הים משתקף בשחקים - ענני גלים בשמים...:)

מאת יואב נקש נובמבר 14, 2012

מקורם של צבעי השמים הן בהשתקפות של קרני השמש החוזרות מן הים, אך גווני הצבעים הכחולים בשמים אינם הדבר היחיד שהים "משתקף" דרכם. אם הים שטוח ואין גלים תרימו את עיניכם לשמים ואולי תגלו שם סוול נדיר...! "ענני גלים" הם תופעה אטמוספרית טבעית שמתפתחת לזמן קצר ומיוחד עד שלרגע קט בעיני המתבונן, ובעיקר לגולשים שבינינו, נדמה שאפשר לתפוס איזה גל בשמים...

זה תמיד נחמד לשכב פרקדן על כר דשא רענן, להסתכל אל השמים ו"לראות" דמויות בעננים. עם דמיון מפותח אפשר לראות דינוזאורים, סוסים מעופפים, מיקי מאוס, (ובימי מלחמה, ענני עשן של יירוטי טילים ע"י כיפת ברזל) ועוד כל מיני תצורות מוזרות. אבל מעבר לכל התצורות ישנו חיזיון שאינו דורש דמיון רב ואלו הם "ענני הגלים".  "ענני הגלים" הטיפוסיים נראים כמו גלי הלוגו של חברת בילבונג, הם אינם נעים בתנועה מעגלית שבו הגל מתרומם ואז נשבר כי אם בצורתו הסופית הם נראים כמו גל מושלם שקרוב לשבירה.

Wave clouds ענני גלים

התופעה שידועה בשם ענני קלוין-הלמהולץ (על שמם של שני מדענים:  Kelvin ו-  Helmoltz), מתפתחת כשאר ישנה מהירות אוויר חזקה שנעה על משטח מתמשך של נוזל או כאשר רוח חזקה נעה בין שני משטחים של נוזל. הדוגמא הטובה ביותר להסבר התופעה היא הרוח שנושבת על מרחבי הים ומביאה לגלים. בסרטון הבא שצולם בטיים לאפס (Time Laps) ניתן להבחין בתועה "המימית" של העננים, אשליה שגורמת לנו לתחושה שאנו נמצאים תחת פני הים.

במקרה של ענני הגלים בסיס התופעה הוא זהה, רוח חזקה נושבת תחת או/ו מעל לעננות (עננים=נוזל) ומביאה לסירקולציה טבעית שבגינה מתפתחים עננים בצורת גלים. גודלם של "הגלים" וצורתם תלויה במידת הנפח והדחיסות של העננים (מעובים או דקים). ענני גלים גדולים ביותר להבנת התופעה הם ענני הגז של כוכב הלכת צדק (Jupiter). בסרטון הבא שצולם בבירמינגהאם (Birmingham) ארה"ב נראים ענני הגלים בברור רב - בהחלט מחזה יוצא דופן ומיוחד.

בינתיים נחזור לכוכב הלכת הכחול ונביט אל עבר ענני הגלים מעל ראשינו, אולי אחד ממקומות הגלישה הכי לא צפופים בעולם... אז תיהנו מהיופי הנשגב של טבע הבריאה כפי שמופיע בתמונות הבאות לפני שלאיירד האמילטון ימצא כבר איזה דרך לגלוש על איזה גל ענק בשמים:)

wave clouds ענני גלים

art2

art3

art5

art6

art8

art14

art8

art9

art12

art11

art13

art10

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים