מגזין +

מטקות קרבון, גלשני בלזה ויעילות אנרגטית - השילוב הכי מנצח בחוף!

מאת דרור הרפז יוני 26, 2017

תקופת התיכון עברה עלינו בציפייה לגלים. כשהיו גלים, הפחד מהמורים וההורים נעלם. באור ראשון היינו מגיעים עם פיאט 650 דחוסה ב-4 גלשנים לחניון הכורכר ונעצרים בזריקת זנב ארוכה. יצאנו להתמתח וחיכינו שענן האבק יירד כדי לבדוק את הספוט. בשנות התשעים הגלים היו שונים. גלשנו בעיקר בשבירת עומק במרחק של 60-100 מ' על גלים מהאגדות.

כדאי תמיד לבדוק את הספוט. העליה לליין-אפ בחוף הדרומי והפתוח בבת-ים היתה סיוט. בשנת-89 הדאקדייב טרם הגיע לישראל. הגלשנים היו גדולים וכבדים ובים של 2 מטרים גולשים ללא סיבולת של טריאטלוניסט נשארו תשושים ומתוסכלים בחוף.

הדמויות הססגוניות בחוף כללו שחקני מטקות, גולשים, מתעמלים, פאנקיסטיות שהבריזו מהתיכון ותיירות מהמלון הסמוך שהגיעו לתפוס שמש. ומכיוון ששיזוף בטנגה הוגבל לבנות המין היפה - משחק המטקות שנתפס בתחילה כמשחק של ערסים, הפך לברירת המחדל של הגולשים הפריקים שלא הצליחו לעלות לליין אפ.

השחקן הטוב בחוף העדיף לשחק עם התיירות. התימני שעצר הנחתות קטלניות ממרחק 6 מטרים בשלווה וחיוך, היה בהחלט ממוקד ולא רק בשיפור האנגלית. לקראת הצהריים כשהייתי יוצא מורעב מהמים וטורף חצי כיכר לחם הוא היה יורד מהמלון והיינו משחקים במטקות מעץ. היה חשוב לו חשוב לשתף אחרים בעיקרון שרלוונטי למטקות, גלישה ולחיים בכלל.

אחידות וצמצום מביאים לחיסכון אנרגטי. בלי אנרגיה אי אפשר להגיע לריכוז מקסימלי. לכן, כדי לשחק ברמה גבוהה צריך להתאמן במסירות מדויקות שוב ושוב לאותו מקום. הקצב והמהירות שכולם שואפים אליהם יגיעו באופן טבעי רק לאחר שהדיוק יתבסס. אין דרך קיצור בפיתוח דיוק ומהירות ברמה גבוהה. העברנו עשרות שעות בהנחתות מתונות ומכות שירות לאזור הכתף הימנית עד שהגענו לרמה שמשכה צופים. את התיירות זה נורא הרשים.

במשחק מפוזר שבו מסירות מופנות למקומות שונים ומחייבות תנועת הגשה שונות וזינוקי "הצלה" גוזל המון כוח. בנוסף רצוי לשחק עם 2-3 כדורים כי הריצה הבלימה והכיפוף באיסוף הכדור שנפל גוזלים חלק ניכר מהאנרגיה. כשאתה תשוש, קשה לדייק ומכאן חשיבות הניהול האנרגטי- במיוחד בשלב הלימוד. העיקרון חשוב ולא רק במטקות. כשגולש מבזבז את רוב האנרגיה במאבק בקצף ובזרמים הוא נותר ללא כוח להשתפר. כשהדבר האמיתי קורה, כדאי לפגוש אותו בשיא הריכוז.

את שלום צדוק אני מכיר עוד כשהיה צייר מחונן שהתמחה במברשת אוויר. כאומן קלט בצורה אינטואיטיבית, ובשלב די מוקדם, שענף המטקות עומד לעבור מהפיכה. את היתרון האנרגטי שהביא גולשים להעדיף גלשני פוליאסטר זריזים על פני גלשני עץ כבדים ומסורבלים, שלום תפס בשניה. הקרבון אכן שינה את המשחק.

את נסיונות הייצור הראשונים חילק לחברים ומשם במשך השנים שכלל את המוצר והתחביב גדל והפך לעסק. את מטקות הקרבון של שלום מכירים השחקנים המקצועיים בחופי תל אביב בזכות העיצוב האיכות הקפדנית. עכשיו הוא מנסה לכבוש את לבבות השחקנים בשאר חופי הארץ בעזרת מטקות מקצועיות שמפיקות מוסיקה ייחודית והנאה גדולה. יזמות ישראלית במיטיבה. שווה להתרשם: www.matqot.com

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים