כמועילים ביותר מכולם, הרבה מעבר להליכה בפארק / גן ציבורי. ממצאים אלו של המחקר נשארו קבועים גם לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון גורמים נוספים שיכולים להשפיע על המשתנים כגון גילם של האנשים, המרחק שהם נסעו, נוכחותם של אחרים והפעילויות שבהם הם עסקו, לרבות גלישה.

"ישנם הרבה משתנים מסביב להשפעות המטיבות בביקור בסביבה פתוחה וטבעית" אומר דר' מת'יו ווייט (Dr Mathew White) ראש צוות המחקר במרכז האירופי ובריאות האדם. "הממצאים גורסים שהגיע הזמן להתגבר על הוויכוח הנדוש בין "עירוני לכפרי", ולהתחיל להסתכל על התמורות בשוני שיש בסביבה טבעית כזו או אחרת והשפעתה על הבריאות הנפשית של האנשים".

wave happiness

מבחינה מדעית, המומחים מאמינים כי התחושה הטובה שמעניק הים נובע מהרחש של שבירות הגלים. בעת שגל נשבר על החוף הוא משנה את המבנה הפיזי של האוויר והמים ומשחרר יונים טעונים לאוויר. עוד הם מוסיפים ואומרים שסביבה מלאה יונים הטעונים חיובית (כגון הים, הרים מושלגים או בקרבת מפלים) יכולים לשפר את מצב הרוח ע"י שחרור אנדרופינים וסרטונין (הורמונים המשפרים את ההרגשה הכללית), ומגבירים את קצב זרימת הדם והחמצן בגוף. וכמו כן, וכפי שציינתי בתחילת הכתבה, מבחינה נפשית רחש הגלים מביא להקלה מעומס "רעשי המחשבות" שמכביד על ראשם של האנשים.

"ישנם הרבה משתנים מסביב להשפעות המטיבות בביקור בסביבה פתוחה וטבעית, הממצאים גורסים שהגיע הזמן להתגבר על הוויכוח הנדוש בין "עירוני לכפרי", ולהתחיל להסתכל על התמורות בשוני שיש בסביבה טבעית כזו או אחרת והשפעתה על הבריאות הנפשית של האנשים".

ועכשיו ספוילר: אם יש בים דרך להביא אותנו למצב של זן רגוע ושליו, בהליכה על חופי הים בישראל יש את הדרך להביא אותנו להפך הגמור...: לכלוך על החוף ובתוך המים, התקהלות של המוני אנשים, טקטוק מטריד של משחקי כדור, טרקטורונים, סירות מנוע, אופנועי ים וכיוצא באלו, יכולים להוציאנו משלוותנו ולגרום לנו לשחרר קיטור של יונים שליליים...

happiness sunset

בכדי לשמור על השלווה וליהנות מהטבע הקסום של הים (גם בישראל) מומלץ ללכת אל חופים מבודדים ושקטים בימים שאין בהם קהל רב של רוחצים, להסתכל אל עבר השקיעה לנשום אוויר צלול של בריזה צוננת מן הים, להקשיב לרחש הגלים ולעצור את הזמן ברגע של אושר נצחי :-)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים