מגזין +

לא מורחים אתכם: קרם ההגנה מהשמש הורג את שוניות האלמוגים

נובמבר 05, 2015

הסדר העולמי הוא בלגן אחד שלם שבאיזושהי דרך מצליח לשמור על איזון טבעי, אך הכאוס מתחיל כשבני האדם נכנסים לתמונה ובדרכם מפרים את האיזון האקולוגי וקוטלים את סביבתם. במחקר שהתפרסם לאחרונה נבחן הקשר שבין קרם ההגנה שמגן על עור האדם מקרני השמש ולהשפעתו הקטלנית על שוניות האלמוגים... מסתבר שהאחרונים הם אלו שצריכים קרם הגנה מאנשים.

כל דבר שקורה בטבע בא על חשבון דבר אחר אך במרבית המקרים כל דבר שהאדם עושה הוא הורג, במודע או שלא במתכוון, את האחר. בניגוד לטבע שיכול להרשות לעצמו לאכול את עצמו בשרשרת מזון אינסופית אנו לא יכולים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, למעשה אסור לנו אפילו לקחת לק ממנה. אבל כמובן שאנו לא יכולים שלא לעמוד בפיתוי... זוכרים? אדם וחווה? תפוח? גן עדן?. מתחת למי הים יש גם גן עדן מופלא של גינות ירק פרחוניות על סלעים פוריים של אלמוגים - מקום חשוב ביותר במערכת של אקלוגיה שברירית. מקום מחייתם של של מיני חי רבים. אך גם שם טביעת אצבעותיו של האדם משאירות סימן.

משמאל לימין, כך נראים שלושת שלבי הגסיסה של השונית: בריא, מולבן ומת. אנחנו אשמים.

במחקר שערך כתב עת סביבתי בנושא הטוקסיקולוגיה (רעלנים) שבים, מצוין כי הכימיקלים שמהם מיוצרים מרבית הקרמים נוגדי קרני השמש פוגעים באופן קטלני בשוניות האלמוגים. הכימיקל אוקסיבינזון (Oxybenzone) שמתאפיין ביכולתו לספוג את קרני השמש הוא הגורם הרעיל שחונק את חיי האלמוגים. המחקר קובע שתרכובת החומר הזו היא כה קטלנית עד כי מספיקה כמות מזערית של טיפה אחת בשביל להרעיל שטח מים של 6 בריכות אולימפיות.

הניסוי הבא מוכיח את הטענה כי האוקסיבנזון קטלני לשוניות. משמאל שונית בריאה, ומימין שונית "מולבנת" שהייתה טבולה בקרם הגנה.

בעוד שרק המחקר הזה מפחיד כשלעצמו, לא תאמינו מה הכימיקל הזה יכול לעשות לעור האנושי. על פי מחקר אחר של ה-CDC (המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן) עולה שהאוקסיבנזון יכול לחלחל מתחת לעור ולגרום נזק לתאים. ישנם אנשים שהחומר הכימי מייצר אף תגובה אלרגית חמורה. אבל אולי ההיבט הכי המפחיד של ה- oxybenzone הוא שהחומר משנה הורמון. עם אפקטים הורמונלים שדומים למניעת הריון, זוהי הסיבה שמשפיעה על היכולת של האלמוגים לצמוח ולגדול. מחקרים גם מצאו כי שימוש תכוף במוצרים המכילים את החומר הכימי יכולים לגרום לירידה ברמות הטסטוסטרון אצל גברים.

מגנים על עורינו אבל הורגים את השוניות שתחתנו. אפשר להשתמש בתחליפים של קרמים ידידותיים לסביבה.

גם בלי המחקר, המצב בשטח לא מעודד כלל. ההתחממות הגלובלית שהובילה לעליית מפלס ני הים, יחד עם הזיהום הגואה מרעלים אחרים, הביא לגסיסה מואצת בשוניות האלמוגים בכל רחבי העולם. התופעה של מותם של האלומגים נקראת "הלבנה" (Bleaching) ואותותיה הלבנות והצחיחות ניכרות בשטחים נרחבים של שוניות מתחת לפני הים. כמו הסכנה שבביעור היערות שמספקים חמצן לאנשות, הים מספק לנו 70 אחוזים מהחמצן... ובלי השוניות זהו בהחלט לא עולם שאני ואתם היינו רוצים לחיות בו.

כיום ניתן למצוא תחליפים טבעיים לקרמים המגנים על העור מצריבת קרני השמש ושלא כוללים את החומר הכימי-הורמונלי הרעיל אוקסיבנוזון (oxybenzone). לענת הקיץ הבאה בצלילה באילת או לטיול הגלישה במאלדיבים מומלץ להצטייד ולרכוש קרם הגנה שיהיה ידידותי גם לריף שבונה לכם את הגל המושלם.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים