זכרון ודעה: 'יום השואה' הוא אינו יום המיועד לגלישה

מאת יואב נקש אפריל 23, 2017

כבר מספר ימים שבהם אני מבחין בפוסטים נרגשים של חברי הגולשים לקראת יום שני ה- 24.04. אחרי שבוע ללא גלים, מזג האוויר מתהפך, השרב נשבר ומפות הגלים משנות את צבען מכחול עמוק לגוונים של אדום. הגלים חוזרים והאושר גדול אלא שבדיוק באותו התאריך מצויין יום חשוב בהיסטוריה של העם היהודי - יום צפירה, יום של עצב ושאינו מיועד בהכרח להנאה. ביום הזה, יום הזכרון לשואה ולגבורה, עלינו לגלוש רק למחוזות של הנצחה וזכרון.

כיליד דור שלישי בישראל ונכד לניצולי שואה שהלכו כבר מן העולם, אני רואה מחוייבות אישית עצומה ואחריות אדירה לשימור המורשת והזכרון של משפחתי ושל 6 מיליון אחים ואחיות נוספים. סבי, משה דה לוי נכלא במחנה וסטרבורק וכל משפחתו נספתה על ידי הצורר הנאצי במחנות ההשמדה. סבתי, אנני כהן, שרדה את מחנה אושוויץ וניצחה את השואה - סיפורי הגבורה שלה נמהלו תמיד עם סיפורי הזוועות שלהם הייתה עדה ושאותם חוותה על בשרה - מציאות הזויה של אותם ימים ארורים שיהיו חקוקים לנצח בזכרוני וכך גם ראוי שיעשו הדורות הבאים.

ישנם מספר ימים בשנה שאינם מיועדים לגלישה וזוהי דעתי האישית כמובן. ימי הזיכרון לשואה ולחללי מערכות ישראל אינם שונים מצום יום כיפור שבו אנו מענים את נפשנו. ימים אלו שבין האדם למקום והאדם לחברו הם היינו הך. אין כל הבדל בין תענית למחילה מבורא עולם לבין יום נטול הנאה של עצב ודמעה על אלו שבמותם ציוו לנו חיים.

בין אם גדלתם במחיצת ניצולי שואה שהמספר המקועקע על היד היה מגיש לכם ארוחה חמה בהקצבה מדודה או שאתם בני הדור הטכנולוגי שהשואה עבורו נלמד דרך סרטון ביו טיוב, יום זכרון הוא יום הראוי לכבדו. ביום זה אנו אמורים לשים את כל הגחמות וההנאות שבחיים בצד למשך יממה (וזה כולל גלישה) ולתת למחשבות לנדוד אל הנשמות שסללו לנו את הדרך לארץ ולמדינה!

כל אדם רשאי לעשות כרצונו ברשותו הפרטית אבל ישנם פעמים שנדרשת קצת רגישות בימי עצב של הכלל. גם אם ביום כיפור ישנם כאלו שרואים סרטים בביתם הם עדיין ידאגו שלא לפצח גרעינים ברשות הרבים. אותו הדבר לגבי גלישה בימי זכרון. כל אדם רשאי לשים אוזניות ולא לשמוע את "שירי הדכאון" שמתנגנים ברדיו אבל אם הוא יבחר לרוץ עם גלשן אל עבר הים הוא לא רק יבזה את היום ואת עצמו אלא גם את הענף כולו.

לכל תמונה יש שם. יום הזכרון לשואה ולגבורת ששת מיליון הנספים היהודים.

לכל אחד יש דרך להתמודד עם היגון והעצב. יש מי שיבחר להדחיק רגשותיו ויש את אלו שיחפשו מזור ומפלט. לא חייבים לגלוש ואפשר לדחות את זה ביממה לסוול של מחרת. ביום הזכרון עדיין אפשר לצאת אל הים, לשבת על החוף, לראות את הגלים הנשברים באופק הכחול ולצלול לעמקי הזכרונות בכדי שלא נשכח. בכדי שלעולם לא עוד!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים