קפיצה אחת בזמן: גולש מזנק ממצוק - הסיפור האמיתי.

מאת יואב נקש מרץ 21, 2015

אם ראיתם את התמונה הזו בעבר לבטח מלמלתם לעצמכם: "אין מצב שהגולש הזה קפץ משם..". למעשה, זהו בדיוק המשפט שעבר לי בראש - בהתחשב בעובדה שאני חי בעולם טכנולוגי שכבר הוכיח יכולתו המלוטשת במניפולציות של עריכה ופוטושופ, זהו המשפט ההגיוני היחיד שהצלחתי להעלות על דעתי . הגולש קופץ ממצוק גבוה אל הים כשבאותו הזמן על הצוק מתנפץ גל ענק... התמונה מרשימה, מספרת סיפור עם הרבה מאוד עוצמה, מעוררת פחד וחשש לגורלו של הגולש - האם מדובר בצילום אותנטי או שמא בזיוף מוצלח?

כמי שצילם לא מעט תמונות בחייו, התמונה הזו במבט ראשון נראיתה לי מפוברקת ולא אמינה. ראשית הצבעים שלה נראים כאילו וצולמה בטכניקת HDR שמצריכהה 3 תמונות בסטופים שונים של תאורה, ושנית מה כבר הבעיה להשתיל אובייקט בתמונה, או במקרה זה גולש, עם תוכנת עריכה? סקרן אותי לדעת את התשובה. לקחתי את כובע השרלוק, הדלקתי את הפייפ ובעזרת זכוכית מגדלת בלשתי אחר חקר האמת. המסקנה שאליה הגעתי הפתיעה אותי ואת ווטסון שלצידי. מאחורי התמונה סיפור מעניין של צלם, ים וגולש עם אקדח מעשן.

זה קטן... הם הגדילו. תקריב של הגולש קופץ מהמצוק. מפוקסל או מודבק בתוכנת עריכה?

תזמון בחיים  זה דבר חשוב מאין כמוהו ותזמון נכן בגלישה זהו הטיימינג שיכול להאריך או לקצר את חייהם של הגולשים. כשהגולשים נמצאים בים הם מתזמנים את תנועותיהם בהתאם למיקומם ביחס לגלים, לזרם, לסלעים ולגולשים שמסביב. תזמון נכון בקפיצה למים מסלעים (שמטרתה לקצר את המרחק שנדרש להגיע ללין-אפ) היא טכניקה שנלמדת עם הזמן ודורשת הרבה מאוד ניסיון, היכרות עם זרמי הים, סבלנות וריכוז לקראת הזינוק. הגולש מחכה לרגע הנכון לפני שהגל שוטף את הסלעים וקופץ אל הים כשנוצרת מעין "כרית" רכה של קצף לנחיתה. התזמון הנכון מתבטא במאיות השניה שכן אם הגולש היה פזיז או שהיסס בזינוקו הוא יכול למצוא את עצמו נשתל כמו עוגן על קרקעית הים או נוחת בעוצמה על הסלעים.

"הצלם הבחין בזווית עינו בגולש אנונימי שרץ על הפוינט והסיט את עדשתו לעברו. הגולש שכנראה איחר למקצה שלו בחר לקצר את דרכו לליין אפ בקפיצה מגובה של 10 מטרים משפת המצוק"

קשה לדעת מה היה החישוב של הגולש שבתמונה אך הדבר הבטוח הוא שהתזמון שלו נראה די גרוע. הגל טרם הספיק להתנפץ על הסלעים, וקצף השבירה עוד לא נכנס ושטף את המפרץ. נראה שהגולש היה בדרכו לפגוע במים רדודים ולספוג על ראשו אחר כך את כל עוצמת הקצף של הגלים.  אז מה בדיוק קרה שם ואיך זה נגמר?

"זירת הפשע": ה-Lighthouse פוינט, קליפורניה ביום רגוע.

את הקפאת הרגע המדהים תיעד הצלם אלן היוז (Allen Hughes) שמתעקש כי מדובר בצילום אותנטי ואמיתי לחלוטין. היוז צילם תחרות גלישה שהתקיימה באוקטובר 2013 במקום שנקרא Lighthouse Point בסנטה קרוז, קליפורניה (חוף שמימיו ידועים בכינוי Steamer Lane - המקום שבו ג'ק א'וניל המציא את חליפת הגלישה והליש). בזווית עינו של היוז הוא הבחין בגולש אנונימי שרץ על המצוק והסיט את עדשתו לעברו. הגולש שכנראה איחר למקצה שלו, בחר לקצר את דרכו לליין אפ בקפיצה מגובה של 10 מטרים משפת המצוק. לדברי היוז, הגולש לא טרח אפילו לבדוק מה היה מצב הגאות לפני שזינק מהגובה העצום אל הים הסוער.

בדרך כלל הגולשים מקצרים את הדרך בקפיצה מהסלע אבל ממקום נמוך בהרבה

"כל הקהל הסתכל אל עבר הגולשים שהתחרו במקצה אבל אני הבחנתי בבחור הזה רץ לאורך מצוק ה'לייטהאוס פוינט'. לפני כן הסתכלתי על גולשים אחרים שעלו למצוק אבל הם ירדו בזהירות את הסלעים וקפצו מגובה סביר של 2 מטרים. ואז אני קולט את הבחור הזה מגיע אחרון, הוא איחר למקצה.יכולתי להבחין שהוא מאוד נחוש בריצתו אז מיקדתי את המצלמה לעברו וממש לפני שמישהו מלבדי בכלל הבחין בו, הוא קפץ מהמצוק מגובה של 30 פיט (10 מטרים) אל הים הסוער." מספר היוז.

הגולש בתמונה נראה בשיא גובה הקפיצה, אוחז בגלשן בחוזקה, הליש מחובר לרגלו והוא בסוג של Air Walk. מוסיף היוז ואומר שעל אף שזה לא נראה כך בתמונה, התזמון שלו היה מושלם. הגולש נחת מאחורי השבירה ועל קצף הגלים והמשיך בחתירה לליין-אפ בבטחה. "גולשים רבים קופצים מהלייטהאוס פוינט אבל לא מהשיא של המצוק ובטח לא לים כזה סוער", אומר הצלם.

Air Walk עם הגלשן ביד. מה שנקרא: "אמא, אני קופץ לים".

אם כן, זהו הסיפור וזוהי התמונה. ועדיין נשאלת השאלה האם מדובר בצילום אותנטי (כפי שטוען היוז) או שמא מדובר בזיוף? ספקות רבים עולים מדבריו של היוז שטוען כי הוא היה היחיד לראות את הבחור קופץ אך בחיפושיי במרשתת לא מצאתי מישהו אחר שדאג להפריך את הטענה הזו. יתרה מכך, ישנן עדויות רבות לגולשים שקופצים מהלייטהאוס פוינט באופן שבשגרה. על אף שנראה כי היה משחק כלשהו בצבעי התמונה בתוכנת עריכה (שזה לגיטימי), בהגדלתה המפוקסלת היא עדיין נראית נקייה ומבלי שעברה מניפולציה של הדבקה (פוטו מונטאג').

על כן ווטסון ידידי, וגולשי היקרים - תמונה זו היא אמיתית. רגע מופלא בזמן שצולמה מהזווית הנכונה בעדשת מצלמתו של צלם מוכשר ובר מזל. הגל המתנפץ, הים הרוגש, הסלע המיתמר והגולש שמתגמד אל מול כל הטבע הסוער שסביבו הם שמשרים את העוצמה ומספרים את היופי של רגע אחד בזמן.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים