מנהרת הזמן - שגעון הסקייטבורד

יולי 25, 2014

משהו קורה בעיר "השקטה" שלנו... הסצנה של הספורט האתגרי מתרחבת. ומתחזקת... החבר'ה ה"קולים" של האקדמיה העברית ללשון קוראים לזה "גלגשת", אפשר להבין את הכוונה הצרופה בין גלגלים לגלישה אבל בחיית ראבק קוראים לזה סקייטבורד, למה? כי זה הומצא שם .... בסקייטבורד לנד אוף דה יונייטד סטייטס...


שנים רבות עברו מאז אותם ימים בחצר האחורית של" רונן פורטל", מאשקלון, עם סקייטבורד מגושם של "פאול פראלטה" ו"גבינה" מרוחה שלא נשאר ממנה כלום, ירדנו דרופים מטורפים מה HALF- PIPE היחיד שנבנה אז במו ידיו.

נסענו "לסינרמפה", קפצנו "אולי" מעל כל דבר אפילו מעל 2-3 חברים כשהם שוכבים על האדמה... תמיד ראינו בזה בסיס לגלישה... אבל אז הוא הגיע, בתחילת שנות ה-90, חלוץ ה"פרי סטייל" ו"האולד סקול" של הגלישה, את הביצועים הוא לקח מ...סקייטבורד כמובן שמו הוא "כריסטיאן פלטצ'ר" – שהחזיק בתואר אליפות כפול, במים וביבשה.chris Fletcher

 

 

Skateboard

+

Surfing

=

SKURFING 

 

 

אחרי שעשינו את ה - 360 AIR GRAB TAIL  הראשון שלנו...בדיוק כמו שעושה כריסטיאן בסרט, הבחנו שנוסף עוד עיצוב מקורי לסקייטבורדים הרגילים... כמו גלשנים ארוכים ...היו אלה ה"סקטור 9 " וה "FUTURA" שהוסיפו סטייל לרכיבה... בירידות של האשקלונה.... נגד התנועה?##!!
מאז ועד היום נוספו עוד עיצובים מענינים לסקייטבורדים.... היום הם כבר מגיעים שבורים... סתם, יש להם "מפרקים" והם נעים על 2 גלגלים...

תמיד היינו שם, על גלגלים... זה חלק מאורח החיים אבל כל זמן שהיינו מפוזרים ברחבי העיר היינו כמעט ולא נראים, מקומות הנסיעה היו מועטים לרוב זה גבל בעימותים עם שכנים או שוטרים, היום הדברים מתחילים להראות אחרת, מכל קצוות העיר הם מתקבצים יחדיו במשטח החלקה חדש שהוקם במיוחד עבורם בטיילת בר-כוכבא בקרבת מלון הולידיי אין.

skatepark
הדבר הזה קסם לי ביותר, עד לפני זמן לא רב ניגשו אלי שני חברים וסיפרו לי כי בכוונתם לסדר מקום שכזה והנה – יש אחד כזה... עם מדרגות, וריילים כמו סטריט אמיתי.

אל הסקייטרים המוכשרים התוודעתי עד לפני שבועות אחדים, את השמות של הדור הקודם שיננו מספיק הגיע הזמן להחליפם באחרים, אז נא להכיר" ליאור יוסף", סקייטר מקומי ומקצועי שלא צריך סופר גלו שידביקו את הקרש לנעליים שלו:


 

לפניכם מס' תשובות לשאלות מסקרנות + המלצות לסקייטרים:

שלום ליאור, עם מי באת?

אנחנו קבוצה של 20 חבר'ה שנוסעים יחד בכל יום.  פעם היינו יותר,משהו כמו 30, בהשוואה לערים אחרות אנחנו מעטים בהרבה – אבל טובים, לא פחות.
במשך הזמן וכמו בכל דבר בחיים, יש עליות ומורדות ,שיא השפל היה בחופש הגדול של שנה שעברה אני הייתי היחיד באשקלון שנסע כל יום ובמשך חודשים נותרתי לנסוע לבד. ואז לאט לאט החברה חזרו לשגרה.ואפשר להגיד שהיום אנחנו "מתרבים", בגלל הסקייטפארק, אנשים שלא נסעו מלא זמן באים, לוקחים קרש "ומרביצים"...

איפה נסעתם לפני הסקייט-פארק?

במשך כ- 6 שנים נסענו במקום שנקרא "גולדה" (המצאה שלנו) זה נמצא מול פרבורגר באלי כהן, יש שם ספוט לא משהו, שהספקנו כבר לגרד את הטייח מהפינות בריילים,  אבל אתה יודע איך זה? לנסוע הרדקור זה תמיד הכי טוב. ככה אתה יוצא לא מפונק.

liorהיה אפשר לראות אותנו בעוד מקומות בעיר, בסיטי באפרידר, בברנע, בעצם בכל מקום שהיה שם איזה ספוט, היית יכול למצוא אותנו בכל חור באשקלון.
זה מה שכיף בסקייט, אתה יכול לנצל כל דבר שיש ברחוב שלרוב נלקח כמובו מאיליו, אנחנו מסתכלים עליו כעל עוד אופציה לטריק מסויים.

איך נולד הסקייט-פארק בטיילת?

לפני כ- 4 -3 ניסיתי לדחוף את העיניין, ע"י כתבה בעיתון מקומי, אבל לא הרבה יצא מזה, מאז והלאה תמיד היו דיבורים על סקייטפארק בטיילת, אבל אף אחד לא האמין שיפתחו אותו כל כך מהר, זה היה כל הזמן בגדר סתם עוד פנטסיה. ככה שהאמת להגיד לך? אין לי מושג איך בנו את זה, כנראה הזמן עשה את שלו,אנשים התלוננו שאנחנו מפריעים,כמה פעמים מריבות עם המשטרה עד שהגיעו למסקנה שם, בעיריה, שאנחנו צריכים סקייטפארק ומקום מוסדר, אני חייב להגיד שהם הפתיעו אותי ... חחח -  לטובה.
אני חייב לציין פעם נוספת עד כמה מוזרה ומבורכת המציאות הזאת עבורנו, שיש לנו סקייטפארק (ועוד סקייטפארק סטריט) עד עכשיו זה היה בגדר חלום, אף אחד פה לא חשב שהוא יתעורר יום אחד ויהיה לו סקייטפארק ממש מול הבית, זה משהו שקשה להעביר במילים, אני אישית עד עכשיו לא מעכל את זה.כי אחי, זאת אשקלון אתה יודע, בסקייטפארק הזה שנבנה, אנחנו הקדמנו ערים אחרות במדינה, אפילו את זה של תל-אביב ( זה ביד אליהו מחליפו של הסינרמפה עדיין בבניה).

חובבני או מקצעוני?

בעיקרון יש כל כמה חודשים תחרויות בארץ, אני האמת לא הכי חובב תחרויות, למרות שתחרויות תורמות לסצינה, אני יותר אוהב לנסוע פה עם החברה המקומיים, עם השקט שלנו.
אגב אני דיי בטוח שעם הזמן ובתמיכה של חברות מהענף יהיו גם בסקייטפארק הזה תחרויות – תן לזה זמן.
סקייט זה אורח חיים שלם, אם אני לא נוסע על סקייט, אני חושב סקייט, כל מקום שאני הולך אני מדמיין סקייט, חושב איזה טריק יכולתי להביא על המדרגות האלו או איזה טריק יכולתי לעשות על החומה ההיא. זה תמיד נמצא לך בראש, לא משנה מה.וככה זה לגבי כולם,מבטיח לך. אם התחלת לנסוע סקייט והפסקת, אתה תחזור באיזשהו שלב...

כשנופלים...קצת כואב לא?!

הרבה אנשים מסתכלים על הנפילות שלנו ונבהלים, תראה, אני לא יגיד לך שלא שוברים ידיים רגלים שיניים חח וכו' כי כן שוברים. אבל זה לא משהו שעוצר אותי, אני לא חושב על זה כשאני בדרך לעשות טריק יותר קשה, ממש לא.
הגליון הרפואי שלי כולל: יד שבורה ,אצבעות , והמון המון נקעים ברגלים שכבר הפסקתי לספור. עם הזמן אתה לומד ליפול ונפצע פחות.... יש דרכים ליפול בלי להפגע – גם זה נלמד בדרך הקשה.

זה עסק יקר?

בתור ילד את כל הכסף שלי הוצאתי על חלקים לסקייט, כל דמי הכיס הלכו על זה וכמובן החברה עזרו אחד לשני אם היו צריכים משהו. עכשיו אני מקבל משכורת צבאית ( אם אפשר לקרוא לזה ככה) שגם היא הולכת על ציוד סקייט. עד לפני כמה חודשים היינו קונים ציוד מאשדוד או מהמרכז היום החנות של אילן חוסכת מאיתנו את הנסיעה.lior2

סקייט מקצועי (שונא את המילה הזאת) עולה בסביבות 700 שקל(סקייטבורד כולל לאגרים צירים גלגלים וקרש), אבל הכי טוב להתחיל עם סקייט פשוט מחנות ספורט רגילה, ואם אתה באמת אוהב את זה, תשקיע! .
כעיקרון אם אתה סקייטר מתחיל התחלופה של החלקים לא תכופה , ויקח כמה חודשים טובים עד שתצטרך לחדש... לאגרים ציריות וכו..., אבל ככל שהרמה שלך עולה ככה הציוד נשבר מהר יותר, ואתה יכול להגיע למצב שתצרך להחליף קרש לדוגמא ( שעולה 300 שקל) תוך כמה שבועות כי הוא הספיק להשבר לך מאיזה טריק על מדרגות.


משפט נוסף לסיום

זהו, פחות או יותר, קשה להעביר את זה במילים , את התחושה הזאת, את האהבה הזאת, אתה בטח מכיר את זה מגלישה, זה אצלך בנשמה.אז יש לנו מקום לנסוע – וזה יתרון כביר- ההשקעה לא כזאת גדולה בשביל משהו שלקח שנים רבות כל כך ... בנימה אישית ופחות בקורתית, כולי תקווה שהענף ימשיך להתפתח בעיר ושנוביל קדימה בענפים של ספורט האקסטרים. שהעיריה והיזמים הפרטיים ימשיכו בתמיכתם ובעידודם כי על כל גלשן וסקייטבורד עומד בחור אחד מוכשר.


צלם ים

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים