הצד האפל של הגולשים – זעם במים מלוחים

יולי 25, 2014

גולשים ידועים לרוב כאנשים רגועים שזורמים כמו גלי הים. בשעה שהם מורחים שעווה על הגלשנים הם מדברים פילוסופיה, קארמה וזן של גלים מושלמים ודוגלים בהרמוניה קוסמית עם הטבע. אבל לגולשים יש גם צד אלים ומאוד טריטוריאלי שלעיתים עולה ומתפרץ ללא התראה מוקדמת. מה גורם לגולשים לכווץ גבות ולקמץ אגרופים? איך נמנעים מתגרה אלימה? ואיך נרגעים? הכל בכתבה הבאה.

כשנהג חותך אותך בכביש ללא התראה אתה יכול למצוא את עצמך מסנן איזו קללה עסיסית לעברו ואולי להראות לו את הכיוון שהיית רוצה שהוא ייסע בהפגנה של אצבע משולשת מכוונת לעברו

art7

זעם בדרכים נקרא Road Rage והרבה מהדברים שקורים בכבישים קורים גם במים המלוחים ומכאן שמו Water Rage או Surf Rage.

לראות גולש מאבד את קור רוחו ויוצא מן הכלים זה לא דבר נדיר, זה קורה בכל חוף ברחבי העולם הסיבות הן רבות אבל העיקרית שביניהם היא יתר צפיפות בפוינט הגלישה המקומי. בים של העולם הכחול יש מיליארדי גלונים של מים אבל רק חלק קטן מזה הוא נגיש לחופי רחצה, חלק קטן יותר מזה היא רצועת חוף שמתאימה לגלישה. ואם נרחיק עוד יותר אז רק חלק זעום מאותם חופים מספקים תנאי גלישה מעולים.

art5

תסמונת טריטוריית הגל הביתי – Local Territory

במצב שבו חופי הגלישה הופכים צפופים בעקבות עלייה לרגל של תיירים, המקומיים הופכים "שוברי רגל" לעיתים.

art2

גולשים מקומיים הם לרוב סובלניים לתיירים מארץ זרה או מעיר רחוקה כל עוד והאורחים שומרים על יחס של כבוד למקומיים. אבל רבים הם המקומות שבהם המקומיים לא מקבלים זרים בחום והם שומרים על הפוינט המקומי שלהם באדיקות רבה. מחוץ לחוף הגלישה Kilometer 16   בטנריף נמצא רכב שרוף שעליו כתוב "הרכב שלך יראה כך אם תבחר לגלוש כאן", בפוארטו ריקו כנופיות הגולשים מאובזרים בסכינים קטנות שאותם הם תוחבים לרצועת הליש...  בעולם הגלישה ישנן דוגמאות כאלו למכביר ועל כן המימד הטריטוראלי מחייב אותך להיות מקומי או לפחות חכם מספיק בשביל לדעת שאינך רצוי.

איך בכל זאת מצליחים לגלוש במקומות האלו מבלי להסתבך?

שומרים על הכבוד של המקומיים – מברכים לשלום, מחייכים, מחכים בסבלנות לגלים, לא "מבריזים", להשתדל שלא לגלוש קרוב מידי לפיק המרכזי, מומלץ לבקר בחוף מספר פעמים ולנסות להכיר את המקומיים באופן אישי

שומרים על קוד מוסר הגלים – Etiquite  - ברוב חופי הגלישה ישנם שלטים שמורים על כללי התנהגות (עוד על כללי הברזל בכתבה שתתפרסם בקרוב)

מה קורה אם הסתבכת?

אם עוד לא "פינצ'רו" אותך ורק הזהירו אותך בכאפה מצלצלת או קללה עסיסית – קח את הגלשן ותחתור על החיים שלך החוצה. אם המקומיים סימנו אותך אז אין לך מה לחפש בפוינט הזה בזמן הקרוב.

תסמונת הגל שלי

הברזות, חטיפות וגניבת גלים זה הדבר שמקפיץ את הפיוז גם אם אתה מקומי שגולש בגל הביתי.
95 אחוז מהזמן שלנו בים מסתכמים בזמן המתנה, המתנה לגל המושלם, הגל של היום, הפיק הגבוה, המשולש האולטימטיבי... והנה הוא מגיע, אתה חותר עם חיוך ענק, מחכה לרדת את ה"דרופ" אבל אז מישהו יורד אותו מול הפנים שלך, הורס לך את הגל ואת כל הביצועים שתכננת לעשות.... וההמשך ידוע לכל.

art3

הברזות גלים יכולים להביא להחלפת מהלומות ומכות, קללות עסיסיות, השפרצות מים או סתם מבט זועף של "נראה אותך מבריז פעם נוספת". אבל לגניבת גלים יכול להיות מימד מסוכן לא פחות של התנגשות בין הגולשים שיכול לגרום לפציעות חמורות ושבירת גלשנים.  תסמונת ההברזות היא שכיחה ביותר בפוינטים צפופים או בים שבו אין תדירות גבוהה של גלים (כמו הים התיכון).

איך נמנעים?

חוק מספר אחד של גולשי הגלים – הגל שייך למי שנמצא גבוה יותר וקרוב לשבירת הגל! (בגלי רוח מעל גבעות חול כמו אלו שיש בארץ קצת קשה לזהות את הפיק של הגל אבל הוא עדיין קיים).
זה כתוב בתנ"ך – מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך
להיות עירני לגולשים סביבך להתחשב בגולש שהגל שייך לו, לפרגן – כי הגל הבא ייתכן ויהיה שלך ולא תרצה שמישהו יבריז לך...

הברזת גל?

גם לרדת את הגל ואז לצאת ממנו באמצעו לא מקל על האשמה שבגניבה, ברוב הגלים הביצועים החזקים ביותר מתרחשים בתחילת הגל... גניבה חלקית של הגל היא גם שבירה של המרקם החלק של הגל.
במודע או שלא במודע, אף גולש לא יקבל את הטיעון של "לא ראיתי", "היית רחוק", "לא שמעתי אותך צועק"... בחייאת, אף אחד לא אוכל לוקשים שכאלה, אם אתה חירש עיוור ואילם מה אתה עושה במים? לתרץ את הברזת הגל מעצבנת יותר מהאקט עצמו.

מה עושים?

תשפיל את עצמך, תגיד סליחה, תוותר על הגל הבא... תשלם לו 1000 שקל (סתאםםם)...  ברגע שתודה באשמה תרגיש יותר טוב עם עצמך, תוריד את רמת העצבים של הגולש שלו הברזת את הגל ותמנע מפנס כחול בעין...

הבריזו לך גל?

אל תתרגש, אל תצא מדעתך, שמור על איפוק והים יחזיר לך טובה.

תסמונת הגיל והתרגיל

כולם רוצים כבוד. גלישה הוא עסק שמגלגל יותר משלושה מיליארד דולר בשנה דבר שגורם לתחרותיות רבה וכל אחד רוצה נתח מן העוגה. ברגע שגולש מנסה להתעלות ברמת הגלישה שלו על גולש מקצועי הוא גורם להעלאת המתחים.

art7

גולשים טובים מותחים את צווארם באי נוחות כאשר גולש צעיר מפריע להם בגל. גולשים מקומיים מבוגרים גם אם הם אינם מקצוענים דורשים את הכבוד שמגיע להם מפאת גילם וניסיונם. כשכל הגורמים האלו באים במגע הם יכולים להיות נפיצים ביותר.

איך להמנע מעימותים?

תחרות אמורה לאתגר את הגולשים על הצד החיובי ולאו דווקא להביא לעימותים של אגו. גולשים טובים אינם מרשים לעצמם להיגרר למאבקי כוח מיותרים. ריספקט – כבוד הוא דבר שצריך להינתן לכל גולש ובכל גיל, על המבוגרים לדרבן את הדור הצעיר וממשיכי דרכם לשיפור ביצועי הגלישה ועל הצעירים לכבד את המבוגרים על ניסיונם וגם להבין את מגבלותיהם הפיזיות הקשורות בגילם ולאפשר להם להנות מן הגלישה.

תסמונת הגודל

מהגדול לקטן: SUP, לונג בורד, מליבו, שורט בורד ובוגי... לכל גולש העדפה משלו לגלשן. העימותים מתחילים כשגולשי הלונג בורד וה-SUP תופסים את הגלים מלמעלה וביתר קלות והגולשים על הגלשנים הקצרים נאלצים לחכות לתורם... לרוב הם נותרים עם שאריות של גל נמוך. גולשי הבוגי יכולים גם כן לגרום לעימותים, כשהם נוחתים על הגל בדיוק לפני הגלשנים הקצרים ובכך מפריעים לתנועתם.

art6

איך נמנעים מעימותים?

אין הרבה מה לעשות – לכולם זכות שווה על הגל. במידה וישנם הרבה גולשי לונג בורד מומלץ לחכות הרבה או לגלוש במקום מרוחק יותר. גולשי בוגי הם חלק מענף הגלישה והם מודעים לכך שבאפשרותם לתפוס את הגל ביתר קלות ולרוב מרגע שבירת הגל אך בכדי למנוע עימותים מיותרים מומלץ לגולשי הבוגי שלא לרדת מול גולש גלים. התוצאה יכולה להיות פציעה וביקור בבית החולים... 

כנופיות גלים

כנופיות גלים שומרות על החופים המקומיים שלהם כבר עשרות בשנים, בהוואיי, קליפורניה ובאוסטרליה הכנופיות האלו מונעות מזרים לגלוש בחוף הביתי תופעה שהתעצמה בשנות ה-70'. ההמצאה של גלשני הבוגי קשור בקשר הדוק לתופעה זו של הכנופיות. הספוג הרך ממנו עשוי הבוגי היה לנחלתם של ילדים שרצו לגלוש על הגלים אבל פחדו מהמקומיים, הפתרון היה לגלוש על הבוגי בכדי לרדת את הגלים במקומות הקריטיים שבהם גולשי הגלים "נשתלו"...

art8

כיצד להמנע מכנופיות?

אל תגלשו במקום המוכרז כחוף ביתי של כנופיה, לדוגמא דרום חוף Maroubra באוסטרליה.


לסיום – רגיעה

גלישה זהו ספורט אינדיבידואלי שמשלב בתוכו את הפן הפיזי והנפשי, בכדי לגלוש היטב רצוי להיות הכי נינוח ורגוע שאפשר. להכנס לים בביטחון, לגלוש בכיף ולהינות מכל הטוב שהים והטבע מציעים. להיות אדיבים כלפי שאר הגולשים, לעולם אינך יודע אם תתקל בצרה - רק מהם תוכל לקבל עזרה. לנשום עמוק, לשחרר את השרירים, להרפות את המחשבות, גלישה איכותית מתאפשרת רק כאשר הגוף והנפש שלווים...

רק תעשו לי טובה – אל תבריזו לי גלים :-)

בכתבה הבאה נביא את כללי הברזל לגולשים – Etiquite

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים