תסמונת צוואר גולשים: מה הסיבה לכך ואיך ניתן למנוע כאבים?

מאת יואב נקש אוגוסט 19, 2018

גולשי גלים רבים סובלים מכאבים בכתפיים ובצוואר שנגרמים בעיקר בגלל מנח גופם בעת החתירה על הגלשן. פוזיציה זו שבו ראש הגולש מונף בזווית מאומצת לאחור ומכונה Hyper Extension, מאלצת אותם להפעיל עומס רב על השרירים ההיקיפיים, עצבים וחוליות הצוואר. לחצים אלו גורמים לתחושה של "צוואר תפוס", קשיחות ובמקרים קשים יותר אף למיגרנות, בחילות, סחרחורות, חולשה ותחושת נימול בידיים. ניתן למזער כאבים ולהקטין סיכונים בסדרת אימונים פשוטה של הרפיה ויציבה נכונה שמתחילה דווקא ביבשה.

הרבה מכאבי הצוואר מקורם דווקא ביבשה - ביציבה שלכם. אם אינכם הולכים / יושבים זקוף ומכופפים את ראשכם קדימה, אתם בעצם מוסיפים משקל עודף על חוליות הצוואר. ואם זה מכביד על שרירי הצוואר אז על אחת כמה וכמה בעת החתירה על הגלשן שבו צווארכם צריך לשאת את כל כובד ראשכם.

יציבה נכונה וזקופה יכולה למנוע כאבי צוואר. ככל שתכופפו את הצוואר קדימה כך משקל ראשכם יגדל ויכביד על החוליות ושרירי הצוואר - זהו הבסיס העיקרי לבעיה אצל גולשי הגלים.

סיבה נוספת היא מתח לא רצוי. קשיחות של צוואר מתבטאת בלחץ שמופעל על השרירים באופן שרירותי. לדוגמא: לחץ שמופעל באופן ספונטני על הצוואר בעת כניסה למים קרים או כשהים גבוה ומקונן בליבכם חשש כלשהו, או כתוצאה מנפילה / שתילה שבו גופכם מתכונן  באופן רפלקסיבי לפגיעה ומקשיח את השרירים. כאבים בצוואר נגרמים גם בגלל נשימה לא נכונה או שרירי גב ובטן חלשים ובשביל זה צריך לפתח הרגלי אימון חדשים.

כאשר חותרים על הגלשן לראש אין תמיכה - כל משקלו נתמך על ידי שרירי הצוואר.

בכדי למזער נזקים ולמנוע עד כמה שניתן את כאבי הצוואר ראשית עליכם לשפר יציבה באופן כללי. ללכת עם ראש מורם ולשבת זקוף. להמנע מכיפוף ראשכם אפילו כשאתם צופים במסך הסמארטפון. אימון יוגה זו דרך מעולה לשפר את היציבה בשילוב נשימה נכונה.

בנוסף להדרכה שמופיעה בסרטון שלעיל לפניכם עוד כמה דרכים להקל על כאבי הצוואר:

  • לפני הכניסה למים ערכו סדרת תרגילים לצוואר ושחרור השרירים.
  • תהיו ערים למידת הלחץ שאתם משקיעים על הצוואר והרפו גם מחשבות.
  • תעזרו בשריר הבטן והגב שלכם בכדי לחלוק את העומס שממופעל על הצוואר
  • בחתירה הניעו את ראשכם מעט מצד לצד - זה גם יעניק לכם מומנטום
  • הקטינו עד כמה שרק ניתן את הזמן שבו הצוואר מונף.
  • בעת מנוחה בשכיבה הניחו את זרועות הידיים על הגלשן וכופפו את ראשכם קדימה.
  • תעסו את הצוואר בעת השהיה בים וגם ביציאה.

לפניכם שלוש תנוחות יוגה נוסופות להקלה על הצוואר שחלק מהן ניתן לעשות גם על גלשן.

ברוב המקרים כאבי הצוואר חולפים בפרק זמן של כמה שעות מנוחה ובעיסוי טוב. במצב שבו כאבי הצוואר אינם מרפים או התסמינים מחמירים (תחושת נימול) מומלץ לגשת לבדיקה רפואית אצל אורתופד ולקבל מושג טוב יותר על ידי צילום רנטגן,CT או MRI ולשקם תנועה גם בפיזיותרפיה. חשוב לציין שאין בכתבה זו להוות תחליף לייעוץ מקצועי. תשמרו על גופכם, על בריאותכם תהיו קשובים לגופכם תהיו מודעים לעצמכם וליציבה שלכם. בריאות שלמה!

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים