בסכנת טביעה - איים שוקעים מתחת לפני הים

מאת יואב נקש מרץ 07, 2011

מעבר לשינויים החלים במזג האוויר ולנזק האקולוגי האדיר שבו נפגעים שטחים נרחבים של שוניות אלמוגים והכחדתם של מיני דגים וחי, עליית מפלס פני הים מביא לשקיעתם של איים אט-אט אל מתחת לפני הים. ברחבי העולם ישנם איים אקזוטים רבים הנמצאים כיום בתהליך שקיעה מואץ שדעת המומחים והמדענים אומדת את היעלמותם בפרק זמן של 30 עד 50 שנה.

זהו מסלול קבוע מראש שמתחיל בזיהום תעשייתי שבו גזי חממה (פחמןן דו-חמצני, מתאן, גופרית וחנקן) מתפזרים בשכבות האטמוספרה התחתונה וגורמים לאפקט החממה, זה ממשיך בהתחממות גלובלית וחורים בשכבת האוזון המגנה ולבסוף התוצאה המסת הקרחונים בקטבים ועליית מפלס פני הים. נזקי ההתחממות הגלובלית כבר נותנים אותתם על פני היבשה: שטפונות במקסיקו, בצורת ברוסיה, יערות גשם בסכנה, מחלות ונגיפים חדשים פוגעים בבני האדם וביבול,  גלי חום וקור קיצוניים, פגיעה והמלחה של שדות חקלאיים ותוצרתם, ומאות אלפי פליטים שזכו לכינוי פליטי אקלים (Climate Refugees).

art2

אבל ההתחממות הגלובלית מובילה לאפקט נוסף של עליית מפלס פני הים שמאיים באופן מוחשי על מדינות איים קטנים. סביר להניח שכולנו כבר שמענו על האפשרות שהאיים המלדיבים ישקעו מתחת לפני הים בשלושת העשורים הבאים בגלל עליית מפלס פני הים, אך יחד עם המלדיבים נמצאים עוד מספר מדינות איים בסיכון דומה והעלייה המזערית ביותר במפלס הים יכולה להביאה להצפתם ולשקיעתם במצולות ההיסטוריה של היבשות.

האיים המלדיבים (The Maldives)

מיקום: האוקיאנוס ההודי
זמן משוער עד שקיעה מתחת לפני הים: 30-50 שנה

maldives

יעד הגלישה המועדף נמצא בראש הרשימה. מדינת האיים המדהימה הבנויה מ-17.000 איים ניזוקה קשות בצונאמי שפקד אותה ב-2008. אבל בניגוד לגלי הצונמי שנשטפים בחזרה אל הים, במקרה של עליית מפלס פני הים אין כל דרך חזרה. צוות מומחי אקולוגיה חוזים שהאיים יוצפו אל מתחת לפני הים בפרק זמן של 30 שנה. שטחים נרחבים במדינת האיים כבר מוצפים, איים קטנטנים כבר החלו לשקוע במצולות.

maldives cabinet

במהלך שמטרתו להעלות את המודעות לסכנה שאורבת לתושבי האיים המלדיבים, הקבינט קיים כינוס חירום תת-ימי בשנת 2011 בראשות הנשיא מוחמד נאשד. הישיבה שנערכה מתחת לפני הים כשחברי הקבינט חובשים מסכות ונושמים דרך בלוני חמצן, הכתה גלים בכל רחבי העולם אך מעבר להד התקשורתי לא חל שינוי מהותי והסכנה עדיין מוחשית וצפה מעליהם. המתנגדים לחיזוי של עליית מפלס פני הים והנבואות האפוקליפטיות טוענים כי כל מטרת הפרסום היתתה למען קידום אינטרסים מדיניים ופולטים שמטרתם גיוס כספים.

פפואה ניו גניאה (Papua New Guinea)

מיקום: האוקיאנוס הפסיפי
זמן משוער עד שקיעה מתחת לפני הים: 30-50 שנה

פפואה ניו גינאה שותפה בחציה לאי איריאן ג'איה השייכת לאינדונסיה. במאמר מדעי נכתב: "ילידי האיים של קארטרט (Carteret) בפפואה ניו גינאה הם למעשה הקהילה הראשונה בעולם ששינתה את מקומה בגלל שינויים אקלימיים". כלל שטחו של האי ועד לגובה של מטר אחד מעל פני הים מצוי בסכנה של הצפה. שטחים חקלאיים הומלחו ותושבים רבים העתיקו את מקומם לשטחי יבשה גבוהים יותר.

הפיליפינים (The Philipines)

מיקום: האוקיאנוס הפסיפי
זמן משוער עד שקיעה מתחת לפני הים: 30-50 שנה

palao

מפלס פני הים עולה בפיליפינים באופן עקבי. הסכנה הנשקפת היא אינה רק לביתם של תושבי החוף והעתקת מיקומם לרמות הגבוהות אלא בעיקר להצפתם של שדות אורז והמלחתם של יבולים חקלאיים אחרים. ראש עיריית יאבונגה (Jabonga) הממוקמת בדרום הפיליפינים צוטט אומר" "בעבר חווינו מידי פעם רק 20 אחוז הצפה של מים מלוחים מזרימת הנחל ומהים, כיום אנו עומדים על 80 אחוזי הצפה של מי ים שפגע קשות בכלל הגידולים והיבולים החקלאיים שלנו, לרבות אורז, תירס, ירקות ועצי פרי".

rice feild

ברבאדוס (Barbados)

מיקום: שרשרת האיים הקאריבים (אוקיאנוס אטלנטי והים הקאריבי)
זמן משוער עד שקיעה מתחת לפני הים: 30-40 שנה

barbados

עד שנושא עליית מפלס פני הים והשינויים האקלימיים לא עלה לדיון ציבורי, המצב שמתקיים בברבאדוס לא קיבל חשיפה ומה גם שלא היה ידוע כלל. ברבאדוס הוא עוד אי קטן בדרום שרשרת האיים הקאריביים שנמצא בסכנת הצפה חמורה באזורי החוף. עם אוכלוסיה, שדות חקלאיים ומבני תשתית שמרוכזים בקרבת החופים, כל עליה מזערית במפלס פני הים תהיה בעלת משמעות הרסנית על חיי התושבים, כלכלתם וגידוליהם. מלחמת ההישרדות של מדינת איים כגון בארבדוס תלויה בכמה סנטימטרים של מי ים.

קיריבאטי (Kiribati)

מיקום: אמצע האוקיאנוס הפאסיפי
זמן משוער עד שקיעה מתחת לפני הים: 30 שנה

kiribati

הנקודה הגבוהה ביותר במדינת האי קיריבאטי שבמרכז הפאסיפי, המורכבת משרשרת איים של כ-31 איים קטנים נוספים, עומדת על כ-85 מטרים אך הנקודה הגבוהה נמצאת באי שאינו מיושב כלל. קרוב למרבית האוכלוסיה המונה כ-120,000 איש חיים בישובים על קו החוף שגובהו הרב אינו עולה שני מטרים. שטחי אלמוגים ושוניות שחיברו בין האיים החלו לשקוע באופן מואץ.

kiribati

נשיא קיריבאטי, אנוטה טונג, מצוטט אומר: "הנושא של השינויים האקלימיים אינו קשור לסכנה הכלכלית ועצירת פיתוח התשתית אלא עניין בסיסי של הישרדות אנושית." חלקם הרב של התושבים כבר נאלץ להעתיק את מיקום מושבו ההיסטורי בגלל עליית מפלס פני הים. התכנון של ממשלת קיריבאטי הוא לרכוש אי שאינו מיושב בשרשרת האיים של פיג'י ולהביא ל"הגירה מרצון" של התושבים. נשיא קיריבאטי מבקש עזרה ומימון עולמי בכדי לאפשר את הטרנספר של התושבים בעשור הקרוב. המתנגדים לעקרון עליית מפלס פני הים טוענים גם כאן, כמו במלדיבים, שמטרתה של הבקשה הייא לאפשר הענקת אזרחויות ניו-זילנדיות ו/או אוסטרליות ולקבלת מענקים כספיים ממדינות העולם.

טובלו (Tuvalu)

מיקום: אמצע האוקיאנוס הפסיפי
זמן משוער עד שקיעה מתחת לפני הים: 30-50 שנה

tuvalu

טובלו טובע לו. כבר מספר שנים שהרשויות המקומיות מתחננות לעזרה כספית שתאפשר הגירה של התושבים לפני שהאי ישקע אל המצולות. ביתם של כ-10.000 תושבים שוכנים על רצועות ריף וחופים רדודים שגובהם אינו עולה על 2 מטרים. התחזיות האפוקליפטיות מנבאות שאם עליית מפלס פני הים ימשיכו בקצב זה טובלו תעלם במצולות הים בתוך 30-50 שנה.

מדינות ואיים נוספים בסכנת הצפה:

בבנגלדש יותר מ-20 מיליון איש צפויים להגר ו/או להעתיק את מיקומם בגלל עליית מפלס פני הים.פגיעה אדירה בחלקאות, ביבול וגרימה של צפיפות יתר בישובים מרוחקים מן הים.

bangaladesh

דלתת הנילוס במצרים גואה גם היא בקצב מהיר. רוב התשתיות, גידולים חקלאיים וישובים מאוכלסים יושבים על גדות הדלתא שבשנים האחרונות הוצפו שטחים נרחבים שגרמו לנזקים אדירים ביבול ולהעתקת מושבם של התושבים.

egypt

מקומות נוספים הומי אדם המועדים להצפה הם האי מנהטן בניו-יורק ארה"ב, וונציה באיטליה, קרחוני האדסון ביי קנדה, הדלתא בניגריה, לאורך נהר היאנג-צה בסין, שטחים נרחבים בהולנד המישורית ועוד.

Manhatan

קצב עליית מפלס פני הים ברחבי העולם כתוצאה מההתחממות הגלובלית מוערכת בכ-2 ס"מ מידי שנה. לתושב העולם הכחול הממוצע אין הרבה מה לעשות בפועל, אך מן הסתם שלא ישב בחיבוק ידיים ויסתכל על המתרחש מרחוק. באפשרותנו לחפש חלופות ירוקים לפיתוח תעשייתי, לחולל חשמל בדרכים שאינם מצריכות שריפת פחם, להקטין את השימוש במוצרים מזהמים ולקוות שאותם איים קסומים יוסיפו להתקיים גם בדורות הבאים בעתיד.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים