גלים כחולים - המופע האור-קולי של הים

מאת יואב נקש אוקטובר 12, 2011

בכל פעם שנדמה לנו שכבר הספקנו לראות הכל, הטבע מזכיר לנו שליופיו אין גבולות. העולם הכחול קיבל את שמו מצבע הים הדומיננטי הנשקף מן החלל אבל לתושבים בסאן-דייגו אין צורך להיות אסטרונאוטים בכדי לראות את הכחול של הים, ועל אחת כמה וכמה בשעות החשיכה. אורגניזמים זעירים בשם פלנקטון מאירים את שבירות הגלים ויוצרים מחזה מרהיב שנראה כמו מופע אור-קולי...

בשעות האור נשטפים אל החוף גלים בצבע אדום (הצבע האדום מהווה את מקור השם לתופעה באנגלית - Red Tide), הים נראה סמיך כמו מרקם של קפה ורבים מהאנשים והגולשים נמנעים מלהיכנס אל המים בגלל צבע המים והריח הלא נעים. אבל בשעות החשיכה והליל התופעה המדהימה הזו של "מרק" הפלנקטון מקבלת תפנית זוהרת כשהגלים נשברים בצבע ניאון בוהק. המחזה המרהיב הזה נצפה כבר מספר שבועות רצופים בחופי סאן-דייגו בקליפורניה, ארה"ב וייתכן כי יימשך עוד זמן רב.

Red Tide Luminescense

הבוהק הביולוגי הכחול נגרם כתוצאה מתגובה כימית של כמויות אדירות של פלנקטון (phytoplankton Lingulodinium polyedrum) עם תנועת הים וזרמי הגלים. בהסבר מדעי: ברגע התנגשות, כל אורגניזם יוצר בוהק כחול זוהר כתוצאה מכימיקל שמקורו בתא האורגניזם. כאשר מאות מיליוני תאים מתנגשים בעת שבירת הגלים, הדבר יוצר מחזה מרהיב של הבהוב ובוהק זוהר של אור כחול.

למרות שהים מעט מזוהם, התופעה הזו אינה מזיקה לבני אדם. השחייה אינה מרעננת כמו בים צלול אבל תמיד יהיו אלו הגולשים שינצלו את הרגע להתחבר אל הטבע. הגולשים המקומיים בסאן-דייגו טובלים את הגלשנים במרק הסמיך ומצליחים להיות חלק מהמופע האור-קולי של העולם הכחול... המופלא :-)

Red Tide Luminescense

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים