גולשת נשמה... סרט עם מציאות נושכת

יולי 25, 2014

הים, האדם והנפש שבינם. רבים הם סיפורי הגבורה הקשורים בהתמודדות האדם עם כוחות הטבע, סיפורים של חיים שלמים והתמודדות עם מקרים בודדים שמהווים תפנית אישית ופיזית חסרת כל תקדים. אחד מהסיפורים מעוררי ההערצה שייכת לגולשת מהוואי שלמרות המקרה הטראגי שחוותה היא הצליחה להתעלות באומץ רב ותושייה ולנתבו להצלחה. על הגולשת, בת'ני המילטון, וסיפור חייה האמיתי יעלה  בקרוב הסרט "גולשת נשמה" (Soul Surfer) לאקרנים.

בכל ניסיוני והיכרותי עם עולם הים, לא ידוע לי על גולש שאינו חווה פחד טבעי שקשור להתמודדותו עם כוח הים; הפחד מטביעה בתנאי ים סוערים או מפציעה ע"י שונית חדה... אך פחד מוחשי אחד גובר על כולם - הפחד מכרישים (Shark Attack). הגולשים נוטים שלא לחשוב על כך בזמן הגלישה אך הם ערניים ביותר לסכנה האפשרית שאורבת תחת הגלשן.

סיפורה של הגולשת בת'ני המילטון (Bethany Hamilton) מהוואי מסתיים ומתחיל דווקא במקום שבו הפחד הגדול התממש למציאות נוראה. בת'ני, ילידת האי קאוואי (Kauai) בהוואי התחילה לגלוש מגיל צעיר מאוד, התחרתה לראשונה כבר בגיל 8 וזכתה בשתי הקטגוריות שבה השתתפה. כשהיא רק בת תשע היא זכתה בתחרות חשובה בהוואיי ובעקבות זכייתה חברת ריפ-קארל אימצה אותה לחיק החברה והעניקה לה את חסותה הראשונה (ריפ-קארל המשיכו לתת לה חסות גם בזמן פציעתה והחלמתה).

בבוקר בשנת 2003 כשהיא רק בת 13 היא יצאה כהרגלה לגלוש בחוף המקומי כשלפתע הגיח מהמצולות כריש (Tiger Shark) באורך 5 מטרים שתקף אותה וקטע את ידה השמאלית מתחת לעצם הכתף. בת'למי הובהלה לביה"ח כשהיא סובלת מאובדן רב של דם (כ-60 אחוז מגופה) וחבלות נוספות. במשך כשבוע היא עברה סידרה של ניתוחים אינטנסיביים. בקצב התאוששות מדהים וכחודש לאחר המקרה היא חזרה אל הים – לגלוש! במשך פחות משנה היא למדה להתרגל למצבה הנוכחי ולגלוש עם יד אחת. וכשנה לאחר המקרה היא כבר חזרה לסבב התחרויות כשבשנת 2005 היא זכתה במקום הראשון לנשים בסבב ה-NSSA.

בת'ני המילטון כתבה אוטוביוגרפיה אישית בספר העונה לשם גולשת נשמה (Soul Surfer): סיפורה האמיתי שמגולל את אמונתה, תמיכת משפחתה והמאבק לחזור ולעמוד על הגלשן. בהשראת סיפרה יצא לאקרנים הסרט על חייה ומאבקה לממש את אהבתה לשוב ולגלוש כמו פעם. הסרט עתיר שחקנים ידועים: בתפקיד בת'למי אננה סופיה רוב (Anna Sophoa Rob), הלן האנט ודניס קווייד בתפקיד הוריה ועוד.

הסרט יצא לאקרנים בארה"ב ב-8 באפריל 2011.

לסיום – מופת ודוגמא אישית.art1

כל גולש שתשאלו יגיד לכם שלגלוש עם יד אחת זה בלתי אפשרי. איך חותרים עם יד אחת?, איך עושים ברווז (Duck Dive)?, איך שומרים על האיזון כשגולשים? ויותר מכל איך מצליחים לעמוד על הגלשן בהנפה של יד אחת? ... ולא פחות מכך, איך לעזאזל מתגברים על טראומה של תקיפת כריש?! בת'ני עשתה את הלא יאומן. היא הוכיחה את עצמה כגולשת אמיצה, כישרונית ופורצת דרך בכל הנוגע לגלישה עם מוגבלות קשה שאינה רק פיזית כי אם גם קושי נפשי וטראומטי להתמודדות. עם סיפור מאבקה היא מהווה השראה לכל גולש ואדם באשר הוא. סיפורה יוצא הדופן הוא התגלמות האהבה לים ומימוש ייעודה כגולשת-על!

גם כריש לא יכול לעצור את בת'ני המילטון - פרומו לסרט Soul Surfer

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים