מגזין +
מגזין +טיולים ← סרי לנקה של אחרי המלחמה מחייכת אל המחר ומציעה הרבה יותר מגלישה

סרי לנקה של אחרי המלחמה מחייכת אל המחר ומציעה הרבה יותר מגלישה

מאת רעי קציר אפריל 27, 2015

החורף האחרון הביא איתו גלים נדירים, אבל גם גלי קור קיצוניים שממש גרמו לי לרצות לברוח מכאן, כי אצלי אפילו בקיץ לא מספיק חם כאן, אז נסעתי לסרי לנקה שבה הייתי כבר פעמיים בעבר. את הסימנים הראשונים ראיתי ברגע שיצאתי מאולם מקבלי הפנים בשדה התעופה של קולומבו. מזג האוויר הטרופי, הגולשים שיצאו ונכנסו ונהגי המוניות שהציקו (כמו תמיד). אבל עכשיו יש בקהל גם יותר פנים מערביות שעל גבם תרמילים גדולים, מפות בידיהם ומדריכי תיירים שמתרוצצים סביבם.

התיירות המערבית כובשת את גן העדן של הגולשים - בדרכה הייחודית, סרי לנקה מסתגלת גם למציאות זו.

סרי לנקה היא מדינת אי בצורת דמעה הממוקמת באוקיינוס ההודי. כבר משנות ה- 70' הייתה סרי לנקה גן עדן לגולשים אך מלחמת האזרחים שהחלה באי בתחילת שנות ה-80 מנעה את התפתחות המדינה והרחיקה ממנה את המוני התיירים. אני עדיין זוכר מהפעמים הקודמות כשעוד הייתה מלחמה, את החיילים החמושים, המחסומים, הבדיקות בדרכים, האיסור על נסיעה בשעות החשיכה או האיסור על הגעה לחלקו הצפוני של האי - אפילו זכורים לי פיגועי טרור בקולומבו כנגד פוליטיקאים. אבל למרות המלחמה, הגולשים שברובם מגיעים מאוסטרליה, ישראל ויפן, המשיכו לבקר באי ונהנו מהנופים המהממים, מזג האוויר החם והגלים המושלמים. כשדיברתי עם המקומיים, כולם יחלו רק לסופה של המלחמה ועל אף המבט העצוב בעיניהם הם המשיכו לחייך וניסו להנות מחברתם של התיירים כל עוד נמשכה העונה.

שלושה עשורים של מלחמת אזרחים החזירו את תושבי סרי לנקה לנקודת ההתחלה ואל חייהם החדשים

לקראת סוף 2009 ולאחר 35 שנים, הסתיימה המלחמה וכעת אני יכול לראות כמה דברים השתנו מאז. הכבישים הריקים לאורך החוף בהם נסעתי בעבר, מלאים כיום במלונות ומסעדות עד שבאזורים נרחבים כבר אי אפשר לראות את החוף. בכל מקום צצו בתי ספר וחנויות לגלישה, ברים ומסיבות בעלות אופי מערבי הפכו לדבר שבשגרה, ומאות תיירים משתזפים בחופים וצובאים על האוטובוסים והרכבות כדי להגיע לשמורות ולאתרים ההיסטוריים של סרי לנקה. גם יחסם של המקומיים כלפי הזרים השתנה, ובמקומות רבים יכולתי לראות את החיוך המזויף על פניהם של רבים. אם בעבר המקומיים באמת שאלו והתעניינו בזרים אותם הם פגשו, עכשיו יש יותר כאלו שרואים בהם כארנק פתוח, ושקרים ורמאויות הפכו להיות עניין על בסיס יומי.

"...מצד אחד, כמובן שזה משמח אותי לראות שלאחר מלחמה קשה שארכה כמה עשורים, סרי לנקה רצה קדימה ומתפתחת לטובת תושביה. ואילו מצד שני זה מעציב לראות שעוד פנינה נפרדת מייחודיותה כתוצאה מהתיירות המערבית..."

מצד אחד, כמובן שזה משמח אותי לראות שלאחר מלחמה קשה שארכה כמה עשורים, סרי לנקה רצה קדימה ומתפתחת לטובת תושביה. ואילו מצד שני זה מעציב לראות שעוד פנינה נפרדת מייחודיותה כתוצאה מהתיירות המערבית. ובדיוק בנקודה זו המזל שלי מתחיל - כשמצאתי משפחה שלא היה לה קשר לפני כן לתיירים והם הזמינו אותי להתארח בביתם. באותו היום החלטתי להקדיש את הזמן שלי לא רק לגלישה אלא גם למשפחה הזו, להכיר עד כמה שאפשר את התושבים האותנטים של סרי לנקה וללמוד את אורחות חייהם. הלכתי איתם לשוק, בישלנו יחדיו, הקשבתי להיסטוריה המשפחתית, ביקרתי איתם במקדש וצפיתי במנהגי ודרכי הדת שלהם. עזרתי במטלות הבית, ישבתי וניהלתי איתם שיחות על חיי היום יום, על הפוליטיקה שלהם ועל המלחמה, והם הביעו ידע ועניין גם בפוליטיקה ובמלחמה "שלי", כל יום הקדשתי זמן ללימוד ושינון של מספר מילים בשפתם, דבר ששימח אותם וגם מאוד הקל על התקשורת בינינו.

סרי לנקה היא לא רק גלים - היא תרבות, נופים, היסטוריה וטבע עשיר

אני לא יודע איך נפלתי בחיקה של המשפחה הזו אבל זה נתן בי תקווה שעם כל השינוי שחל במדינה זה עדיין אפשרי למצוא אנשים כאלו שנמצאים רק כמה צעדים מתוככי הג'ונגל. אז נכון, לא התעוררתי כל בוקר לצלילי הגלים הנשברים, ואולי גם הפעם לא מצאתי את הגלים הכי טובים, אבל מצאתי עוד משפחה!

El Rey - photo by Ray Kazir

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
רעי קציר

רעי קציר, יליד 1985. נולד וגדל בחוף בית ינאי. חולה ים, גולש, צלם ופעיל סביבתי. טייל וגלש ברחבי העולם וגר 5 שנים בקוסטה ריקה. מרגיש הכי טוב בחום טרופי ובמדינות לא מערביות. מנסה לתפוס בצילום אינטרקציות ייחודיות ולא רק גולשים ששוחטים גלים. מוטו לחיים: Anything that gets your blood racing is probably worth doing - Hunter S. Thompson. פייסבוק / אתר

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים