מכורים לגלים: למה גלישת הגלים כל כך ממכרת?

מאת יואב נקש אוגוסט 16, 2013

"אתם מכורים!" ואל תנסו להתכחש לזה. את חולמים על זה בלילה וביום, מחכים לזה בקוצר רוח, עושים סיבובים הלוך ושוב אל הים ומחפשים את ה"דילר" שלכם בתחזית האינטרנט שייתן לכם את המנה הבאה של הגלים הישר אל תוך הורידים בחוף הביתי. אתם מכורים לגלישה, מכורים להרגשה, מכורים לריח הים, לציפייה, לתפיסת הגל, לריח השעווה, לטעם מי הים, אתם משתמשים כבדים, מכורים קשה... אבל לדבר בריא וטוב! אז למה הגלישה כל כך ממכרת ואיך ניתן להתמודד עם זה?

אתם תעשו הכול בשביל מנת גלישה הגונה: תבריזו מהלימודים, תגידו לבוס בעבודה שאתם חולים, תשקרו לחברה, תשקיעו את החסכונות שלכם בטיול ליעד מרוחק שבו יש גל מושלם ובמצבים גרועים יותר אפילו תשבו מול ים שטוח ותהזו שאתם רואים גלים... אתם בעצם תעשו כל דבר בשביל להרגיע את ה"דודא" של הגלים. אנו, הגולשים, אמנם "משתמשים כבדים" אך מי מאיתנו לא הרגיש פעם גם כמו "סוחר גלים"!? כמה פעמים מצאתם את עצמכם עומדים מול הים ומסתכלים על שבירת הגלים ואז הגיע חבר ששאל אתכם "כמה יש?"... כמו סוחרים מיומנים אתם עונים: "50-60 אבל לא משהו... הגל קצת מרוח ומלא גולשים" (ובשפת סוחרי הסמים: "50-60 שקל למנה אבל לא משהו... החומר יבש עם מלא זרעים")... נשמע מוכר? ... כן, אנחנו מכורים! בלי מנת הגלים היומית / שבועית שלנו מצב הרוח שלנו יורד פלאים, השיזוף נעלם מהגוף, הבלונד בשיער חוזר להיות "שחורדיני" והעצבים גואים.

ההתמכרות לגלישה היא תופעה חובקת עולם ואנשים, היא לא תפוג לרגע גם אם תצטרכו לגלוש ביעד שבו ישנם כרישים. אתם תסכנו את עצמכם ותחפשו את הריגוש גם בים סוער וקררר רק בכדי שתוכלו להרגיע את ה"קריז" ולהרגיש את הסוטול מערפל את החושים שמגיע עם מנה קצובה של רכיבה על גלים.

surf addiction התמכרות מכורים לגלישת גלים

אנו, הגולשים עוסקים באופן כפייתי בציפייה לגל הבא אך איננו האשמים הבלעדיים בהתמכרות הטורדנית. לחברות הגלישה ותעשיית ציוד הגלישה העולמית יש חלק נכבד באג'נדה שגורמת לנו להקצין את התמכרותנו וכך, מבלי שנבחין, "האחים הגדולים" שותלים מסרים מהפנטים היישר אל התת-מודע במוחנו: הם מפציצים אותנו בשלל פרסומות לביגוד צבעוני ומיוחד, הם מצלמים את הגל המושלם במדינה נידחת על רקע אחוריים מושלמים של בחורה פצצה ויגידו לנו שגם אנחנו יכולים להגיע לשם... ("כן! לשם אנו רוצים: לאחוריים ולגל"). ואם כל זה אינו מספיק הם גם דואגים להוסיף ריח נעים לשעוות הגלשנים שנוכל להסניף, לעצום עיניים ולהסניף... אחחח איזה סוטול אדיר. המשחק על נקודת הג'י של הגולשים לא פוסחת על אף אחד, ברגע שגלשת פעם אחת, זה כבר יגלוש לך בורידים... לעולמי עד!

art4

עצם ההוויה שבגלישה היא מהנה ויכולה לגרום לנו לתחושת עילוי, להרגיש צעירים, פראיים וחופשיים אבל ההתמכרות לגלישה היא תופעה פיזיולוגית ונפשית - השילוב המושלם להתמכרות קשה שברוב המקרים אין ממנה דרך חזרה.

מהו ההסבר להרגשה?

ההסבר המדעי / פסיכולוגי להתמכרות לגלישה מבוסס על סדרת ניסויי מחקר שנערכו כבר לפני 60 שנה. במחקרים אלו גילו שכאשר עכברי מעבדה קיבלו תגמול לא צפוי הם חוו התנהגות אובססיבית בדרכם לזכות בכך. ניסוי זה ותוצאותיו הביאו לתיאוריה מדעית פסיכולוגית הנקראת "מערכת תגמול שאינה צפויה מראש".  

הפסיכולוג האמריקאי בי. אפ. סקינר (B.F. Skinner) ערך מספר ניסויים בעכברי מעבדה שלהם הוא נתן תגמול רנדומאלי (שרירותי) כגון גלגלים קטנים וצ'יפס לפי זמן משתנה שהיה קצוב מראש. בזמן המתנתם של העכברים לקבלת "המתנה" בין פתיחת דלת אחת לשנייה, הם גילו חוסר סבלנות, טפחו ושרטו באובססיביות על הדלתות בתקווה שזה מה שיאיץ את קבלת התגמול.

art4

מה הקשר בין עכברי המעבדה לגולשים?

בגלישה, הגלים תמיד שונים האחד מהשני, תנאי מזג האוויר והרוח משתנים בכל יום ובכל שעה ובכך משתנה גם מרקם הגל, מיקומו ותדירותו. בגלישה אי אפשר לדעת איזה סוג של גל יהיה ומה גובהו (אפשר תמיד לשער אבל זה הגורם לציפייה) ולא ניתן לבחור את הזמן והמקום של הגלישה רק לפי רצונו וזמינותו האישית של הגולש. בדומה לעכברי המעבדה שקיבלו מתנה שונה ולא צפויה בכל פעם שעברו מחיצת דלת, כך גם כאשר הגולשים מגיעים אל הים הם מקבלים בכל פעם גל אחר ושונה מקודמו. לתגמול הלא צפוי יש הרבה יותר כוח ועוצמה מהתגמול הרגיל שידוע מראש (זהו גם בסיס גורם ההתמכרות של המשתמשים בסמים, שבו כל "היי" שונה מקודמו וכל סם או אמצעי שימוש מביא לחוויה אופורית אחרת).

art5

המימד הנפשי והפסיכולוגי של ההתמכרות לגלישה משולב עם תהליכים פיזיולוגיים שעובר הגוף ובזמן שהגולש מחכה לגל חלומותיו המוח משחרר כימיקל מוליך עצבי בשם דופאמין (Dopamine). ברגע שכימיקל זה משתחרר בכמויות גדולות הוא גורם למחשבה אובססיבית על הפעם הבאה שבה הגולש יזכה לרכוב על הגל, הדופאמין גם גורם לגולש להעריך את מטרותיו ולתכנן את הפעולות המיועדות להגשמת התגמול שלו ומכאן הדרך להתמכרות היא בלתי נמנעת. בשלב הבא ההרפיה מגיעה... ברגע שיש גלים ולאחר שהגולש מגשים את מטרתו בתפיסת כמה גלים חלומיים, התרכובות הכימיות משתנות ובמוח משתחררים אנדורפינים, אדרנלין וסרוטונין שנמהלים עם הדופאמין וההרגשה של התגמול הופכת עילאית: מצב הרוח משתפר, הגולש נעשה שמח יותר, חברותי והרבה יותר רגוע.

איך מתמודדים עם ההתמכרות?

לכל גולש רמת התמכרות משלו, יש אלו שהם קיצוניים במחשבותיהם ויש אלו שהם פחות או יותר אדישים אך עדיין מקוננת בהם הציפייה. הדרך הראשונה לקראת התמודדות עם התמכרות לגלישה היא להודות בזה! להודות ולא להתכחש לעובדה. בשלב השני מומלץ למצוא דרך לפרוק את המתח בדרך הקרובה ביותר למימוש הגלישה, הווי אומר רכיבה על סקייטבורד או עיסוק בפעילות אחרת בקרבה לים כגון שחיה. והדרך השלישית המועדפת מכל היא פשוט ללכת לגלוש... זה כמובן יפתור את כל הבעיות:)

art2

זמן ההמתנה לגל המושלם או הרגע שבו הגולש ירכב על הגל, חולף באיטיות ונדמה כנצח, והאמת היא שרבים מהגולשים חושבים על גלישה יותר משהם גולשים בפועל. הדרך לתגמול שלו הגולש מצפה, חייב לבוא בסנכרון מדויק של משתנים רבים כגון: רוח, סוול, זמן ביממה, זמינות הגולש ושהגלשן כמובן יהיה מוכן ובהישג יד. שילוב הרמוני זה של כל משתנים אלו ועוד, מתקיים באפשרות של אחת לכמה מיליונים ועל כן הוא כמעט ולעולם אינו מושג במלואו. העובדה המטרידה היא שההתמכרות לא חולפת וזאת מכיוון שאנו, כבני אנוש וגולשים בפרט, לא תמיד יודעים להסתפק במה שיש ותמיד רוצים יותר. דוגמא לכך היא שכבר בזמן הגלישה אנו חושבים על הפעם הבאה ואיך יהיה הגל של מחר... - מה לעשות? אנו מכורים, אמרתי את זה כבר...?

חלקים מכתבה זו נכתבו בהומור ובהשאלה להתמכרות לסמים. אין ליחס לנאמר כל משמעות שבאה לעודד שימוש כלשהו בסמים – תגידו לא לסמים וכן לגלים!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים