מגזין +

טבור בטבע: בכוונתה של אישה הרה ללדת בים... בעזרת דולפינים!

מאת יואב נקש ספטמבר 08, 2015

בזמן שמרבית הנשים יולדות בבתי חולים בסביבה סטרילית ובפיקוח הדוק של יולדות מוסמכות, יש מי שבוחרת ללדת בטבע ועם הטבע. דורינה רוזין (Dorina Rosin) מהוואי שנמצאת בחודשים מתקדמים להריונה אינה מעוניינת רק ללדת את ילדה במים אלא באוקיאנוס הגדול... ולא זאת בלבד, בכוונתה לעשות זאת בחברתם של דולפינים - יונקים שלטענתה יש לה קשר הדוק איתם, קשר לחיים. האם זה יהיה נכון מצידה של דורינה לעשות כן? הצביעו "בעד או נגד" בסקר שבתחתית הכתבה.

נראה שבעידן של היום זה הכל "אח גדול" והלידה המיוחדת והראשונה מסוגה תצולם כחלק מתוכנית טלוויזיה שנקראת "לידות מדהימות" (Extraordinary Births). דורינה רוזין ובעלה מקואה סוניגל (Maika Suneagle) מנהלים סדנת בריאות בהוואי שבה הם מתמקדים בכוחו של הטבע לרפא מכאובים פיזיים ונפשיים. כמי שאמונתם היא דרכם, בני הזוג מתרגשים עד מאוד לקראת הולדת ילדם בעולם שבו דוברים את שפת הדולפינים.

רוצה ללדת את ילדה בים ובחברת דולפינים... דורינה רוזין מביטה מהחוף ושוחה בחדר היולדות הכחול.

"בשנת 2011 ו-2014 נפלה בחלקי ההזדמנות ללמוד יחד ועם הדולפינים שחיים בטבע ומחוכמתם של הלוויתנים (Humpback whales) בהוואי", אומרת רוזין. "המפגש שלי איתם עשה שינוי עצום בחיי וריפא אותי בצורה מאוד מקיפה. הרגשתי צורך אדיר מספר פעמים לבלות שלושה חודשים בטבע - בעיקר לבד - ולהתחבר למקום הקסום שקראתי לו ביתי וליופי שעשה בי שינוי בי מן התוך אל החוץ", מסבירה רוזין בדרכה הפיוטית את ההקשר ההדוק שלה לים וליונקים המופלאים.

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

דורינה רוזין מרגישה בטוחה מאוד בעצמה, ברצונה ובשאיפתה ללדת בים ולצד הדולפינים. ועל אף נחישותה וכוחה של האמונה יש מי שחושב שזהו רעיון גרוע ומסוכן ביותר ליילוד. כריסטי ווילקוקס () ממגזין Discover, כתבה מאמר נוקב שמתנגד נחרצות לרצונה של רוזין: "זוהי אחד מהלידות הטבעיות הגרועות ביותר", היא כתבה וציינה שבעוד אנו רואים בדולפין יצור חביב שאפשר להשתעשע איתו היא דווקא חוששת מהאפשרות שהדולפין יחליט לנהוג באלימות כלפי האישה ההרה ויילודה. את הטענה היא מבססת על כך שדולפינים יש נטייה "לשמור על כבודם" בהתנהגות אגרסיבית כלפי הנקבות ושבהתנהגות תקיפה זו הם לעיתים גם הורגים את הצעירים והינוקות. באותה המידה תופקנות זו יכולה להיות מופנית אל האישה.

דעות של בעד ונגד הם דבר שכיח בקהילה עולמית שדואגת לשלום עובריה. גם בת'אני האמילטון ספגה ביקורת קשה אחרי שגלשה הרה על הגל של טיהופו. אבל בניגוד למעשה הפזיז של האמילטון (שעליו לא חזרה לאחר מכן), לידה שכזו כמו של רוזין היא מאוד מעניינת וייחודית. 

הפרטים הטכניים, ועד כמה שהן יכולים להיות יבשים בים, עדיין לא ידועים בברור. כיצד תתנהל הלידה? סביר להניח שיהיה פיקוח של צוות מיומן (יולדות, רופאים וצוללנים) אך האם היא תהיה במים בכל שעות הצירים או שרק בדקות האחרונות? האם הדולפינים יהיו במרחק נגיעה ממנה? ומה עם הכרישים? האם מישהו חשב על הסכנה שאורבת מהטורפים עם קולטני הריח המפותחים? ואחרי הכל, זה הרי ברור לכל שתינוק יכול להיוולד בים אך הוא חייב לנשום... אז כנראה שהדבר האחרון יהיה שישימו לו מסכת חמצן ויותר סביר להניח שרוזין תהיה עם ראשה מעל המים וברגע שהיילוד יצא לעולם הים הוא מיד יעלה אל אוויר העולם.

הדולפינים ניחנים בחושים מפותחים, תבונה רבה ואינטיליגציה רגשית. עדינים לצד נשים הרות.

זה ידוע לכל שלדולפינים יש חושים מפותחים ביותר והם יכולים להבדיל בין אדם מבוגר לילד צעיר ובין אישה הרה לשחיינית. מעדויותיהן של נשים הרות ששחו עם דולפינים עולה כי היונקים נוהגים ברוב מתינות, עדינות וזהירות כשהן בקרבתן. לידה שכזוט ביןם הפתוח ועם דולפינים של חפש אשר חיים בטבע, תוכל להאיר קצת יותר טוב על התנהגותם של היונקים בקרבה לנשים הרות ויותר מכך לאלו שיולדות בסמוך אליהם ובים. אנו מאחלים לדורינה לידה קלה ושבעזרת נפטון היילוד יהיה בריא ומאושר בחייו על פני האדמה ובים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים