גולשי הפרו נלחמים למען הצלת הקרנפים בדרום אפריקה

מאת יואב נקש יולי 16, 2014

הקרנף בסכנת הכחדה. נקודה. החיה גדולת הגוף והשברירית נמצאת תחת פיקוח והגנה בשמורות הטבע של אפריקה אך על אף זאת הם ניצודים בלי הבחנה ומספר הפריטים הולך ופוחת מידי שנה - מספרם הכולל נאמד כיום באלפים בודדים בלבד בכל רחבי העולם! את העובדה המטרידה הזאת יודעים גם שלושת הגולשים המקצוענים ג'ורדי, קארן וסלייטר שלקחו פסק זמן מתחרות הגלישה בג'פריס ביי למען המטרה החשובה - ביקור בשמורת קרנפים והעלאת המודעות לסכנה שאורבת לקיומה של החיה האצילה.

ישנם חמישה מיני קרנפים בעולם ומספר הפריטים שנותר (25,000) נמצא ממש על סף סכנת הכחדה. באפריקה בלבד מצויים 73% מכלל אוכלוסיית הקרנפים העולמית ובכל שנה נטבחים כ-1000 מהם בלי הבחנה על ידי ציידים אכזרים שאפילו אינם ממיתים אותם אלא כורתים את הקרן מראשם ומשאירים אותם בסבלם וכאבם. הקרן נסחרת בשוק האפל והשחור בעשרות אלפי דולרים לאנשים המאמינים בסגולותיה הרפואיות ולחובבי הצייד שעושים בהם שימוש רק לשם "נוי" .

למעשה, שנת 2013 הייתה השנה הגרועה ביותר אי פעם של ציד בלתי חוקי בדרום אפריקה . על פי מאמר של ה- BBC, הביקוש העצום של סין וווייטנאם לקרני הקרנפים הקפיצה את המחיר ל-65,000 $ לקילו - שזה יקר יותר מזהב או קוקאין. הבעיה נותרת בעינה בעקבות הגבולות הפרוצים והמשך מתן האישורים לצייד ספורטיבי ורישיונות ליצוא קרניים.

בניגוד למה שנדמה, החיה גדולת המימדים הזו היא עדינה ושברירית ובכדי להעלאת את המודעות לסכנה הקיומית שלה יש צורך תמידי בגיוסם של אנשים ידועים - ובמקרה זה גם בגולשים.

קלי סלייטר הוא קרנף בפני עצמו. אלוף העולמים בגלישה הוא פעיל סביבה נמרץ שתורם רבות לשמירה על אמא אדמה, על הים ועל החי. במהלך תחרות ג'יי ביי בדרום אפריקה בחודש יולי 2014 הוא יצא לסיור מאורגן בשמורת קרנפים כשאליו התלוו שני גולשים נוספים: ג'ורדי סמית' ומרטין פוטר. השלושה זכו לצפות באורחות חיי הקרנפים והתוודעו לסכנה שאורבת לקיומם במבט מקרוב. הם היו עדים לזוועות שעוברים הקרנפים ולפציעתם האנושה כשהם חסרים את הקרן שמזוהה רק איתם.

סלייטר, סמית ופוטר בסיור בשמורת קרנפים בדרום אפריקהה. מראות קשים וקורעי לב.

הפרטים שנכתבו לעיל ממחישים את הסכנה הקיומית של הקרנפים. המראות הקשים מעוררים קבס ובחילה לצעד כעס וכאב רב. בין הים ליבשה עומד יצרו של האדם שקיבל על עצמו משימה לשמור על העולם וזה כולל גם את החי ואת הדגה. אם האדם לא יוכל למנוע את הכחדת הקרנפים הוא בסופו של דבר יחרוץ גם את גורלו על פני האדמה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים