מגזין +
מגזין +גלישה ← די למלחמות במים! סאגה של אלימות: אחרי חמישה חודשים נזכר שהבריז לו גל ופצע אותו קשה בעין

די למלחמות במים! סאגה של אלימות: אחרי חמישה חודשים נזכר שהבריז לו גל ופצע אותו קשה בעין

יולי 25, 2014

זה מסוג המקרים שגורמים לצמרמורת שגולשת לכל אורך עמוד השדרה ומלווה בתחושת גועל שהופכת את הבטן פנימה החוצה. אלימות באשר היא, היא דבר מיותר ומסוכן. הגורם מספר אחד להתנהגות אלימה היא תחושה של חוסר כבוד שמביאה אנשים להגיב על פגיעה בכבודם בצורה פיזית ותוקפנית. כמו ביבשה כך גם בים, פגיעה בכבוד הגולש מתבטאת לרוב בהברזה של גל. ברוב הפעמים זה מסתיים בנזיפה אך במקרים קיצוניים כמו זה של הגולש האוסטרלי היא מסתיימת בפציעה קשה בעין... חמישה חודשים לאחר ההברזה ...!

art6

סנאפרס רוק (Snapper Rocks), החוף הביתי של תחרויות קוויקסילבר פרו בגולד קואסט אוסטרליה, נחשב לאחד מהספוטים הצפופים ביותר בעולם והמקום שבו האלימות במים (Surf Rage) רק הולכת וגואה. חילוקי דעות ותגרות בין גולשים מסתכמות לרוב בצעקות, השפרצות של מים או בחילופי מהלומות באגרופים קפוצים, אבל נדירים הם המקרים שבהם עושים שימוש בגלשן ככלי נשק וחובטים בו באנשים. מארק מורלוק (Mark Morlock) בן ה-41 הוא חובב ים מושבע: צוללן וקברניט של סירה. באחד מהימים בהם גלש להנאתו בחוף סנאפרס רוקס הוא לא תיאר לעצמו שימצא את עצמו בסיטואציה כה אלימה שבגינה הרופאים יאלצו להלחם על עינו וראייתו. לטענתו, הוא הותקף ע"י גולש שחיפש להשיב לו נקמה חמישה חודשים לאחר מקרה של חילוקי דיעות / הברזת גל.

art7

"שמעתי מישהו שקורא לי מאחור 'היי אתה' והסתובבתי אליו והוא אמר 'אתה זוכר אותי?', "מספר מארק. "השבתי לו 'כן, אני זוכר אותך, מה אתה רוצה?' ומיד בלי התראה מוקדמת הוא שלף את הגלשן מבין רגליו והטיסו לכיוון הפרצוף שלי. 'אתה לא צוחק עכשיו... אההה מייט?', הוא אמר. במהלך שש שניות מאז שבישר על נוכחותו הוא עשה תרגיל מסוכן מאוד עם הגלשן שרק גולשים מכירים ושמעולם לא חשבתי שיעשו לי. זה היה מעשה ברוטאלי, מעשה של אדם פחדן ושפל". כשהוא סובל מכאבים, המום וכשראייתו מטושטשת, מארק יצא מן המים אל החוף וקיבל עזרה ראשונה מהמציל. גם בזמן שהוא חיכה לאמבולנס, התוקף שלו חיפש אותו ורצה להרביץ לו. "כשאני מחזיק את עיני שכמעט ויצאה ממקומה, הוא רץ לכיווני ורצה להמשיך את התגרה...! אמרתי לו 'השתגעת? אני לא יכול לראות אותך גם אם הייתי רוצה להלחם בך!" מספר מארק.

art3

מארק מורלוק הובהל לבי"ח בטוויד האדס (Tweed Heads) ומשם הועבר לבי"ח אוניברסיטאי אחר בגולד קואסט שבו נערך ניתוח שארך כ-12 שעות בכדי להציל את עינו וראייתו. כיממה לאחר הניתוח נאמר לו כי ראייתו תשוב להיות תקינה במהלך הזמן. עוד סיפרו לו הרופאים שאם התוקף לא היה גולש עם גלשן בעל חרטום מעוגל התוצאה הייתה הרבה יותר טראגית. עדי הראייה ההמומים טוענים כי התוקף ידוע כאדם אלים ושהמשטרה צריכה לעצור אותו לפני שהוא יהרוג מישהו. "איזה בנאדם יסחב טינה במשך חמישה חודשים שבסופה הוא יעשה דבר כל כך נורא לאדם אחר?" שואל מארק. "זה פשוט רוע לב".

לצערי סיפורים של אלימות ומקרים דומים לזה של מארק הם עניין שבשגרה. לפניכם עוד שני מקרים של זעם במים  מלוחים: בוידיאו הראשון גולש אוסטרלי מבוגר אב לילדים שנחבט בגב אוזנו ע"י משוט של גולש סאפ. בקליפ השני מכות על החוף בגלל הברזה שיצאה מכלל שליטה...!

בעוד אני כותב את הידיעה, אני לא יכול שלא להיזכר במקרה דומה שקרה לי לפני מספר שנים בודדות. בעודי גולש בים, תפסתי גל שבו הזכות הייתה שמורה לי. צעקתי לגולש שחתר על הגל תחתיי אך הוא המשיך בחתירה והתעלם מאזהרתי. הגולש הבחין קצת מאוחר מידי שהוא נמצא במקום הלא נכון ובמקום למשוך את הגלשן לעברו הוא זרק אותו לכיוון הגלשן שלי. למזלי, הגלשן לא פגע בגופי אך לא הצלחתי לחמוק מתאונה – הגלשן שלי פגע בשלו והחרבות גרמו לפיצוץ בחרטום גלשנו. תגובתו של המבריז הייתה מתלהמת ותוקפנית, הוא איים וצעק וקבע שעליי לצאת החוצה "לשלם" על הנזק. אני החלטתי שאם זו היא תגובתו אין לי כל סיבה להתייחס אליו ולטענותיו. חודש אחרי זה בחוף אחר, אותו גולש ראה אותי במים ומיהר לצאת. כשסיימתי לגלוש, חזרתי אל הרכב ומספר חברים אמרו לי שהם הבחינו בגולש שעשה לי נזק. בחנתי את רכבי מסביב והבחנתי בשריטה / חריטה עמוקה וגדולה על פח המנוע בחזית הרכב. להבדיל אלפי הבדלות מהפגיעה הפיזית שחווה הגולש האוסטרלי, השריטה על רכבי הייתה לא פחות כואבת כי היא פגעה בנפשי. – הייתי בהלם מוחלט על הטינה הרבה שהייתה שמורה בקרבו של אותו אדם וחודש לאחר מקרה ההברזה (שבו לא הייתי אשם כלל) אותו בחור החליט להשיב לי נקמה!

surf rage australia מכות בגלישה אוסטרליה

תמיד טענתי שהדבר המפחיד ביותר בגלישה הם אינם הכרישים, השוניות, הגלים או הזרמים אלא האנשים! מקרים כאלו של עצבים ותגרות בזמן גלישה הם דבר שכיח ביותר וכחלק ממבחן החניכה של כל גולש, עליו לעבור באיזשהו שלב בחייו חוויה אלימה מילולית או פיזית. אך צריך לדעת למתוח את הגבול! הים והגלישה מספיק מסוכנים מבלי שנוסיף לו את הסיכון האנושי. חוק אצבע מספר אחד אומר: "במים לא רבים!" עלינו לדעת להבליג, להיות זהירים, לא להגיב בתוקפנות, להיות חכמים ולא רק צודקים, לא לשמור טינה, להתנצל, להחליק את הדברים, לחייך לסובבים, ליהנות מהגלישה! ולסיום משפט סיני חכם: "אם אתה מחפש נקמה באחד, כדאי שתחפור גם קבר בשבילך".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים