דפוקים על הגלים: למה לגלישה יש שם של ספורט דפוק?

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

אתם לבטח חושבים לעצמכם "מה הוא דפוק?! איך הוא יכול להגיד שגלישה זה ספורט דפוק...?". אל תטעו להבין אותי שלא כראוי, גם אני גולש ומרבה לפאר ולהדר את ענף הגלישה אבל כמו כל דבר בחיים, לכל מטבע יש שני צדדים – חיובי ושלילי.

בגלישה יש הרבה דברים טובים: פעילות גופנית, בריאות פיזית ומנטאלית, אתגר אינדיבידואלי, חיבור הדוק לטבע ולסביבה ועד לטיולים חובקי עולם אבל כמו בכל דבר בחיים ישנם בכל זאת כמה דברים שדופקים את כל העניין – אתם, הגולשים! בעשרת הנקודות הבאות אתם רשאים להסכים שלא להסכים איתי אבל רצוי שתכינו את המגנים כי זה הולך להיות כואב... אאוץ'!!!

art8

1. גלישה הופכת את הגולש לאידיוט מושלם ואדם משעמם לאללה. זה לא בגלל שהשמש מאדה לו את כל התאים במוח והמלח מייבש לו האופי, אלא בגלל שהדבר היחיד שמעניין אותו זה הוא והגלשן שלו. זו אינה טענה מצוצה מן האצבע אלא אמיתה אוניברסאלית, ברגע שאדם הופך להיות מרוכז רק בדבר אחד / בעצמו, הוא הופך לאדם משעמם טיכו! דוגמא: "איזה גל חזק תפסתי עם הביסקוויט החדש שקניתי... " – יופי לך אבל את מי זה מעניין...?!

art9

2. הגלישה עושה את הגולש לאדם אנוכי, אגואיסט שמרוכז בעצמו. כן, גם אם תודו בזה וגם אם לא, האובססיה שלכם לגלישה תופסת את המקום הראשון לפני כל דבר אחר. אתם תאחרו לעבודה, תבריזו מהלימודים, תוותרו על פגישות משפחתיות, בילוי עם החברים/חברות, זמן שהייתם יכולים לתרום לסביבה ולחברה, זמן שהיה עושה אתכם לאנשים טובים יותר. הטענה שתשמיעו תהיה "הם פשוט לא מבינים את זה...גלישה זה החיים שלי!"  - כן, באמת? זה החיים שלך? מה אתה דג? יש לך סנפירים? מה עם הרגעים היפים האחרים בחיים? אבל היי... העיקר ששוב תפסת גל של חצי-שישים. (כפיים).

3. אוצר המילים של הגולש מצומצם עד כדי טמטום. זה לא משנה אם אתה ישראלי, אמריקאי, מקסיקני או נורווגי, בסופו של יום כשאתה בים אתה מדבר בקודים קצרים "אחי", "גבר" "תותח", "צינור" "אופדליפ", "חרבות" "חרא ים", אחלה גל" והרשימה המצומצמת עוד ארוכה. כו-לם בסופו של יום אומרים את אותו הדבר, גיבוב של מילים נבובות, משפטים מקוטעים שאמורים להסביר מה שאנחנו כבר כולנו יודעים – כלום! אנחנו פשוט סופגים לתוכנו את הז'רגון של הגול-שים (במלעיל) ועושים את עצמנו למבינים גדולים בתחום - מי ישמע... ממש מדעני טילים של הגלים.

4. גולשים הם אנשים צרי אופקים. הם יושבים במים כשהאופק נמצא ממש ממולם אבל הוא נעלם מטווח ראייתם... כל שהם רואים הוא רק את הגל / סט הבא. הגולשים נוסעים אלפי מילים ימיים לקצה השני של העולם בשביל לגלוש - רק לגלוש! הם לא יגדילו ראש וייקחו כמה ימים בשביל לטייל במקומות אחרים כמו הרי געש, מקדשים, פארקים לאומיים וכדומה. הגולש חושב שהוא מיוחד במינו ולא יפנה את זמנו לספוג קצת תרבות מקומית, לרכוש ידע ולהכיר עולמות חדשים. כמו קולוניאליסט הוא יגיע לארץ זרה ישתה לשוכרה, יעשן את כל סוגי הצמחים, יתבדח על חשבון המקומיים וינצלם מבלי להבין את מידת ההשפעה שיש לו על התרבות / קהילה המקומית. היי... הרי הוא שם רק בשביל לגלוש.

5. הגולשים תופסים מעצמם... רגליים במים ואגו בשמיים. מנקודת מבט שטחית ורדודה, הגולשים נוטים להחשיב את עצמם יתר על המידה. מספיק שהם יתפסו גל ענק, יכנסו בים סוער או ידפקו אופדליפ חרבות, החזה שלהם יתנפח כמו טווס בלי נוצות. הגולש חושב שזה מה שיעשה אותו יותר טוב מהאחר, יותר מיוחד, יותר מקובל, יותר כבוד במים, ידברו עליו בהערצה ביבשה, יסמנו אותו כמישהו שיש לו שם גדול בענף... - למה מי אתה...? אלאן דלון?!?

הנשים הגולשות מחשיבות את עצמן כי אין רבות כמותן שעוסקות בענף. עצם עובדה זו גורמת להן להרגיש מיוחדות ובכמה דרגות מעל הנשים האחרות. גולשים גברים חיים בסרט שהם מג-ניבים בזכות השיזוף והשיער הצרוב ומתהלכים על החוף באשליה שזה מה שימשוך את הבחורות.

art8

6. גלישה הוא ספורט מסוכן וגולשים עוד יותר מכך. נפילות מגלים, סכנת טביעה, מכות מסלעים ושוניות, חתכים מחרבות, תאונות חזיתיות עם גולשים, סרטן העור, תסמונת "אוזן גולשים", זיהום ויראלי ונגיפי, פגיעה בעמוד השדרה, נקעים, פריקות כתפיים, עיניים צורבות / אדומות, תקיפות כרישים, חשיפה לזיהום, פגיעה במרקם השיער ועוד מפגעים רבים נוספים שממלאים חלק נכבד ברשימת הסכנות שאורבות לגולשים – תוסיפו לזה גם שהייה ממושכת במים מלוחים שחודרים לכם למוח ושמש שמאדה את התאים ולרשימה הוספתם גם טפשות ועצבים.

art11

7. הגולש מבזבז הרבה זמן ודלק בחיפוש אחר עצמו. גם זמן וגם דלק הם שווי ערך לכסף, אז למשוואה נכנס באופן טבעי גם המימד הכלכלי. הגולש יבזבז זמן יקר מול מסך המחשב וטרם הוא נכנס אל המים הוא כבר גולש באינטרנט: מפות ים, תחזיות סינופטיות, כיווני רוח זרמים, תחזית 24 שעות, 36 72 ועד שנה הבאה... מה יהיה הגל? איך יישבר? עיניו מרצדות מול  מסך המחשב בשעה שהוא מבזבז את הזמן וצופה בסרטי גלישה, פרומואים, ספוטים ברחבי העולם, גולשים מקצוענים הדמיון שלו רץ... מה הוא היה עושה לגל, מתכנן את הטיול הבא, את הביצוע הבא, את החוף שאליו ייסע לגלוש בו; וכל זאת על אף שאין לו גרוש על הנשמה אפילו בשביל לשלם את האינטרנט שבו הוא גולש כבר שעות.

art7

כשיעזוב את המחשב, הגולש ייסע ברכבו מחוף אל חוף, ישאל חברים, יבדוק את הגלים, מי נמצא במים? איזה גולשים? איך השבירה של הגל? ימין שמאל? יחשב את מספר הביצועים, יספור את תדירות הגלים, לבסוף הוא ייסע 100 ק"מ משם רק בשביל להגיד שהוא גלש "שם"... כשבעצם "שם" הים היה שטוח פלטה ויחזור לפני רדת הלילה בשביל לגלוש בחוף הראשון שבדק. במהלך היום הגולש יבזבז ים של זמן, טנקים של דלק, מלא כסף ובמקרה הטוב הוא יגלוש שעה. וזה בלי להוסיף את זיהום האוויר שהוא "תרם" לסביבה.

art10

8. הגולש הוא אדם צבוע... ולא בירוק. כל ה"קטע הסביבתי / טבעי" שמאופיין עם הגולשים מתחיל ונגמר בעור שהם לובשים על גופם, וגם בזה הם עושים שימוש מתי שרק נוח להם. הם יגידו שהם מחוברים לים, שהם אוהבים את השמש השוקעת, את המרחבים הכחולים אבל בחוף הם יזרקו את שקית הבמבה ובדל הסיגריה בלי לחשוב פעמיים. רק אנשים שבאמת אכפת להם מהטבע והסביבה, שמתנדבים ועושים משהו לשימור, הגנה וניקיון ראויים להיות אבירי סביבה, זה שהאדם "גולש" לא בהכרח מכניס אותו לרשימה זו באופן אוטומטי... "ג'אנק פוד" ו"ג'אנק סרפר" זה אותו הדבר, אז אולי כדאי שתפסיקו להאכיל את העולם בזבל ולנפנף בדגל הירוק שאין לכם.

art6

9. גלישה מביא לשיקול דעת מוטעה ויגרום לגולש לחשוב שהאידיוטים שבגולשים הם הגיבורים שלו. אלו יהיו גולשים ששותים לשוכרה, לוקחים סמים, נוסעים בפראות עם רכבם, מאיימים במכות על אחרים ורק בגלל שהם תפסו גל ענק, קדחו צינור או הרביצו אייר 360 הגולש יעריץ אותו כאילו והיה הטוב שבאנשים. ההערצה העיוורת לאנשים הלא נכונים גורמת להאדרה מוטעית של אופי קלוקל והשפעה שלילית על הדור הבא שחושב שבשביל לגלוש טוב צריך להיות מניאק.

10. הגולש לא מבין כלום בספורט שבו הוא עוסק. ענף הגלישה מוצף בפרסומות של חברות, בחיפושיהם אחר המכירה הבאה הם יגידו כל דבר שיגרום להם להתפתות ולרכוש. הגולש הממוצע ילך שבי אחרי חברה שהספונסר שלה הוא אלוף העולם. הם יקנו גלשן יקר רק בגלל שלחבריהם יש אחד. בים של חצי מטר הוא יבחר לגלוש על שורט-בורד במקום להינות וגלוש על לונג-בורד. הגולש הממוצע הוא אדם חלש אופי שבניגוד לסברה שאין לו גרוש על התחת, הוא יוציא הרבה כסף על שם / מותג שלא שווה אגורה.

אבל אחרי הכל יש עוד תקווה...

גלישה כשלעצמה היא דבר יפה ומיוחד שדורש מהגולש להיות זהיר בפעולותיו, מעשיו ודבריו. הגולש הטוב ניחן במעלות רבות ומחשבתו רחבת אופקים. זה אף פעם לא מאוחר לשנות ולהשתנות, לאהוב את החיים כמו שאתם אוהבים. לרכוב על הגלים ולא להוציא שם רע לספורט הגלישה שאותו אנו כה מעריצים.

הדברים נכתבו בנימה בוטה אך עם חצי חיוך. אין לקחת את הנאמר כמכלול שלם של עובדות - יש סוגים שונים של גולשים ולכל אחד אופי משלו. נכתב כחומר למחשבה לעיוות מסויים שקיים בגלישה ושדורש שינוי בגישה.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים