'שלג בבאלי' - גולשים מבריחי סמים / מאת קתרין בונלה

אפריל 06, 2015

זהו העולם האפל של הגלישה, הצד השני של הגלשן. עשרות גולשים יושבים כיום בכלא הידוע לשמצה קרובוקאן (Kerobokan) בבאלי וממתינים להוצאתם להורג באשמה לסחר וניסיון הברחת סמים. קתרין בונלה (Kathryn Bonella) בילתה שנים רבות בראיון אסירים בכלא של באלי ואספה חומר רב (תרתי משמע) ששימש לכתיבת סיפרה "שלג בבאלי" (Snowing in Bali). לפניכם לקט קצר ומרתק מהסיפורים שליקטה ומהראיונות שקיימה עם כמה מהגולשים-סוחרים.

התחנה הסופית של הגולשים סוחרי הסמים - כלא Kerobokan הידוע גם בכינויו "מלון K"

סיפורנו מתחיל בשנת 2003. הגולש הדרום אמריקאי רודריגו גולארטה (Rodrigo Gularte) ניסה להבריח שנים וחצי קילו של קוקאין מפרו לבירתה האינדונזית של הגלישה, באלי, כשהוא הטמין את הסחורה מתחת לציפוי הגלאס של הגלשן. במידה והסחורה הייתה מגיעה ליעדה, הרווח היה מעניק לו אורח חיים אידיאלי למשך חודשים על האי. גולשים רבים לפניו התפתו להבריח סמים בטיסה מהירה בתמורה לגלישה בצינורות מושלמים ומצבור ענק של מזומנים, במקום זאת רודריגו מצא את עצמו יושב בתא הנידונים למוות וממתין לגזר דינו. והוא לא לבד. 

***

הגולש הברזילאי רנאטו ניתב את האופנוע שלו ברחובות הצפופים של קאנגו (Canggu). הוא היה בדרכו לפגוש את נהג המונית הבאלינזי שלו הוא שילם מבעוד מועד לאסוף חבילה / תרמיל של 1 קילוגרם קוקאין. זה היה סוג של איסוף החומר שרנאטו ביצע כבר פעמים רבות ללא תקלות, אך במסירה זו באותם אחר צהריים לוהטים בחודש יוני, חיי החופש והדרור בגן העדן התנפצו לרסיסים. סוכני המשטרה שהין לבושים כגולשים פרצו מבעד לשערים. רנאטו ניסה לברוח אבל אחד השוטרים תפס את חולצתו והצמיד אקדח לגבו. רנאטו הצליח לחמוק מידיו והחיש את ריצתו במנוסה, השוטר ירה באוויר לאזהרה. ואז זה נגמר. רנאטו נפגע בחלק האחורי של ראשו מחבטה שקיבל עם קת הרובה של שוטר אחר שאיגף אותו.

כשרנאטו שב להכרתו הוא התעורר בחדר האמבטיה של ביתו כשהוא אזוק לצינור המקלחת. בזמן זה השוטרים היו במהלך הפשיטה על הבית בן שתי הקומות שאותו השכיר באמצעות כספי סמים, והפכו את המקום לחלוטין בזמן שחיפשו עוד סמים חבויים. אנשי החוק נעלו גם את החברה שלו, הגנן והמשרתת בחדר האמבטיה וערכו חיפוש מקיף בטלפון שלו, במחשב ובתמונותיו לפרטים מפלילים שיכולים להובילם לסוחרים נוספים.

הגולש רודריגו גולארטה, נתפס עם 2.5 קילו קוקאין שאותם החביא מתחת לציפוי הגלאס של הגלשן

בימים שלאחר הפשיטה השוטרים התגוררו בביתו של רנאטו, מסתובבים בשורטים פרחוניים, חותרים על הגלשנים שלו בבריכת השחייה, שותים בירות שהם קנו מכסף שמצאו חבוי בכספת שלו וצופים במשחקי ספורט בטלוויזיית הפלזמה החדשה שלו. רנאטו, חברתו וצוותו נשארו כבולים בחדר האמבטיה. הוא שוחרר מצינור המקלחת לסירוגין רק כשהיה נדרש לחקירה ונשאל כל הזמן אתם אותן השאלות: "מי שלח את הקוקאין"?, "עם מי אתה עובד" "למי התכוונת למכור?". כשהוא סרב לדבר, הוא הוכה. השוטרים חקרו גם את האזוקים האחרים, וכשאלו סירבו לשתף פעולה הם היכו גם אותם.

החדשות על הפשיטה על בית רנאטה התפשטה במהירות כמו אש בשדה קוצים. סוחר ברזילאי נוסף שחי בעברו השני של הרחוב צפה בפשיטה דרך חלון ביתו ועשה במהירות שיחות טלפון לעמיתיו. פאניקה של ממש אחזה בקרב הגולשים שעבדו עם רנאטו. שתיקתו של רנאטו לא הייתה שווה את ההימור שבלכידתם והסוחרים הגדולים ברחו מהאי. 

"מי שלח את הקוקאין"?, "עם מי אתה עובד" "למי התכוונת למכור?". כשהוא סרב לדבר, הוא הוכה. השוטרים חקרו גם את האזוקים האחרים, וכשאלו סירבו לשתף פעולה הם היכו גם אותם.

המשטרה הטיסה את רנאטו לג'קרטה, אבל גם אחרי שהעלימה אותו מעיני כולם, היא המשיכה לחקור את המעגל הרחב של הגולשים שהוא בא איתם במגע. בעוד שרובם התחמקו מהמשטרה, אחד משותפיו לעסקים הסינגפוריים הסכים להיחקר. כשהגיע לפגוש את השוטרים בבית קפה על חוף הים בקאנגו, הוא הביט בתדהמה כשאחד מהשוטרים הגיע נוהג עם מכוניתו החדשה של רנאטו כשערימת הגלשנים שלו נותרה שם, מונחת על המושב לצידו. בעוד רנאטו ניצל את קשריו רבי העוצמה בבאלי כדי להחזיר את רוב חפציו שהשוטרים לקחו לידיהם, הוא נחל כישלון – מה גם שהם היו חסרי תועלת עבורו בזמן ריצוי עונשו בכלא.

***

זמן קצר לאחר שהסרט "Morning of the Earth" יצא לאקרנים בשנת 1971, נחשפה השלמות הצלולה - כחולה של הגלים של אולוואטו (Uluwatu). גולשים מכל רחבי העולם החלו לעשות דרכם ליעד החלוצי עם המים החמים וחזרו הביתה עם סיפורים על גלים ארוכים, מושלמים, בפוינטים ריקים שעליהם גלשו לבדם. הידיעה התפשטה במהירות. בעשורים הבאים הוקמו בבאלי מלונות, חנויות, מקומות בילוי וצצו מסעדות שנועדו לשרת אלפי גולשים שעלו לרגל למכה של הגלישה. הגולש הממוצע היה יכול להגיע עם מעט מזומנים ולהתאכסן במלונות הטובים ביותר, לאכול ארוחות עשירות, ליהנות מעיסויים ולגלוש על הגלים הטובים ביותר על פני כדור הארץ. 

היום באלי פופולארי יותר מתמיד. הערכות זהירות אומדות שאוכלוסיית תיירות הגלישה השנתית של אינדונזיה מסתכמת בכמעט רבע מיליון אנשים בכל שנה. והסיבה לכך היא טובה - ישנם מעט מאוד מקומות שגולש יכול ליהנות מהגלים הטובים ביותר בעולם כל יום ובכל ביום יחד עם היצע ענק של חיי לילה תוססים. באלי הפך לגן עדן טרופי שבו כל משאלה נהנתנית יכולה לבוא על סיפוקה. על אף שאינדונזיה ידועה לשמצה בחוקיה הקשים ביותר בעולם נגד הסמים הקשים, זה ידוע לכל כי מועדוני הלילה רוחשים בסוחרים שמוכנים לעשות כסף מהיר על תיירים שמחפשים לעשות חיים.

גלשן וחבילות של קוקאין. במרבית המקרים, הטראפיק של הגולשים נתפס עוד בשדה התעופה

מאז 1980 הבריחו גולשים מדרום אמריקה קוקאין רב לאי, בדרכים ושיטות שהיו נסתרות מרשויות החוק. עד שנת 1994 השיטה המועדפת על ידי הגולשים הייתה לשלם 5,000 $ לשייפר הגלשנים בכדי שיחביא קוקאין בתוך קצף הגלשנים. באותה השנה, גולש בשם פרנק דה קסטרו דיאז נעצר בנמל התעופה דנפסאר (Denpasar) שבבאלי עם 4.3 קילוגרמים של קוקאין שהוסתרו בתוך שני הגלשנים שלו. הוא עורר חשד מכיוון שבחפציו נמצא מסור שהיה מיועד לניסור הגלשנים. המעצר המתוקשר שלו נחשף והשיטה הפופולארית להברחת סמים לאי בתוך קצף הגלשנים נעצרה באופן זמני.

באלי היא נקודת מעבר (קונקשן) תיירותית אידיאלית בין דרום אמריקה לאסיה. סוחרי סמים יכולים לשאת מארזי גלשן או ציוד ספורט אחר ולהתמזג בקלות בין מספר עצום של תיירים - 2.9 מיליון תיירים נכון לשנת 2014. אבל המסחר ושוק התיירות בבאלי הם רק חלק מהמשוואה; הכסף האמיתי מגיע כשהקוקאין ממשיך את דרכו ליפן או אוסטרליה, שם הוא נסחר ושומר על תג המחיר הגבוה ביותר בעולם.

הקוקאין שמשונע על ידי סוחרים מערביים כמו רנאטו הוא בדרך כלל טהור ומקורו ישירות מדרום אמריקה. כל גבול מדינתי שהחומר חוצה, מחירו קופץ. עלותו של קילו במדינות מפיקות הקוקאין כגון פרו, קולומביה, בוליביה הוא כ- 1,000-2,000 דולרים לקילו. מעבר לגבול הברזילאי מחירו של קילו מזנק ל- 5,000 דולר, ועד שהוא מגיע לבאלי שוויו מורך בין 20,000 $ ל -90,000 $ - תלוי כמה "שלג ירד", כלומר, כמה קוק הגיע ליעדו. לאחרונה, ולאחר כמה חשיפות גדולות של הברחות המחיר הגיע לשיא כל הזמנים: 300,000 $ לקילו.

שלג בבאלי: אבקה לבנה וכסף מגוגל

אחת מהסיבות שישנם כל כך הרבה גולשים שכלואים בבתי הכלא של אינדונזיה, נובעת מכך שהגולשים הם מועמדים אידיאליים להברחת סמים לאיים. הבוסים בבאלי משתמשים בעיקר במבריחים שהם למודי ניסיון בטיולים, רב-לשוניים, שנראים טוב וספורטיבים. הכל טמון בפרטים הקטנים, והמעידה הקלה שבקלות יכולה לגרום לתוצאות קשות כגון מאסר ארוך ואף להוצאה להורג.

***

הבלדר הברזילאי לואיס אלברטו קאפיירו (Luis Alberto Faria Cafiero) בן ה- 27, טס מסאו פאולו לבאלי בשנת 2003, עם מארז (case) גלשן גדול. כשהבחינו פקידי המכס שצבע עורו של קפיירו לא היה שזוף ופניו חיוורות התעורר חשדם המיידי. הם ערכו חיפוש מלא על גופו ועל שני הגלשנים שהיו ברשותו ומצאו 7 קילוגרמים של קוקאין מוסתרים בקצף מתחת לציפוי הגלאס. לאחר שנעצר ונחשפה כמות הקוקאין העצומה שניסה להבריח, אמר קצין המשטרה הפדרלי סאנטו וויילה (Isaias SantoVilela) לתקשורת כי "הוא עורר את חשדם מכיוון שהוא לא היה נראה כמו אדם שנמצא בשמש וכמי שמבלה בים ועל החוף".

למרות הסיכונים העצומים, לקרטלי הסמים אין מחסור ויש להם תמיד בלדרים זמינים בהיכון. אחרי הכל, ישנם גולשים רבים שרואים בכך את הדרך הקצרה להגשים את חלומם: לגלוש כל היום, לחגוג עם בחורות ושהמסחר בסמים ישלם עבור כל מלון חמישה כוכבים וסוויטה יוקרתית. לגולשים מציעים משימה פשוטה למדי שכוללת טיסה הלוך ושוב אחת בתמורה ל-10,000 $ - סכום שיכול בקלות לקנות להם את החלום של גלישה על צינורות מושלמים ואף פעם לא לחזור ל"מציאות" של המדינה ממנה הם מגיעים.

***

כזה היה הניסיון של הבחור הדרום האמריקאי אלברטו, שהגיע לבאלי בחיפוש אחר גלים וחרג בחודשיים מהזמן שהוקצב לו בוויזה ושבמהלכם גם צבר חובות ענק. כאשר בוס פרואני של קוק פגש אותו במועדון לילה הוא הציע לשלם את החשבונות שלו ולתת לו מלא מזומנים לשרוף אם הוא רק יואיל לעשות משלוח סמים - אלברטו קפץ על ההצעה שהונחה לפניו. המשמעות של ההצעה הנדיבה הייתה שהיה עליו לטוס לפרו, לקחת תיק של קוקאין ולחזור לבאלי.

חבילות סמים מוטמנים בגלשן רוח. "שיטת הברחה ידועה שכבר כמעט ואינה בשימוש

"עשיתי את זה כי הבנתי שיש הרבה אנשים שעושים את זה והייתי צריך את הכסף, אז לקחתי את ההזדמנות שנפלה בחלקי", הוא מסביר. "חציתי את הגלובוס, הרמתי את התיק הזה עם 2 וחצי קילו, שמתי אותו על הגב וחזרתי". כשהוא מבועת מחרדה, הוא ישב על קצה המושב שלו למשך כל 48 שעות הטיסה. הוא הרגיש שכל מבט משתהה או שיהוק קטן שלו היה מפלילו ומקרבו לגזר דין מוות פוטנציאלי. כאשר שמו נקרא ברמקולים בתחנת מעבר בשדה התעופה בבואנוס איירס, הוא היה בטוח שהחיים שלו כפי שהוא הכיר עד כה, הולכים להסתיים.

חשבתי לעצמי, 'זהו זה. אני מת. אה לעזאזל, הם בוודאות מצאו את זה, "הוא משחזר. "הלב שלי דפק. חיפשתי בכל מקום לאן לברוח. ואז חשבתי, 'אני הולך לשחק אותה טיפש. " המצאתי סיפור מהיר בראש שלי שהחלפתי את הגלשן שלי בתיק הזה של בחור בשם פבלו, ולא ידעתי שהשיט הזה נמצא שם. "אמרתי לעצמי שאני נשאר עם הגירסא הזאתי עד הסוף".

כשאלברטו הציג את כרטיס העלייה למטוס הוא כבר ציפה שהמשטרה תזנק עליו. "הייתי מוכן נפשית לעינויים שאני הולך לעבור", הוא נזכר. "שמעתי שזה מה שהם עושים לסוחרי הסמים שהם תופסים. רק חיכיתי כבר ששוטרי המשטרה הפדרלית יבואו ויסגרו את העניין. ואז הדיילת באה ואמרה, 'אה, תסלח לי, אתה מר לופז? יש לנו בעיה קטנה, אנחנו באובר-בוקינג ומכרנו את המושב שלך למשפחה שנסעה יחד... אכפת לך אם נעביר אותך למושב במחלקת עסקים? "חשבתי לעצמי, 'תודה לך, אלוהים, אני לא הולך לעשות את זה אף פעם יותר בחיים. "

חשבתי לעצמי, 'זהו זה. אני מת. אה לעזאזל, הם בוודאות מצאו את זה, "הוא משחזר. "הלב שלי דפק. חיפשתי בכל מקום לאן לברוח. ואז חשבתי, 'אני הולך לשחק אותה טיפש. " המצאתי סיפור מהיר בראש שלי שהחלפתי את הגלשן שלי בתיק הזה של בחור בשם פבלו, ולא ידעתי שהשיט הזה נמצא שם. "אמרתי לעצמי שאני נשאר עם הגירסא הזאתי עד הסוף".

כשהוא הגיע לבסוף לבאלי ויצא לשמש הקופחת, הוא היה נלהב. אבל בשבילו, על אף כמות הריגוש וההבטחה של מזומנים מהירים, לא היה שווה לו לקחת את הסיכון של בלדרות דרך שדות תעופה. במקום זאת, הוא ניצל את קשריו החדשים כדי להתחיל קריירה חדשה ונוצצת כסוכן עצמאי במסחר הסמים - מגולשים אקראיים עם שקית הקוקאין ועד לקרטלים הגדולים ביותר של אינדונזיה. הוא עשה את שמו במהירות רבה והפך לאיש עסוק מאוד עם פול טיים ג'וב.

החיים הטובים. זה מה שהגולשים מחפשים. זו הסיבה שהם מתתפתים להבריח סמים

שהותו בבאלי איפשרה לו להשתמש באלפי חדרי מלון כדוכני מכירה. לעתים קרובות הוא היה משכיר חדר אחד בכדי להחביא את החומר וחדר נוסף שמשמש לקיום העסקה (טקטיקה שנהוגה על ידי הסוחרים המערביים). לעיתים הוא אף ביקש מפקידי הקבלה במלון לאחסן עברו חבילה למשך מספר ימים מבלי שפקיד הקבלה ידע בכלל כי מדובר בסמים. לעיתים, בלילה שלפני ביצוע עסקה, הוא היה משכיר שתי מכוניות ומחנה אחת מהן בחניון של מרכז קניות. למחרת הוא היה נוסע במכונית אחרת למגרש כשהקוקאין מוטמן בדלת מכוניתו. מחליף מכוניות, משקפי שמש, בגדים, חובש כובע ונסע שוב לדרכו. אם הוא היה נתון למעקב שוטרים הם עדיין היו מחכים לו שיצא מהחניון, זמן רב אחרי שהוא כבר סיים לבצע את העסקה.

"לכל העסק הזה היה זוהר", הוא אומר. "הייתי מרגיש כמו איש חשוב מאוד; הייתה כל הזמן הילה של פנטזיה סביבי. היו זמנים שבהם יכולתי להגיד, 'שאם הסנפת קוק כאן בבאלי, יש סיכוי של 50 אחוזים שהחומר הגיע דרכי. היו לנו כל כך הרבה כאן, ואת האיכות הטובה ביותר. הרבה אנשים עשו מיליונים דרך הידיים שלי. בכל פעם שהייתי ניגש לעשות עסקים, הייתי הופך לאדם אחר לגמרי, כמו ג'יימס בונד או משהו כזה. הייתי כמו סוכן סמוי עד שהעסקה נסגרת ולאחר מכן חזרתי לחיים הנורמלים שלי בתור גולש, רק להינות ולגלוש. היה לי חיים כפולים".

שש קילו קוק בתוך קצף גלשנים. סיפור חייו של רפאל הסתיים בשדה התעופה וכעת הוא ממתין לגזר דינו

באופן יחסי, הבחורים החכמים לא עובדים כבלדרים; הם הופכים לבוסים, מארגנים משלוחים, ממזערים סיכונים ביעילות וממקסמים את הרווחים. והבוסים הטובים תמיד מוכנים לנצל הזדמנויות לסחר. חלקם אפילו ידעו כיצד לעשות שימוש במקצועני ספורט שיעשו עבורם את העבודה השחורה –  בידיעה ששמם המפורסם והכוכבות שלהם יבטיחו להם לעבור בקלות את בדיקות הביטחון. שכן ציוד הספורט הנוסף שהם נושאים יוכל לספק מספיק שטח כדי להבריח את הסחורה.

***

האלוף הכריזמטי בגלישה אווירית (hang-gliding) מרקו ארצ'ר מוריירה (Marco Archer Moreira) היה רק בן 16 כאשר הוא טס לתחרות בבוגוטה קולומביה – חצר המשחקים של פאבלו אסקובר – וחזר משם עם גביע זהב בידו ואבקה לבנה תחת בגדיו. כשהוא טס לקליפורניה כדי להתחרות, קריירת הסחר שלו בסמים המריאה.

"לא האמנתי אבל בקליפורניה יש אדם כמו פאבלו אסקובר - בוס, שמוכר סמים ברחבי ברזיל ובכל רחבי העולם", מספר מרקו. "פאבלו ניגש אליי ואמר לי: 'מרקו, תקשיב לי. אתה הולך לאמריקה. יש לי חברים רבים באמריקה, עם קשרים בינ"ל, כך שאתה יכול להרוויח הרבה יותר כסף", הוא משחזר. "אז לקחתי 3 קילו בפעם הראשונה, שהגיעו ליעדם בקלילות."

הוא התחיל "להריץ" משלוחי קוקאין בכל נסיעה שעשה, ועצם היותו ספורטאי מקצוען עשה את משימת ההברחה במכס לקלה. "התחריתי בכל מקום בעולם ותמיד הבאתי איתי "narcoba" (סמים)," מספר מרקו. "לקחתי קוקאין לאמריקה, איטליה, ספרד, פורטוגל, שווייץ, גרמניה, אוסטרליה ובעצם לכל מקום. אני הרי אלוף ברזילאי, אז הם לא ממש בודקים את מטלטלי ביסודיות".

"פאבלו ניגש אליי ואמר לי: 'מרקו, תקשיב לי. אתה הולך לאמריקה. יש לי חברים רבים באמריקה, עם קשרים בינ"ל, כך שאתה יכול להרוויח הרבה יותר כסף", הוא משחזר. "אז לקחתי 3 קילו בפעם הראשונה, שהגיעו ליעדם בקלילות."

מרקו חש בלתי מנוצח ותמיד הייתה לו נטייה להתגרות בגורל. פעם אחת, בדרכו לטוס מסידני הוא סיכן את עצמו עם בדיחה קמיקזית כשהתגרה בקצין ההגירה. כשתרמילו היה עמוס בכסף סמים, הוא הוציא סטיפה של  10,000 $ בשטרות מזומנים ונופף בהם מול פניו של הפקיד כשהוא מפציר בו על כך שהם היו צריכים להעניק לו אשרה ארוכה יותר כי יש לו עדיין שפע של מזומנים לבזבז. הוא נלקח משם לחדר צדדי אך כעבור חקירה של 45 דקות שוחרר לדרכו. "התלוצצתי איתו." אמר מרקו לאנשי ההגירה, "אני תמיד מתלוצץ .. זו הבעיה הגדולה שלי. תמיד מתבדח".

תחושת היוהרה שלו והרגשתו שהוא בלתי מנוצח הייתה אולי סיבה שהוא היה נועז דיו לנסות ולשנע 13.7 קילוגרם של קוקאין לבאלי. הוא טס לפרו כדי לאסוף את החומר, ולאחר מכן שט בסירה לאורך נהר האמזונס בברזיל, הלך לבית סבתו, שאותה ראה אז בפעם האחרונה ולאחר מכן טס לבאלי דרך ג'קרטה. – שם מזלו כמעט אזל.

"המוכס שלף את האולר השוויצרי שלו והתחיל לתופף לאורך השלדה של גלשן הדאייה. משהו בצליל היה נשמע לו חשוד ואמר למרקו לחכות בזמן שהוא הלך להביא משהו כדי לחתוך ולפתוח. מרקו ידע שזה יהיה הסוף אלא אם כן הוא יעשה משהו בנידון. בתוך שבריר של שנייה, וברגע ששני פקידי המכס הפנו את מבטם הוא ניצל את ההזדמנות וברח"

בעקבות התראה לפצצה, קציני המכס חיפשו ביסודיות בכל תיק שעבר דרכם. הגלשן של מרקו עבר בדרך כלל בקלות את בדיקות השיקוף של הרנטגן אבל המוכס הבחין בצללים בקצוות. המוכס שלף את האולר השוויצרי שלו והתחיל לתופף לאורך השלדה של גלשן הדאייה. משהו בצליל היה נשמע לו חשוד ואמר למרקו לחכות בזמן שהוא הלך להביא משהו כדי לחתוך ולפתוח. מרקו ידע שזה יהיה הסוף אלא אם כן הוא יעשה משהו בנידון. בתוך שבריר של שנייה, וברגע ששני פקידי המכס הפנו את מבטם הוא ניצל את ההזדמנות וברח. בתוך זמן קצר הוא כבר היה מחוץ לטרמינל. קפץ על גביו של אופנוע, הגיע למסוף המקומי, לקח מונית ולאחר מכן נעלם בג'קרטה. ביום למחרת הוא עלה על אוטובוס לבאלי והלך לחוף הים. למרות שפרצופו התנוסס בעמוד הראשון של עיתון החדשות "ג'קרטה פוסט". הוא ביקש ממספר חברים לפגוש אותו במסעדה האהובה עליו La Lucciola לארוחת צהריים. בעזרתם של  שותפיו לעסקי הסמים, הוא נמלט מבאלי ובילה שבועיים נוספים במנוסה כשהוא עובר מאי לאי. אבל במקום לשמור על פרופיל נמוך בשעה שהצבא האינדונזי והמשטרה רודפים אחריו, הוא גלש, חגג על החוף הזמין זונות לחדרו ופטפט עם המקומיים. זמן קצר לאחר מכן כוחות השיטור עלו על עקבותיו והוא נעצר.

מרקו עומד כעת בשורת הנידונים למוות. איבד את כל שיניו, אבל איכשהו, באורח פלא, הוא שומר על מצב רוח מרומם ועל ההומור המטורף שלו. "אני אחד שעושה צרות. אני כבר הועברתי ממקומי  56 פעמים. הייתי בכל תא. אפילו הכניסו אותי לישון במטבח", הוא צוחק.

סיפורם של הגולשים מבריחי הסמים לבאלי של שנות ה-60' וה-70'

אבל המציאות של מצבו היא נואשה. רוב חבריו כלואים במאסר עולם או ומחכים להוצאתם להורג, גם הם בכלא עם אבטחה מרבית על האי Nusakambangan – שזכה לכינוי אלקטרז של אינדונזיה.  עמיתו שמגיע גם הוא מארצו, רודריגו גולארטה (Rodrigo Gularte), נעצר בשדה התעופה בג'קרטה כשהיה בדרכו לבאלי עם 6 קילוגרמים של קוקאין שהוחבאו בשישה גלשנים - בשיטה הישנה שפרנק דה קסטרו דיאס נתפס 10 שנים קודם לכן. אסיר אחר, רודריגו, אינו מצליח להתמודד עם ההמתנה להוצאתו להורג על ידי כיתת יורים של 12 צלפים וניסה ליטול את חייו כששפך על עצמו בנזין והעלה עצמו באש. אבל נראה שהעונשים הדרקוניים כנראה לא כאלו מרתיעים שכן רודריגו נתפס שמונה שבועות לאחר שמרקו נידון למוות.

***

כשבלדרים ממשיכים לסכן עצמם במרדף אחר הפיתוי הנוצץ של כסף מהיר וקל, השלג ממשיך לרדת בבאלי. בסוף ינואר, סבתא בריטית חביבה בת 56, לינדזי סנדיפורד (Lindsay Sandiford), נידונה למוות על ניסיון הברחה של 4.7 קילוגרמים של קוקאין לבאלי שאותם הטמינה בציפוי הפנימי של המזוודה. הסבתא הבריטית תבלה שנים ארוכות בכלא הידוע לשמצה Kerobokan של באלי בזמן שהיא מחכה לערעור על גזר דינה - מוות. לינדזי מצטרפת לשלושה זרים נוספים שנידונו למוות - דלת מסתובבת של מערביים מכל רחבי העולם שכלואים ל עבירות סמים. הכלא בבאלי מכונה Hotel K – הרושם הראשוני מזכיר אתר נופש זול עם עצי דקל, מגרש טניס ומקדש הינדי - אבל בעצם מדובר בגיהינום צפוף שמאוכלס פי שלושה יותר משהוא יכול להכיל.

 "באלי יכול להיות רגע אחד גן עדן וברגע אחר גיהינום עלי אדמות" הוא אומר. "אתה חי בפנטזיה, אתה חי את החלום, אבל יום אחד אתה מתעורר." 

הכלא שנבנה עבור 320 אסירים מאכלס בכל רגע נתון יותר מ-1,000. לפחות 100 נשים נדחסות אל תוך 10 תאים קטנים, קירות בטון חם במתחם מוקף חומה - באמצע כלא הגברים. נאסר עליהן להשתמש במגרשי הטניס או לצאת מהחלקה שלהן, פרט לביקורים או לכנסייה. 900 הגברים שנעולים שם חיים בתאים שהם חולקים עם ע וד 30 אנשים. אין מספיק מקום בשביל לשכב וכולם חולקים שירותי כריעה אחד.

חולדות, חתולי רחוב ונחשים נפוצים בין כתלי הכלא. אסירים מקבלים פריחות בעור מסניטריה ירודה ופגרי בעלי חיים במערכת המים. הסמים נפוצים, שלטון כנופיות ואלימות מתפרצת לעתים קרובות. - עם הרג חשוד תכוף של אסירים מקומיים. לפני מספר חודשים, 13 אסירים הורשעו בעינויו ורציחתו של חברם לתא; בחודש פברואר של שנה שעברה הייתה התפרעות אסירים, הכלא נחטף על ידם, נעלו את כל השומרים, טיפסו אל מגדלי השמירה וזרקו בקבוקי תבערה מעבר לכותלי הכלא. המרד לקח לצבא ולמשטרה שני ימים ולילות בכדי להחזיר את השליטה. אבל אין הפרדה בין חומרת עבירות האסירים; רוצחים סדרתיים ותייר שנתפס עם תערובת אקסטזי שותפים לאותו התא.

השיעור של האסורים המערביים לא התמעט כלל. הנתונים הסטטיסטיים הרשמיים, שאינם כוללים מקרים רבים שאף פעם לא דיווחו בגלל העלמת עין ושוחד למשטרה, מצביעים על מגמה מתמשכת על כליאתם של תיירים מערביים - 22 זרים בשנה שעברה ו -23 בשנה הקודמת. למרות שהבוסים אומרים כי הסיכויים להתפס הם קלושים (רק כ -10 אחוזים מכלל הסוחרים) בשנים האחרונות הם מגלים פרצות בסטטיסטיקה שלהם וחברים רבים שלהם נעצרים.

ועל אף כל השיטות המתוחכמות שלהם, גם הסוחרים הגדולים נתפסים: כאשר אלברטו נתפס הוא עונה במשך יומיים על ידי משטרה לפני שנשלח למלון K... "באלי יכול להיות רגע אחד גן עדן וברגע אחר גיהינום עלי אדמות" הוא אומר. "אתה חי בפנטזיה, אתה חי את החלום, אבל יום אחד אתה מתעורר." 

"Kathryn Bonella - "Snowing in Bali / תרגם מאנגלית: יואב נקש

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים