מסבירים את המובן מאליו: מדוע צבעו של הים הוא כחול?

מאת יואב נקש אוגוסט 13, 2018

אם תבקשו מכל אדם בכל גיל לצייר את הים, הדבר הראשון שהוא יעשה זה ליטול לידיו טוש בצבע כחול. למה? כי הרי זה ברור... הים הוא כחול. אבל האם עצרתם לשאול מדוע הים הוא בגווני כחול כשמימיו בעצם שקופים? מדוע מים בתוך כוס יראו לנו צלולים אבל אותם המים באגן גדול כמו הים יקבלו גוון כחול-עד ירקרק? אז אל תתנו לאחרים להטעות אתכם שהצבע נגרם רק בגלל השתקפות הרקיע כי המובן מאליו דווקא מאוד פשוט ומפתיע. ההסבר הבא ישפוך קצת יותר אור.

הים הוא כחול כי המים אינם שקופים לחלוטין, ובדיוק כמו שבננות צהובות ועגבניות אדומות, מולקולות המים בעצם כחולות מטבען. אור השמש מורכב מתערבות של צבעים - ספקטרום - צבעים שנקבעים על פי אורכם של גלי האור כשהארוכים הם בגוון אדום והקצרים בגוון סגול. כשאור השמש פוגע בים כל הצבעים נבלעים במים מלבד הכחול ובגלל זה הים נראה לעין האנושית בגוונים של כחול.

בעוד שהקרנים הקצרים האדומים בספקטרום נבלעים, במים קרני האור הכחולות חודרות לעומק הים וצובעות את הנוף שלנו בכחול.

מדוע הים יכול להיראות ירוק או בגווני תכלת? הסיבה לכך נעוצה בעיקר בגלל עומק הים. ככל שהים יהיה עמוק יותר, הגוון הכחול יהיה עמוק יותר. ככל שנעמיק למצולות הצבע הכחול יבלע ובשלב מסויים גווניו יהפכו לכהים עד שחורים (אזור זה נקרא "קו החצות" שמתחיל במינוס 1000 מטרים). באותה המידה, כאשר הים רדוד גלי האור הארוכים מתקצרים ואינם חודרים עמוק דיים בכדי להעניק לו גוון כחול ועל כן הים יראה לנו ירקרק.

קרני השמש חודרות אל עומק הים וצובעות אותו בגוון הכחול - עד עומק של מינוס 1000 מטרים.

ומדוע, על אף שהוא רדוד, במקומות מסויימים הוא יראה בגווני טורקיז? זאת בעיקר בגלל החול הבהיר בקרקעית הים. באיים אקזוטים החולות לבנים וקרני האור חודרות למים אך חוזרות עם השתקפות של החול הלבן... והתוצאה? תכלת עד טורקיז. את אותו הדבר ניתן לראות לעיתים בכתמים של גוונים בהירים גם בים התיכון כשבאותו אזור יש סחף של חולות.

מים צלולים, מעט מאוד פיטופלנקטון ובעיקר קרקעית חולות לבנים... התוצאה? ים בגוון תכלת עד טורקיז.

סיבות נוספות לשינוי בגווני הים יכול להגרם בגלל מזג האוויר, השתקפות השמיים, זיהום, אצות, אלמוגים, אורגניזמים כגון פלנקטון, וגם בגלל שקיעה או זריחת החמה כמובן. בכוס המים שלנו אנו לא נראה את הצבע הכחול וזאת מכיוו שהפיזור של קרני האור שווה ואין מספיק עומק בכדי שהכחול יוחזר - אחרי הכל מולקולות המים עדיין יותר שקופות מקליפת הבננה. אז בפעם הבאה כשמבקשים מכם לצייר את הים תקחו ספקטרום של טושים בצבע כחול.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים