גלים של שוקולד: גולשים על גלי גאות של נהר בקנדה

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

בעולם המים יש תמיד חדש! גלי גאות בנהרות שוצפים הם אמנם תופעת טבע שאותה אנו מכירים אבל לגלוש במים קפואים על נהר בצבע של שוקולד בקנדה הקפואה... זו כבר תגלית ששווה ידיעה. שני גולשים חביבים מקליפורניה גילו ספוט חדש בקנדה והקימו לתחייה עיירה ישנונית, אותה הפכו ליעד גלישה שאליו נוהרים גולשים מכל קצוות יבשת אמריקה והעולם. לגלוש בלי סוף בכתבה הבאה.

קולין וויטברד (Colin Whitbread) וג'י ג'י ווסלס (JJ Wessels) מדרום קליפורניה, קבעו שיא חדש בצפון אמריקה לאחר שגלשו על הגל הארוך ביותר על גל גאות בנהר הפטיטודיאק (Petitcodiac) במחוז ניו ברונסוויק (New Brunswick) שבקנדה. השניים הצליחו לגלוש על גל אחד למרחק של 10 מייל (17 ק"מ) כשבסה"כ הם רכבו על גלי הגאות למרחק של 20 מייל (32 ק"מ) במעלה הנהר. משך הזמן שלקח להם הטיול על הגלים היה שעתים וחצי – הגלישה הארוכה ביותר בחייהם.

art7

ניו ברונסוויק שוכנת מעל מדינת מיין האמריקאית על החוף המזרחי של קנדה. באופן קבוע ופעמיים ביום בזמן של גאות, המים זורמים אל כיוון הנהר נגד הזרם ומייצרים גלים שנמתחים למרחק עשרות קילומטרים לכל אורכו. תופעת הטבע של גלי הגאות הקנדית נחשבת לאחת הארוכות בעולם. מאז שג'יי ג'יי וקולין גילו את הגל וקבעו את שיאם בחודש יולי 2012, הסיקרט ספוט הפך ידוע לכולם ונהר הפטיטודיאק הפך ליעד עליה לרגל של גולשים רבים אפילו ממדינות מרוחקות כגון נורבגיה. גולשים שרצו לקחת חלק בחוויה של גלישה על גל הגאות הארוך הפכו את מונקטון (Moncton) הקפואה ליעד חם עבורם.

"כשאתה גולש בנהר לבדך במשך שעתיים וחצי זו הרגשה מיוחדת ונפלאה" אומר ווסלס, "זה רחוק מצפיפות הגולשים שיש ביום רגיל במאליבו". "בעבר הרחוק הזרם בנהר היה סוחף סירות ובשנות ה-60' הם בנו סכר שיעצור את זרם הנהר, דבר שהפך אותו לנחל רדוד וצר" מסביר וויטבורד. "מאז גלי הגאות נעלמו עד שלפני שלוש שנים ניו-ברונסוויק פתחו את דלתות ההצפה של הסכר במטרה להחזיר את זרם הנהר. בגלל הסכר, נהר הפטיטודיאק הפך לרדוד, גדוש בסחף ומזוהם. בגלל זה צבעו הוא חום והמקומיים בוחרים לכנות אותו בשם "נהר השוקולד". אנשים חיים כאן יותר מ-60 שנה ולא טבלו את כף רגלם בנהר מחשש שהוא מזוהם. ייתכן שהם צודקים אבל גלישה על הגל שווה את הסיכון". הם אומרים בביטחון.

 

Surfers Hang 10 on Muddy Canadian River גלים של שוקולד: גולשים על גלי גאות בנהר בקנדה

תושבי המקום שאינם רגילים לחזות בגולשים וייתכן שרבים מהם אפילו לא שמעו על הגלישה בחייהם, מגלים עניין רב וסקרנות זהירה בספורט המוזר. בכל פעם שהגולשים פוקדים את הנהר הם מתאספים לגדותיו וצופים בהם בהנאה מרובה. על אף שמפקד תחנת הכיבוי המקומי הביע את דאגתו, משרד התיירות המקומי מברך על כך שזה הביא לגל התעניינות בינלאומי למקום המבודד.

art3

בכדי להסיר חששותיהם של תושבי המקום מנהירת יתר של גולשים, אומרים ווסלס וויטבורד שמונקטון לעולם לא תהיה כמו מאליבו. "אנחנו יכולים להשוות את התחושה של המקומיים בפעם הראשונה שהם צופים בגולשים לתחילת המאה הקודמת שבה דיוק קהאנאמוקו הביא את הגלישה לקליפורניה ומשם הפיץ אותה לכל קצוות העולם. אני מניח שזו הייתה ההרגשה של כמה קנדים שלא ראו גולשים מעולם." מסבר וויטבורד. "כשעברנו את הגבול לקנדה, המוכס שאל אותנו מהם הדברים האלו שיש לנו על גג הרכב אז הסברנו לו שאלו גלשנים ואנו הולכים לגלוש בקנדה. המוכס חשב שאנחנו מסתלבטים עליו ושאל אותנו פעם נוספת וביקש שנענה לו ברצינות... אמרנו שאנחנו רציניים לגמרי – הולכים לגלוש על גל של נהר" מספרים השניים בחיוך.

בזמן שהעולם רועד מקור ופחד מהתמונות הקפואות של צפון אמריקה וגלי הענק שפקדו את צפון אירופה, רשת abc בחרה להפנות אור זרקורים אל שני הגולשים החלוצים. בראיון שנערך איתם, הם עושים רושם של חבר'ה עלא-כיפק, זורמים באושר ורוכבים בהנאה על הגלים. הספוט פתוח למבקרים... פעמיים ביום, גלים ארוכים, לפעמים צינורות קטנים, תמיד חיוך על הפנים – יש מצטרפים?

 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים