מגזין +
מגזין +גלישה ← פריוריטי לגולשים: כשווילסון ופאנינג חולצו הצלם נשאר במים לבד עם הכריש

פריוריטי לגולשים: כשווילסון ופאנינג חולצו הצלם נשאר במים לבד עם הכריש

מאת יואב נקש אוגוסט 10, 2015

פריוריטי (Priority) בגלישה זהו חוק שקובע את הקדימות והיתרון שיש לגולש אחד על פני השני בתפיסת הגל הבא. במרבית הפעמים יתרון זה בא לידי ביטוי רק בין הגולשים המתחרים אך במקרה תקיפת הכריש ב-J-Bay הפריוריטי היה גם בהצלתפ על פני אחרים. בזמן שכל העיניים היו נשואות בדאגה אל שני הגולשים המקצוענים שהיו במים וצוותי ההצלה מיהרו אל ג'וליאן ווילסון ואל מיק פאנינג, אף אחד לא שם ליבו לצלם האיוונט קלי ססטארי (Kelly Cestari) שנותר לבדו - הוא נאלץ להציל את נפשו ולשחות החוצה בכוחות עצמו.

בזמן שמיק פאנינג נחלץ בעור שיניו מתקיפת הכריש וחולץ יחד עם ווילסון על ידי סירות שהביאו את השניים לחוף מבטחים, בכל המהומה הכיאוטית של הרגע נשכח הצלם מאחור. קלי ססטארי, הצלם הרשמי של אירוע התחרות ב-J-Bay, היה במרחק של 150 מטרים מפאנינג. ברגע שהבחין בתקיפה הוא נופף בידיו אל עבר אופנועי החילוץ שיגשו לעזרתו של הגולש האוסטרלי כשהוא צועק לעברם "Go to Mick, GO to Mick!". אבל ברגע שהוא הבחין כי פאנינג ווילסון חולצו בשלום אל הסירות הוא לפתע הבין שהוא נותר לבדו ונשכח מאחור.

ברגע התקיפה ססטארי היה במרחק של 150 מטרים מפאנינג ומהכריש. היה בשוק ולא ידע אם לצלם

"זה זכור לי במעורפל. אני מנסה לחשוב מה עבר בראשי באותם הרגעים מכיוון שראיתי שפריץ של מים ואז סנפיר", אומר הצלם הדרום אפריקאי. "בהתחלה נשארתי במקומי וחשבתי האם עליי לצלם תמונה של המקרה האם אנו זקוקים לזה? האם זה משהו שעליי לתעד? אבל אז הבחנתי שהסירות שטו ואני הצטרכתי לצאת. אני בעצם חיכיתי עוד דקה בערך כשחשבתי לתומי שהג'ט סקי יחזור לאסוף אותי. אבל ברגע שהבנתי שהם יוצאים לכיוון החוף זה היה הרגע שהבנתי שעליי לשחות החוצה בכוחות עצמי".

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

צלם הגלישה שהוא גם שחיין וצוללן מנוסה אמר שהיו לו בעבר מפגשים עם כרישים קטנים יותר ודאג לשמור על קור רוחו. קלי נאלץ לשחות מרחק של 50 מטרים שנראו כמו נצח בידיעה שיש במים כריש מפלצתי. קירסטין שולץ (Kirstin Scholtz) הצלמת הוותיקה של ה-WSL השתגעה ממנו כשהיא ראתה אותו שוחה אל החוף לאיטו. מסתבר שהיא הייתה באותו הזמן על החוף וצעקה לעברו לשחות מהר יותר החוצה.

ססטארי מצלם את גמר תחרות J-Bay. נותר לבד במים לאחר שהמקצוענים חולצו אל החוף.

"כל מה שאני זוכר הוא שלא רציתי לגרום ליותר מידי שפריצים של מים ופשוט לתפוס את סוול הגלים לכיוון החוף בעדינות. הייתי במרחק של 50 מטרים והגעתי יחסית די במהירות לסלעים של החוף", אומר ססטארי. רק לאחר שהוא הגיע לחוף מבטחים חלחלה לתודעתו המציאות המסוכנת שבה היה נתון. "רק כשהורדתי מעליי את החליפה יצא לי פתאום להבין באיזה מצב מסוכן הייתי. בראשי חלפו המחשבות על מה שהיה יכול לקרות לי ולמזלי עבר בשלום".

לססטארי אין תלונות על הבוסים שלו וחבריו לצוות בליגה המקצוענית. הוא יכול להבין שהיה קצת כיאוטי ומאוד מבלבל באותו הרגע וכל תשומת הלב הייתה נתונה למי שבאמת הותקף. בהתייחסו למקרה אמר מנכ"ל ה-WSL, פול ספיקר (Paul Speaker) כי הם יחקרו את הדברים לעומקם בכדי ללמוד מהטעויות שנעשו".

צלם ה-WSL קלי ססטארי נותר לבדו מאחור ונאלץ לשחות אל החוף, מרחק שלך 50 מטרים בידיעה שבמים יש עמלץ

לפני שססטארי נכנס למים הוא סימס לאשתו וכתב לה שהוא נכנס לצלם. כשיצא מהמים הוא גילה כי אשתו השיבה לו "בבקשה אל תכנס למים, יש כרישים". ססטארי מאמין שהיא כתבה את ההודעה רק לאחר ששמעה על מקרה התקיפה. "20 דקות לאחר המקרה כבר התקשרתי אליה והרגעתי אותה שהכל בסדר".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים