מגזין +

תקפיצו את זה הלאה: הההנאה והמדע שבהקפצת אבנים על פני המים

מאת יואב נקש אוגוסט 25, 2020

לפני מספר ימים ובעודי הולך על החוף, הבחנתי בנער שמנסה להקפיץ אבנים על פני הים. הים היה מעט גלי ומספר הפעמים שהאבן קיפצצה עד ששקעה היתה פחות ממספר האצבעות בכף יד אחת. כשחלפתי על פניו שאלתי אותו אם הוא יודע מהו שיא ההקפצות העולמי וכשהוא שמע את התשובה הוא היה בשוק! זו היתה גם תגובתי כששמעתי את המספר הזה לראשונה. אז מהו השיא בהקפצת אבנים ומהו המדע שעומד מאחורי ההנאה שבכך?

אוקי, לא נשאיר אתכם במתח. השיא העולמי, שיא גינס, בהקפצת אבנים על פני המים הוא...88 פעמים! המחזיק בשיא הוא קורט "איש ההר" שטיינר שקבע את שיאו ב-06 בספטמבר 2013 באגם שנמצא בפארק הלאומי אלג'ני בפנסילבניה ארה"ב. ההישג שלו היה תוצר של אימונים שנפרשו על גבי שנים רבות. קורט אסף כמה אלפי "אבנים איכותיות" בצורות שונות שסיפקו את תוצאות הההשלכה הטובות ביותר.

88 הקפצות! "חשוב מאוד לבחור את הנשק שלך בתבונה" - קורט שטיינר.

הסלעים האהובים עלי שטיינר משקלם בין 85-225 גרם ועוביים צריך להיות בין 6-8 מילימטרים. אבנים אלה לא חייבות להיות עגולות לחלוטין, אך הן צריכות להיות חלקות במיוחד בעלות תחתית שטוחה. שטיינר פיתח את טכניקת ההטלה שלו בקו אופקי של 30 מעלות כשהוא מסובב את כתפו לאחור ומצליף בזרועו כמו שוט. למרבה הפלא ואולי גם בגלל שקשה מאוד לעקוב אחר כל  דילוג של האבן, קורט גילה את מספר ההקפצות רק לאחר שצפה בצילום איטי של סרטיו.

המדע שמאחורי הקפצות האבנים - איך זה עובד?

ראשיתו של ההסבר המדעי והפיזיקה שעומדת מאחורי הקפצת האבנים הגיעה מכומר איטלקי בשם מלזארו ספאלנזאני (1729-1799). מלזארו טען שכאשר האבן פוגעת במים בזוית מסויימת נוצר כוח עילוי שנעזר בדחיפתם של המים, וסיבוב האבן על צירו פועל לייצובו כנגד מומנט ההנפה שמופעל על תחתיתו.

בשנת 2002 פרסם לידריק בוקט, פיזיקאי צרפתי מאוניברסיטת ליון, מאמר מדעי שכותרתו "הפיזיקה של הקפצת האבן", בו הוא מנתח את התופעה. בוקט גילה שמסת האבן, הזווית האופקית שלה, משטח המים, קצב הסיבוב שלה ומהירותה האופקית קובעים אם הסלע ישקע או ידלג. בוקט הגיע למסקנה כי זוויות קטנות, סביב ה- 20 מעלות, בשילוב שיעורי סיבוב ציר גבוהים גורמים לזריקה אופטימלית. לפיכך תנועת היד הסופית שבהטלה היא קריטית לזריקה מוצלחת.

אבנים מדלגות שוהות פי 100 יותר זמן באוויר מאשר על המים ומכיוון שהאוויר צפוף פי 784 יותר מאשר מים, השפעתו על מעוף הסלע היא מינימלית. לפיכך בשנת 2011 הוסיפו שני מדענים אירופאים תאוריה פיזיקלית שטוענת כי אם המהירות האופקית של האבן היתה נשמרת האבנים היו יכולים לקפצץ ללא הרף.

מי ישבור את השיא? זו אינה בהכרח המטרה...

התיעוד הראשון של הקפצת אבנים על גבי המים היה בשנת 1583 ויש הטוענים כי התחיל בלונדון כשאחד ממלכי אנגליה הקפיץ מטבעות זהב על נהר התמזה. והנה, 450 שנה לאחר מכן, ישנה קהילת מקפיצי אבנים עניפה שמונה אלפי חובבים ברחבי העולם המתחרים ביניהם על שיא ההקפצות הבא.

אחד הדברים היפים במשחק הנ"ל הוא שכל אדם, לפחות פעם אחת בחייו, ניסה את כוחו בהקפצת אבנים כשהגיע למקור מים מכל סוג שהוא. משחק שבסופו של יום מביא להנאה מרובה. מה שמחזיר אותי לתחילת סיפורי. כשאמרתי לנער את מספר השיא בהקפצות הוא השיב בפליאה:: "שמונים ושמונה??? כשאני מקפיץ מעל 3 אני כבר מאושר...". וזה כשלעצמו מסביר את הכל :)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים