עושים שעווה... - מורחים את הגלשן באהבה

מאת יואב נקש מרץ 25, 2012

"אחי, יש לך שעווה...?" זהו משפט שאותו אני שומע מספר פעמים רב ביום גלישה ממוצע ולעיתים הוא אף נאמר מפי בתחינה. שעווה היא הבסיס הראשוני לקשר שנרקם בין הגולש לגלשן שעליו הוא רוכב. הקשר האינטימי שמתבטא במריחה סיבובית על פני הגלשן דומה לרגע של התייחדות לקראת מסע מוצלח במרחבים הגדולים של הים. שעווה היא אביזר בסיסי וחשוב שמהווה את אחד הדברים הנחוצים ביותר לכל גולש בכדי שיוכל לעמוד ביציבות הגלשן מבלי להחליק. ממה היא עשויה, איזה סוגים ישנם ומהי "שעווה ירוקה"? בכתבה הבאה.

השעווה העגולה / מלבנית או מרובעת שאותה אנו מורחים על הגלשנים, היא אמנם מוצר קטן אך חשיבותו לגולש היא גדולה. השעווה מיועדת לשפר את האחיזה של הרגליים בעמידה על הגלשן ולמנוע החלקה מהגלשן בזמן חתירה.

המקור של שעוות הגלשנים

* האזכור הראשון לשימוש בשעווה היה כבר בתחילת המאה הקודמת ונעשה ע"י שעוות נרות. * בין השנים 1930-1950 התחילו להשתמש בפרפין שזהו חומר דמוי שעווה המופק מנפט או מפחם, השעווה הייתה במרקם קשה במיוחד והגולשים הצטרכו לחמם ולהמיס אותה על הגלשן. בגלל שמרקם השעווה הפך לחלק בפרק זמן קצר, הגולשים מרחו בנוסף גם חול בכדי שישפר את האחיזה.

* בתחילת שנות ה-60 גילו שהוספת שמן תרכך את השעווה ותקל את המריחה על הגלשן. השילוב של הפרפין והשמן היה תחילתו של מוצר השעווה המודרני כפי שאנו מכירים אותו היום.

* בשנת 1967, צמד חוקרים בשם מארק דויל וראסטי מילר (Mark Doyle Rusty Miller), הוסיפו לשעווה צבע וריח והפכו את השעווה לא רק ליעילה כי אם גם לאטרקטיבית. השעווה המפורסמת שלהם שנקראה ווקס-מייט (Wax Mate) הייתה בצבע סגול.

* בשנת 1972 התחילו לפעול שני יצרני שעוות עיקריים: האחד הוא ג'והן דאל (John Dahl) שייצר את ה-Sticky Bumps והשני היה גולש בשם פרדריק צ'אלס הרצוג (Frederick Charles Herzog) הידוע בכינויו Mr. Zog שהעניק לשעווה שייצר את השם Sex Wax - השעווה עם הסלוגן הסקסיסטי: "The Best stick For your board". על אף שהיו עוד מספר חברות נוספות לייצור שעוות, שני יצרנים אלו היו המובילים בתחום וגם כיום סביר להניח שרוב הסיכויים שעל הגלשן שלכם מרוחה אחת משתי השעוות שלהם. (שלושת יצרניות השעוות הידועות ביותר הן: Sex Wax Sticky Bumps, ו-Mrs Palmer's האוסטרלי)

שעוות או לא להיות – סוגי שעוות

כיום השעוות הן רבות ומגוונות. תהליך הייצור שלהן אינו כולל שמן כי אם חומרים פטרו-כימיים, גומי, שרף, אלכוהול וחומר דמוי ווזלין. שיפור פיתוחם הביא לכך שהן מחזיקות מעמד זמן רב יותר במים ולא נמסות בנקל, השעוות רכות, נמרחות בקלות, והרבה יותר דביקות. כמו כן הן מגיעות בצבעים שונים עם ריחות משכרים. עם הפקתם והפצתם עבור הגולשים בכל רחבי העולם, השעוות מגיעות בסוגים שונים המותאמים לתנאים שונים של טמפרטורה ימית: 

* שעוות בסיס (Base Coat) – שעוות בסיס מיועדת לשכבה ראשונה שמורחים על גלשן חדש או על גלשן שהסירו ממנו את השעווה. לאחר מריחת שעוות הבסיס יהיה קל יותר למרוח את שכבת השעווה הרצויה והיא תדבק ביתר קלות.

* שעווה למים קרים (Cold Water) – שעווה למים קרים מתאפיינת ע"י היצרנים עבור טמפ' שהיא מתחת ל-15 מעלות צלזיוס. חוק אצבע אומר שככל שהמים יותר קרים כך תצטרך למרוח יותר שעווה על הגלשן וזאת מכיוון שאחוז הפרפין הוא נמוך ועל כן מרקם השעווה רך ונמרח בקלות.

* שעווה למים פושרים (Cool Water) – שעווה למים פושרים מיועדת לטמפ' שבין 14-19 מעלות צלזיוס. כמו תרכיב השעווה למים הקרים, גם בשעווה זו קיים אחוז פרפין נמס נמוך והמרקם שלה רך.

* שעווה למים חמים (Warm Water) – שעווה למים חמים מיועד לטמפ' שנעה בין 19-23 מעלות צלזיוס. בשעווה זו יש אחוז פרפין גבוה שמגביל את קצב ההמסה ועל כן המרקם שלו קשיח יותר.

* שעווה למים טרופיים (Tropical Water) – שעווה למים שהטמפ' שלהם גבוהה מ-23 מעלות. בניגוד לשעוות המים הקרים ובגלל אחוז הפרפין הגבוה לא תצטרכו למרוח הרבה שעווה על הגלשן.

יש גם בירוק

בעידן שבו המודעות לשמירה על הסביבה היא נחלתם של כל תושבי הכדור הכחול, ושל הגולשים בפרט,art8

מספר חברות שמייצרות שעוות אורגניות ידידותיות לסביבה.

כאמור לעיל, השעוות מיוצרות מחומרים פטרוכימיים רעילים שבנוסף לתהליכי הייצור המזהמים, עם שימושם הם גם פוגעים במרקם האקולוגי העדין של הים והדגה.בפיתוחם של מוצרים אלו יש שאיפה לסטנדרט גבוה ומתקדם ומרבית השעוות האורגניות עומדות באיכות המקצועית שמשתווה למיטב שבשעוות "הרגילות" המוכרות לגולשים.

חברות רבות מציעות אלטרנטיבה של שעוות אורגניות כגון שעוות "סטיקי באמפס" שמיוצרת משמן סויה, אך מבדיקה שערכו במעבדות בצרפת גילו שכחצי מהן אינן עומדות בסטנדרטים של מוצר אורגני נקי ויש בהם שיירים פטרוכימיים.

השעווה היחידה שנמצאה עומדת בתקן היא ה-Green Fix  (גרין פיקס) שמיוצרת מחומרים טבעיים בלבד שאינם מזהמים או רעילים. השעווה הירוקה זיכתה את המפתחים בפרס EuroSima בקטגוריית הפרוייקט האקולוגי החדשני לשנת 2009.

הגרין פיקס מגיעה עם כל חמשת הסוגים של השעוות לכל טמפ' של מים ועלותה באינטרנט כ-10 שקלים.

איך מורחים את השעווה?

אם לא יצאתם הרגע מחנות גלישה עם גלשן חדש ובתולי, אז לפני שניגש למריחת השעווה מומלץ לנקות את שיירי השעווה מהגלשן שברשותכם.

* הסירו את השעווה עם חפץ קהה ומוארך, כגון צידו השטוח של "המסרק" המשמש אתכם לחרוץ פסים על השעווה. ניתן להניח את הגלשן מעט בשמש בכדי שהשעווה תתרכך וכך יהיה קל יותר להסיר אותה (במידה ואין שמש תוכלו להשתמש במייבש שיער לחמם את השעווה). לאחר שהורדתם את מרבית השעווה מהגלשן קחו בד יבש ונקו ביסודיות את השיירים. לניקוי יסודי וקל ניתן לקנות ערכת ניקוי שעווה בחנויות גלישה.


* כשהגלשן נקי ויבש מרחו את השעווה בנקודות שבהם תניחו את רגליכם (מעל האסטרודק ובערך באמצע הגלשן) אם אינכם יודעים בדיוק את מיקום הרגליים אז תמרחו באופן רציף וללא נקודתי עד לצידי הגלשן.

* כעיקרון לכל גולש יש את הדרך שבה הוא מורח את השעווה, ישנם שעושים זאת בסיבובים ויש את אלו שמורחים בפסים של שתי וערב. לא משנה איך תמרחו את השעווה כל עוד תמרחו אותה בשכבה זהה עם לחיצה מעודנת וקצובה. מומלץ שלא להניח את הגלשן בשמש כי אז השעווה לא תיתפס טוב על הגלשן.

* לאחר שמרחתם את השכבה הראשונה של הבסיס, קחו את השעווה לטמפ' המים שבה תגלשו ומרחו אותה בסיבובים קלים. במהלך המריחה תבחינו שהמרקם של השעווה על הגלשן הופך למחוספס עם בליטות עגולות, וזו בדיוק התוצאה שאותה אתם צריכים לראות.

* שימרו תמיד את השעווה בשקית קטנה ובמיוחד לאחר השימוש בה. אם לא תניחו אותה בשקית ידבק אליה חול ועוד כל מיני דברים לא רצויים.

* בכל פעם שאתם נכנסים לגלוש, תוודאו שיש מספיק שעווה על הגלשן ואם יש צורך אז תרביצו עוד מריחה.

* תמיד טוב שיש מסרק – המסרק מאפשר לכם לעשות חריצים בשעווה כשהיא הופכת לחלקה. במידה ואין לכם מסרק גלישה אז אפשר לקחת צדף או אבן קטנה ולחרוץ פסים על השעווה.

* בימי הקיץ החמים דאגו להשאיר את השעווה במקום מוצל. אם היא תהיה בשמש רוב הסיכויים שהיא תימס והמרקם שלה כבר לא יהיה אותו דבר.

* השעווה נמסה בקלות בשמש. אם יצאת מהים לנוח אל תניח את הגלשן עם השעווה בכיוון השמש. הפוך את הגלשן עם השעווה לכיוון החול (בכדי שלא יידבק חול בשעווה שים אותו על גלשן של חברך... סתאם:-) ...פשוט שים מגבת תחתיו)

* לאחר תקופה ארוכה, השעווה יכולה להראות מאוד מלוכלכת, יבשה וחלקה – דאג לנקות את השעווה ולהחליפה בחדשה. ובמיוחד אם יונה עושה את צרכיה עליו...:)

art13

* אל תניח את הגלשן עם צד השעווה על גג הרכב, על גלשן של חבר או על הריפוד שברכב... השעווה נדבקת משאירה כתמים וקשה מאוד להסירה מריפודים. דאג לשים מצע של מגבת מתחת לשעווה או להכניס לתיק גלשן מרופד.

* אם אתם גולשים עם נעלי גלישה (Booties), המנעו ממריחה של שעווה טריה שכן אז רגליכם יהיו ממש דבוקות לגלשן דבר שיפריע לכם לתזוזת הרגליים ושינוי עמידה.

* אל תתפשרו ותקנו שעווה ירוקה מחומרים אורגנים – דרך נהדרת להתחבר לטבע בצורה הכי אמיתית.

אז אחרי שכבר מרחתי את הכתבה מכל הצדדים בשעווה, הגיע הזמן ללכת ולגלוש בהנאה. אבל לפני סיום עוד המלצה קטנה: עד כמה שזה מריח טוב... אל תתפתו לאכול את השעווה :)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים