לגלוש בלי לעצבן את הפילים: חיים בר-קיימא בסרי לנקה

ספטמבר 12, 2013

לא מזמן חזרתי מגן העדן לגולשים, סרי לנקה. זו הייתה הפעם השלישית שביקרתי במדינה המופלאה. באחד הבקרים ובזמן שרכבתי על גל ארוך ומושלם זה לפתע פגע בי כמו מכת ברק... 5 ק"ג של הארה רוחנית חדרו היישר אל עמקי ליבי והפכו אותנו לישות אחת, הטבע ובני האדם – אנחנו העולם.

לנו יש את המחויבות האישית הרבה לשמירה על העולם ככל שרק ניתן; ואם ניכשל בעשותנו כך אנו נפסיד את הכל: שמים כחולים ובהירים, מים צלולים ובוהקים וימים נפלאים של גלישה כמו זה שאותו חוויתי אני. בזמן שאני מדמיינת תרחישים אפוקליפטיים על מה שיקרה במידה ולא נפעל לשמירה על הטבע, לפתע איבדתי אחיזה על הגלשן, התהפכתי על גבי והייתי שרויה במצב של וורטיגו שבו איבדתי את חוש ההתמצאות ולא יכולתי לקבוע בוודאות היכן כיוון היבשה והיכן השמים.

avishag surfing sri-lanka אבישג גולשת בסרי-לנקה

הגלים של סרי לנקה ידועים בכוחם הרב ובמהירותם. תחושת הערבול הפיזי והנפשי החזירו אותי למציאות שאולי מוטב ואתחיל לחתור חזרה אל החוף. חמזי, נהג הטוק-טוק, חיכה לי על החוף חסר סבלנות, הוא אמור לקחת אותי בחזרה לעיירה שממוקמת כ-20 דקות נסיעה מהסיקרט ספוט הנפלא  הזה שנקרא "וויסקי". בעוד אנו עושים את דרכנו חזרה דרך הג'ונגל העבות של סרי-לנקה הוא הזהיר אותי שלא להמשיך לגלוש בוויסקי לאחר השקיעה: "הפילים רעבים, מחפשים אוכלים ואנחנו לא מעצבנים פילים, לא כדאי." הוא אמר ברצינות רבה.

בעוד אנו נוסעים בדרך עקלקלה שמתפתלת באזור פראי של יערות טרופיים לא יכולתי שלא להבחין בהתפתחות של ענף התיירות מאז ביקורי האחרון. הדבר שניכר לעין היה שהפיתוח הכלכלי נעשה מבלי "לעצבן את הפילים". תושבי המקום עשו זאת בצורה טבעית שנקראת בפינו "בר-קיימא". עם מעט מאוד ידע, כלים ואמצעים כלכליים הם הצליחו להבין שהטבע הוא המקור הראשוני לחייהם ולצרכיהם הבסיסיים ועל כן עליהם לנהוג בזהירות ולהשתמש במקורותיהם בצורה נבונה. ללא אינטרסים כלכליים או מטרות מוניטין צבועות הם דגלו בדרך חיים שביכולתם להתקיים מהמשאבים הצנועים שהטבע מעניק להם.

art4

תושביה המקומיים של סרי לנקה הקימו אכסניות ובתי קפה שבנויים מחומרים אורגנים נגישים. הם משתמשים בלוחות סולאריים להפקת תצרוכת החשמל שלהם, הם ממחזרים בקבוקי פלסטיק וגלשנים ואף עושים שימוש חוזר במים בכל דרך אפשרית. בנוסף לכך הם גם קבעו מקומות ייעודיים להדלקת אש או ללינה תחת שמי הלילה ומקיימים ניקיונות חופים יזומות שלוש פעמים ביום! עבור המקומיים, הכול קשור האחד לשני: אם החוף לא יהיה נקי ענף התיירות יפגע והמקומיים יישארו מחוסרי עבודה ולא פחות מכך גם משאביהם הטבעיים יפגעו. הם אינם עושים זאת בכדי לזכות בכמה נקודות זכות תיירותיות של תוכנית שיווק אסטרטגית לשנה פיסקלית ובמעשיהם הם אינם רק מבטאים את דרכם הטבעית לשרוד אלא מממשים את אחריותם החברתית והסביבתית.art3הם דוגלים בפעילות "ירוקה" ועושים היטב בכך שהם עושים טוב לסביבתם. אולי הם אינם מכירים את המשמעות של המונח "בר קיימא" אבל הם מודעים לכך באופן טבעי שאנו כולנו חלק ממשפחה אחת גדולה ובכוחם להשפיע על גורלנו. יפה ביטא זאת דייויד אור (David W.ORR), פרופסור נודע ללימודי הסביבה: המהפיכה של חיים בר קיימא היא לא פחות מאשר חשיבה ועשייה מחודשת של תפקידנו בעולם הטבע".

surf without angree the elephants לגלוש בלי לעצבן פילים חחם בר-קיימא סרי לנקה

בעולם המערבי והמפותח אנו צורכים יותר משאנו צריכים. רבים מאיתנו הפסיקו לתת כבוד לאמא אדמה ונראה שאנו לא מכבדים את עצמנו יותר מכך. בכדי לשנות את המצב אנו לא זקוקים לטכנולוגיה חכמה ולכלים מיוחדים אלא מספיק להתחיל בשינוי גישתנו שכן יש בתוכנו את הכוח להתחיל ולעשות את זה מתוככי עצמנו. התובנה שכולנו קשורים ומשפיעים האחד על השני תקרב לבבות לקראת היעד האמיתי של חברה בר-קיימא וסביבתית. ביכולתנו לקיים ולשמור על עולמנו ואנו יכולים לעבור דרך הג'ונגל מבלי "לעצבן את הפילים". עלינו להשכיל ולהבין לפני שיהיה מאוחר מידי – זמן לשנות הרגלים!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים