עשרת הדברות וכללי בטיחות לגולשים

מאי 05, 2011

כללי המוסר והתרבות לגולשים הוא אחד המסמכים החשובים שעל כל גולש ללמוד לפני שהוא טובל את רגליו במים. הכללים האלו הם לא ממש "חוקים" כמו שהם כללי קוד התנהגות שנקבעו בכדי שכולם יוכלו להיכנס למים בבטחה וליהנות מרגעים טובים של גלישה. כפי שצויין בכתבה הקודמת "זעם גולשים (Surf Rage)",  גולשים שעוברים על החוקים האלו זוכים במבט זועף, יחס עויין, צעקות רמות שלעיתים מגיעים עד מכות...!

art8אל דאגה, אם במקרה יחיד הברזתם גל, אף אחד לא יכה אתכם בשל כך, מקרים אלו של אלימות מתרחשים במצב שבו גולש מתנהג בחוסר כבוד וגונב גלים בלי סוף.  בכדי למנוע מכם את החוויה האלימה, בחופים רבים ברחבי העולם ישנם שלטים המורים על כללים אלו (נקראים בשם Surfing  Etiquette - בתמונה משמאל) והם אמורים להזכיר לכם איך להתנהג גם אם וכאשר "שכחתם"...

עם גדילה מואצת בפופולריות של ענף הגלישה בעולם, מספר הגולשים במים גורמת לירידה מצערת בשמירה על כללי המוסר. הים הוא מקום מסוכן כשלעצמו ומבלי שניקח את הסכנה במחשבה תחילה הים יכול לנהוג באכזריות וגולשים יכולים להיפצע. כללים אלו מיועדים בעיקר לגולשים מתחילים אבל גם לגולשים הותיקים לא יזיק לרענן את זכרונם.

 
 
 

חוק מספר 1 – הזכות על הגל

הזכות על הגל שייך לגולש הקרוב לשבירה הראשונה של הגל (Peak) והגבוהה ביותר! art3

המשמעות היא שאם אתה חותר על גל עם שבירה ימנית, ומימינך נמצא גולש שחותר גם הוא על הגל עליך לצעוק ולהזהירו שהזכות על הגל היא שלך.

לפניכם כמה וריאציות נוספות לחוק:

* אם נמצא גולש על הגל, אל תנסה לתפוס את הגל באיחור כשאתה בין השבירה/הקצף ולגולש (נקרא גם Late Take-off). אם הגולש יחליט לחתוך עם הגלשן לאחור(Cut Back) הוא יכול לפגוע בך בשוגג.

* אם הבחנת בגולש שנמצא באזור הקצף של הגל שבו לרוב הוא מאבד את המהירות, אל תנסה לתפוס את הגל לפניו. ברוב המקרים הגולש מצליח להתגבר על קטע הקצף של הגל וחוזר לביצוע על חזיתו.
art4
* גל מתפצל: אם שני גולשים נמצאים משני צידי הפיק, יש לכל אחד מהם את הזכות לתפוס את הגל בכיוון מנוגד לאחר. זה לא מקובל בדרך כלל לתפוס את הגל מאחורי הפיק אל עבר הצד של השני, אלא אם כן הגל פנוי ואין אף אחד שתפריע לו או תסכן את חייו.

אם גולש תופס את הגל באיחור ו"נשתל" או נופל, הזכות על הגל ממשיכה אל הגולש הבא שנמצא לצידו ובהמשך הגל. אם אתה גולש מתחיל יהיה מומלץ לחכות עם הזכות הזו עד שתרכוש מספיק ניסיון בכדי להכיר את יכולותיך לתפוס את הגל במהירות ולהגיע להחלטה זו מטביעת עין חדה ושיקול דעת נכון.

art1
* אם הגל נשבר באחידות (close Out), הזכות על הגל היא לשני הגולשים, אבל מצב זה בעייתי שיכול לגרום להתנגשות ועל כן על אחד מהם מומלץ לפרוש בהקדם האפשרי...

חוק מספר 2 – אל תבריז גלים

כלל זה קשור לחוק מספר אחד ומהווה את אחד הכללים החשובים בחוקי מוסר הגולשים.art2
המשמעות של הברזה/גניבת גל היא כאשר מישהו כבר גולש על הגל או שבכוונתו לרדת גל וגולש אחר תופס את אותו הגל ומתמקם לפניו, הוא מפריע לתנועתו ולא פחות מכך מסכן את שניהם. תמיד תזכור לפני שאתה מתפתה להבריז גל, ולא משנה עד כמה הגל מושלם, אם תבריז את הגל אתה תרגיש רע מאוד עם עצמך, הגולש שהברזת לו יתעצבן מאוד והגל ייהרס לשניכם.

חוק מספר 3 – חתירה

זהו חוק הגיוני, נחוץ וחשוב שגולשים רבים נוטים להתעלם ממנו אם במכוון או שלא במודע. לעולם אל תחתור ישירות אל כיוון הפיק שבו גולשים או תופסים את הגלים. רצוי לחתור בעיקוף של הגלים משמאל או מימין (דרך ה-Channel) במקום שבו הגלים אינם נשברים ואין בו גולשים. בחופים ארוכים שבהם שבירות הגלים רציפות יהיה קשה יישם את החוק אך לרוב ישנם מקומות שדרכם אפשר לחתור ואין בהם הרבה גולשים. חוק זה חשוב לא רק בגלל גורם ההפרעה כי אם גם לזהירות ומניעה של תאונה.

art5

כפי שנאמר לעיל, הזכות על הגל היא לגולש הקרוב לשבירה. לעולם אל תחתור בתחתית הגל אל כיוונו של הגולש שתופס את הגל אלא אם כן אתה במרחק סביר ובטוח ממנו או שבמקרה ובאמת לא נותרה לך ברירה, תחתור לכיוון הקצף כשאתה מתרחק עד כמה שאתה יכול מהגולש ולסיום תבצע "ברווז" (Duck Dive).
לעיתים אתה יכול למצוא את עצמך במיקום גרוע ביותר, במצב זה מוטלת עליך האחריות לחתור במהירות האפשרית אל עבר החלק העליון של הגל ובמידת הצורך לכופף את רגליך כלפי מעלה בכדי שהגולש או הגולשת לא ידרסו אותך.

חוק מספר 4 – אל תנטוש את הגלשן

כמו כל שאר החוקים גם כלל זה חשוב עד מאוד ובמיוחד בחוף צפוף. תמיד תשמור על שליטה ומגע עם הגלשן. גלשנים הם מגושמים וגדולים, יש להם פינות חדות וחרבות משוננות, אם אתה נוטש את הגלשן ונותן לו להיסחף ללא שליטה לבסוף הוא עלול לפגוע בראשו של מישהו. המשמעות של נטישת גלשן היא שבמקרה והגל נשבר לפניך והר של קצף נע לכיוונך – אל תשליך את הגלשן לצד או לאחור ותצלול. אם בקרבה מאחוריך יהיה גולש אחר רוב הסיכויים שהוא ייפגע מהגלשן.
זהו חוק חשוב מאוד במיוחד עבור גולשים מתחילים שלהם נטייה לנטוש את הגלשן לפני שבירות, אם תזנחו את ההרגל המגונה תהפכו לגולשים טובים בהרבה.
חוק זה גם קביל לגולשים המנוסים שמרגישים בטחון מספיק בכדי לגלוש ללא ליש, לעולם אל תגלוש ללא ליש! מעבר לסכנה של הגלשן שנסחף ללא שליטה, הגלשן הוא גם המצוף שישמור על חייך, מומלץ שתהיה קשור אליו.

חוק מספר 5 – אל תדחף

גולשים שנדחפים הם אלו שעוקפים גולש אחר בכדי שיכולו להתמקם בפיק במיקום שיאפשר להם את הזכות על הגל. הכינוי לכך באנגלית הוא Snake (כמו נחש) כשהגולש עושה תנועה שנראית כמו האות S סביב הגולש... להידחף ולעקוף הוא דבר שיכול מאוד לעצבן ולהעלות את המתחים בין הגולשים. אתה לא יכול לחתוך לכיוון הפיק על חשבון גולש אחר. להמתין בסבלנות לתורך, גולשים חוצפנים לא זוכים להרבה כבוד במים. גם אם אתה מקומי אל תרגיש עצמך רשאי להידחף על חשבון אורחים ו/או חברים שנוהגים בכבוד.

חוק מספר 6 – גולשים מתחילים

לגולשים מתחילים מומלץ שלא לגלוש בפיק המרכזי והצפוף. חוק זה הוא מעין פירוש פתוח לחוקים שכתובים לעיל אבל קביל ביותר אם אתה גולש מתחיל וחובב. אל תגלוש במקום שבו נמצאים הגולשים הטובים והמנוסים, תנסה למצוא פינה מרוחקת מהם במקום שפחות צפוף ובו יש גולשים ברמה שלך. אם לא תפעל לפי חוק זה ברוב המקרים תמצא את עצמך מבין זאת רק לאחר שלא תתפוס גלים, יצעקו עליך או שידרסו אותך... כמו במקרה הבא:

חוק מספר 7 – אל תהיה בריון גלים

רק בגלל שאתה גולש טוב ויכול לתפוס את כל הגלים שמגיעים זה לא נותן לך את הזכות ולבטח לא את הרשות. חוק זה תופס לא רק לגולשים המנוסים והמקצועיים כי אם גם לגולשי הלונג-בורד קייאקיסטים, והסטנד אפ בורדרס.  מכיוון שקל יותר עבורם לתפוס את הגלים זה הרבה יותר מפתה לתפוס את כולם ולא להשאיר כלום לגולשים עם הגלשנים הקצרים. תשחרר גל, תקבל גל!

חוק מספר 8 – כבוד לחוף

כלל ברזל חשוב ביותר! אל תלכלך, אל תזהם, תאסוף את הלכלוך שהבאת אל החוף ואם אפשר אז גם תאסוף קצת מסביבך. נהג בחוף ובים כמו היה ביתך!

art10   חוק מספר 9 – סליחה

אם הברזת גל, נדחפת לליין-אפ או פגעת במישהו בשוגג הדרך הטובה ביותר בכדי להקדים תרופה למכה היא הבעת חרטה ואמירת סליחה. בכך תפיג את המתחים ותרגיש טוב עם עצמך. לעולם אל תתעלם מגולש שהברזת לו גל, תביט לכיוונו ותביע בכנות את צערך.

חוק מספר 10 – קארמה

זהו החוק שמשאיר את הכל מאחור. ברגע שאתה מגיע אל הים בנינוחות ובאהבה הים יחזיר לך באותו המטבע. הגלים יעטפו אותך בחום, הגולשים יחייכו אליך וסשן הגלישה שלך יהיה מהטובים שתחווה..

הים הוא אינו מגרש כדורסל או כדורגל שבו התחום מסומן בקווים, כל גל שונה מן האחר, לכל גולש טמפרמנט וניסיון אחר אבל עליך להיות רגוע, רפוי ומשוחרר במחשבות ובגופך, תהנה מהטבע האדיר מהים הכחול ומהזכות להיות גולש – אמיתי!

כתבה זו נכתבה בלשון זכר אך מיועדת לנשים וגברים כאחד

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים