רגאיי של גלים ורסטפארי של גלישה - היעד הבא, ג'מייקה!

מאת חופית לוגסי מאי 02, 2016

בשירו "Take Me To Jamaica" כותב זיגי מארלי (הבן של) על אהבתו לג'מייקה, על "המקום שבו הקצב לא מפסיק להזיז את הרגליים" על המקום שבו הכל זורם, בלב אחד, באהבה אחת ובמטרה אחת. שירים רבים נכתבו על האי הקסום שטומן בחובו את תמצית האושר שבני האדם צריכים: מוזיקת רגאיי שהיא דרך חיים, תרבות הרסטפארי, טבע פראי, חופים מרהיבים, אדמה פוריה, צמחים ירוקים שעושים שמח ופשטות.. המון פשטות! ואם תוסיפו לכל זה גם גלישה תקבלו שנגרילה... כן, בג'מייקה יש סצנת גלישה וספוטים נדירים של גלים.

כשחושבים על גלישה אוטומטית עולים לנו בראש תמונות מטורפות מהוואי, אוסטרליה, קליפורניה דרום אפריקה... שמש, ים, עצי דקל, חולות זהובים, נוף פראי וכחול... המון כחול. הנטינגטון ביץ ', בלס ביץ, ג'פריז ביי, טיהופו, מרוקו וכו' - אם אתה גולש, אתה מכיר את החופים האלה היטב. אבל תרשו לי לחדש לכם דבר מה, וגם אם אתם לא חובבי רגאיי מושבעים כדאי ששתכירו בפוטנציאל המטורף של גלישה בחופי ג'מייקה.

המיקום של ג'מייקה מעט מתעתע שכן האי נמצאת במרכז הים הקאריבי - הרחק מהסוול של האוקיאנוס האטלנטי - בין קובה והאיטי לרפובליקה הדומיניקנית. במבט ראשון נדמה כי הגלים פסחו על ג'מייקה או שלא הגיעו עד לשם, אבל זה לא בהכרח מה שקורה וג'מייקה עשויה להפתיע אתכם. ג'מייקה היא האי השלישי בגודלו בים הקריבי ובנוסף להיותה ערש תרבות הרגאיי היא גם גן עדן לגולשי הגלים. למרבה הפלא ג'מייקה התברכה בעונת גלישה ארוכה במיוחד ובזכות הסוול שמגיע מהכיוון הצפון מזרחי של האי, הים עובד טוב במשך 8 חדשים.

בשורת הגלישה הגיעה אל ג'מייקה על ידי בילי "מיסטיק" וילמוט (billy mystic wilmot). ב-40 השנים האחרונות בילי מפיץ את תרבות הים באי דרך החוף הביתי שלו "The Zoo" שנמצא בקרבה לקינגסטון. דרך אגב, עיר הבירה קינגסטון שממוקמת בדרום מזרח האי היא המרכז המסחרי, הפוליטי והתרבותי של המדינה. זו העיר דוברת האנגלית הגדולה ביותר בקריביים והיא נעה במקצב שונה משאר העולם, האנשים חמים, המוזיקה. המים, הקסם. וכל עוד אתם משחקים לפי הכללים ולא מחפשים הרפתקאות באזורים הבעייתיים שלה (הדאונטאון למשל), אתם תהיו בסדר.

בשנות ה-70 ווילמוט יסד בקינגסטון את ארגון ה- The Jamaica Surfing Association = JSA ודרך ארגון זה הוא מנסה להנחיל את תרבות הגלישה בג'מייקה בין המקומיים ולהפוך אותה לתנועה חשובה ומרכזית באי. מטרתו היא לשלב את ג'מייקה והגולשים המקומיים בקהילת הגלישה הבינלאומית. מועדון הגלישה של בילי מתוחזק על ידי משפחת וילמוט (כל השבעה). איסה (Icah) בנו של ווילמוט אף זכה לאחרונה בתחרות הגלישה הגדולה של ג'מייקה, Makka Pro 2015.

בראיון ששמופיע בקליפ מספר ווילמוט שבשנות ה- 60 הגלשנים לא היו זמינים באי אז הם נאלצו לגלוש על כל הבא ליד... שרף ישן, חלקי סירות שבורים, לוחות קלקר, אם זה צף, זה הפך לגלשן. ולמען האמת  עד היום אין חנויות גלישה בג'מייקה, הייבוא שם יקר והמקומיים מסתמכים על גולשים שמגיעים לאי ומביאים איתם ציוד מהיבשת כגון שעווה, פיברגלס (כן הם עדיין שם) לישים, אסטרודקים וכו.

"...בשנות ה- 60 הגלשנים לא היו זמינים באי אז הגולשים הג'מייקנים נאלצו לגלוש על כל הבא ליד... שרף ישן, חלקי סירות שבורים, לוחות קלקר, אם זה צף, זה הפך לגלשן...."

"כמו שזה טבעי שציפור תעוף ושדג ישחה במים, כך זה טבעי שאדם יגלוש", אומר ווילמוט. וזה כל הנראה משהו שכל איש ים יסכים איתו. הרי להיות גולש זה להיות אחד עם הים, להרגיש אותו בכל נשימה, בכל רגע בכל שניה. גלישה וראסטפאריות זה שילוב מנצח, הרי האמונה היא אותה אמונה והחיבור הרוחני הזה מקבל עוצמות גבוהות יותר כי זה רק טבעי לזרום עם הטבע - זה טבעי לזרום עם האוקיינוס.

ג'מייקה היא גן עדן אבל גם בגן עדן יש לפעמים צרות. אחת הבעיות הקשות אי היא תפוצת הפשיעה והאלימות. לנוער לא תמיד יש ברירה והוא מוצא את עצמו בשוליים ובעיצומה של מלחמת הישרדות. גלישת גלים סיפקה מאז ומתמיד קרקע פורה לשינוי חברתי חיובי ובמיוחד בקרב בני נוער - משהו בכל המלח הזה שנכנס לך לנשמה והופך אותך לבנאדם טוב יותר. ווילמוט יודע זאת היטב ומספק המון חיוניות עבור ילדי ג'מייקה ועוזר להם להתרחק מצרות. ווילמוט ובניו מאמינים כי חשוב לשמור על רוח הגלישה ולקדם אותה והם עושים זאת על ידי מימון אירועי גלישה מקומיים, תכניות לאחר שעות לימודים וטיולים לתחרויות גלישה בין לאומיות. "מועדון הגלישה של ג'מייקה נותן לילדים האלה סיכוי. אם שינית ילד אחד אתה יכול לשנות עולם ומלואו...", הוא אומר.

"Now the sun is in my eyes And you know I'm feeling fine, Take me to Jamaica now Where the reggae rhythms beat Can't help but move my feet, Take me to Jamaica now Where we can live in the country Eat fruits from the tree, everything's irie The coconut water is sweet…" - Zigi Marley

One Love  

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
חופית לוגסי

כתבת טור ודיעה. פעילה סביבתית, גולשת סאפ וכותבת כבר שנים באהבה גדולה, יש לי טורים קבועים בכל סוגי המדיה אבל הכי אוהבת בעולם לכתוב על השילוש הקדוש: ים, מוזיקה וקלי סלייטר :) מוטו לחיים: הכי בוב מארלי שישי: ONE LOVE!

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים