אוזי ואיזי: מגזין סטאב וקשר הגלישה הישראלי

מאת אליעד כהן אפריל 11, 2015

בתחילת חודש פברואר של שנת 2014, נחת בנמל התעופה בן גוריון צוות של מגזין הגלישה האוסטרלי "סטאב"  (Stab Mag). צוות המגזין הורכב מצלמים, כתבים ומהגולשים קרייג אנדרסון, ג'וש קר, קריד מטגרט ודיון אגיוס. בימי ביקורם נוצרה אווירת חג בחופים מסוימים בארץ, מקומיים רבים הופתעו לפגוש בחוף הביתי גולשים מפורסמים שיושבים איתם בליין- אפ ורוכבים איתם על הגלים. מספר חודשים לאחר הביקור המפתיע ובעקבותיו, הופץ גיליון של המגזין כשבראש כותרתו "Tel- Aviv Jumps" - לאחר מכן יצא גם הסרטון.

קרייג אנדרסון טס באיזראל (תמונה: John “Sponnas” Respondek למגזין סטאב)

בראש הצוות שביקר בארץ הקודש עמד דרק ריילי, כתב מוכשר, אוהב ישראל וכיום מכהן כמפעיל המגזין האינטרנטי beachgrit. מלבד הגלישה על הגלים הישראלים, דרק ומארחי המשלחת, דאגו שהצוות המורחב של המגזין יזכה לבקר במקומות תיירותיים כגון ים המלח וירושלים ושיצרוך תרבות מקומית. כמו כן, ומאחר שמדובר בחבורת אוסטרלים שבדמם זורמת היסטוריה מפותחת של תרבות שתייה, לא עלה בדעתם כמובן לפסוח על חיי הלילה של תל אביב.

תל אביב מדורגת גבוהה מעל כולם במגזין סטאב שנת 2012

המגזין המפורסם נחשב לאחד מיסודות עיתונאות הגלישה האוסטרלית ונמכר במקומות רבים ברחבי העולם. ייעודו הוא לקדם את הספורט באמצעות אמצעים תקשורתיים כגון כתבות, קטעי וידאו ותמונות כשמטרתו העיקרית הוא פיתוח ענף הגלישה וחדשנות. זוהי אינה הפעם הראשונה שבה כתבי "סטאב" חושפים את נפלאות הארץ ומהללים את ישראל. בשנת 2012, תל אביב דורגה במקום השישי ברשימת המגזין כאחת מהערים הטובות ביותר עבור גולשים. זוהי דוגמא לחשיפה תקשורתית חיובית שמקדמת את תרבות הים והגלישה הישראלית, בניגוד לתקשורת הבין-לאומית שלרוב שמה דגש על המלחמה והטרור. 

בצוות סטאב שנחת בישראל היה גם ג'וש קר שרק המריא על הגלים

בתקופה בה הגיליון יצא לאור טיילתי בחוף המזרחי של אוסטרליה. התרגשתי לקראת הרגע בו אעיין בדפיו ושהקריאה תציף את געגועי למשפחה ולחברי. ביום ההפצה עשיתי את דרכי אל דוכן העיתונים הקרוב אך כששאלתי אם הגיעה סחורה חדשה מבית "סטאב" נעניתי בשלילה. למזלי, בבית הקפה הקטן שבעיירה, הסחורה הטרייה של המגזין כבר נחתה. במהלך השבועות שלאחר צאת המגזין נגררתי לשיחות עם תיירים ומקומיים אוסטרלים על סצנת הגלישה הישראלית. לא פעם הופתעתי לגלות שרבים מהם לא היו מודעים בכלל שלישראל גבול ימי, שלא לדבר על כך שהם לא היו מיודעים לכך שיש גם גלים ב"אגם" הים התיכון.

הסרטון Tel Aviv Jumps! של Stab Mag - החברים שלנו באוסטרליה.

אז נכון ,כנראה שישראל לעולם לא תוכר כיעד פוטנציאלי לטיול גלישה בקרב קהילת הגולשים העולמית, וכנראה שאלופי ה- WSLשל השנים הקרובות לא יגדלו מול חופי בת ים. אבל look on the bright side - כי כשמגזין "סטאב" עושה עלינו גליון שלם,  אנחנו על המפה. ובכדי להישאר על מפת הגלישה העולמית נצטרך לדאוג למה שביכולתנו לקדם: שמירה על חופי הים נקיים, וקבלת פני תיירים בזרועות פתוחות ובאהבה ולא פחות מכך שגרירים טובים לארצנו בטיולי הגלישה ברחבי העולם. אם נעשה זאת מי יודע... אולי נפטון יוקיר את פועלינו ויביא לתנאי גלישה מושלמים כל השנה - כמו בחו"ל, באוסטרליה הרחוקה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
אליעד כהן

בן 24, יליד ראש העין. בגיל 13 עברתי ללוס אנג'לס, קליפורניה, שם למדתי לגלוש בחופי מליבו. בגיל 17 חזרתי ארצה והתגייסתי לצבא. כיום, סטודנט לתקשורת ולמנהל ומתגורר בראשון לציון. חובב קולנוע מושבע, רוק קלאסי ובעיקר אוהב את הים.

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים