לקרוא ולשנן: עשרת הדברות וכללי בטיחות לגולשים

מאת יואב נקש מאי 05, 2011

עשרת כללי המוסר והתרבות לגולשים הוא אחד המסמכים החשובים שעל כל גולש לשנן לפני שהוא טובל את הגלשן במים. הכללים האלו הם לא ממש "חוקים" כמו שהם כללי קוד התנהגות המתבססים על כבוד הדדי ומיועדים לקביעת סדר והגינות מירבית. מסגרת כללים זו נכתבה במטרה שכולם יכנסו למים בבטחה ויהנו מרגעים טובים של גלישה. גולשים שעוברים על חוקים האלו זוכים למבט זועף, יחס עויין, צעקות, אלימות פיזית ועד לפילוג במבנה הקהילתי. אז בואו נמנע מכל ההשלכות ונפעל על פי ההנחיות הבאות.

art8

ככל שהפופולריות של ענף הגלישה בעולם עולה ומספר העוסקים בענף גדל, כך כך גם פוחת הציות לכללי המוסר והכבוד הדדי. אם במקרה יחיד ובשוגג הברזתם גל והתנצלתם זה לא אמור לגרום לאיבה אבל אם הדבר חוזר ונשנה ונהגתם בצורה עוינת ובחוסר כבוד התגובה של גולשים יכולה לצאת מכלל שליטה. בים אין שוטרי גלישה, אין מספרי תורים, אין קווים שתוחמים מגרש ועד כמה שנראה שהכל פרוץ יש עדיין בין הגולשים קוים אדומים של מוסר ואתיקה - הסכם שבעל פה ובכתב. מערכת כללים זו נקראת בשם Surfing  Etiquette והיא אמורה "למסד" את הכאוס וליצור מסגרת שבה כולם יכולים לגלוש בהבנה ובבטחה. כללים אלו מיועדים בעיקר לגולשים מתחילים אבל גם לגולשים הותיקים שצריכים לרענן את זכרונם.

חוק מספר 1 – הזכות על הגל

זכות הראשונים על הגל (פריוריטי) ניתנת לגולש הקרוב ביותר לשבירה הגבוהה והראשונה של הגל (Peak).

 

המשמעות היא שאם אתה חותר על גל עם שבירה ימנית מחלקו הגבוה ביותר, ומימינך נמצא גולש שחותר גם הוא על אותו הגל, הזכות על הגל היא שלך. אם הוא מצידו לא הבחין בך, צעק לעברו והזהירו.

לפניכם כמה וריאציות נוספות לחוק:

* אם גולש רוכב כבר על הגל, אל תנסה לתפוס את הגל אחריו בעוד שאתה נמצא בין השבירה ולגולש (נקרא גם Late Take-off). אם הגולש יחליט לחתוך עם הגלשן לאחור (Cut Back) הוא יכול לפגוע בך בשוגג ואתה יכול להרוס לו את רצף הגלישה.

** אם הבחנת בגולש שנמצא באזור השבירה של הגל שבו לרוב הוא מאבד את המהירות, אל תנסה לתפוס את הגל לפניו. ברוב המקרים הגולש מצליח להתגבר על קטע הקצף של הגל (פלואטר) וחוזר לביצוע על חזיתו.


art4

*** גל מתפצל: אם שני גולשים נמצאים משני צידי הפיק, יש לכל אחד מהם את הזכות לתפוס את הגל בכיוון מנוגד לאחר. זה לא מקובל בדרך כלל לתפוס את הגל מאחורי הפיק אל עבר הצד של השני, אלא אם כן הגל פנוי ואין אף אחד שתפריע לו או תסכן את חייו.

**** אם גולש תופס את הגל באיחור ו"נשתל" או נופל, הזכות על הגל ממשיכה אל הגולש הבא שנמצא לצידו ובהמשך לכיוון השבירה של הגל. לגולשים מתחילים יהיה מומלץ לחכות עם הזכות הזו עד שירכש מספיק ניסיון בכדי להכיר את יכולותהם ולעשות פופ-אפ מהיר על הגלשן שנלווה לשיקול דעת וזיהוי ברור של המצב.

art1

***** אם הגל נשבר באחידות משני הכיוונים, הזכות על הגל היא לשני הגולשים המנוגדים. מצב זה מסוכן ויכול לגרום להתנגשות חזיתית ועל כן מומלץ לשמור על עירנות. להיות בקשר עין ומבט קדימה ולוודא שאחד מהם פורש בהקדם.

חוק מספר 2 – אל תבריז גלים

כלל זה קשור לחוק מספר אחד ומהווה את אחד הכללים החשובים בחוקי הגלישה!

art2

המשמעות של הברזה / גניבת גל היא כאשר מישהו כבר רוכב על הגל או שבכוונתו לתפוס את הגל וגולש אחר תופס את אותו הגל ומתמקם לפניו. אותו גולש עומד בדרכו של הגולש שלו יש זכות ראשונים ובכך הוא מפריע לתנועתו ולא פחות מכך מסכן את שניהם בהתנגשות. אז לפני שאתם מתפתים להבריז גל - ולא משנה עד כמה הוא מושלם - אם צגנבו את הגל תרגישו רע מאוד עם עצמכם, הגולש שהברזת לו יתעצבן ובסופו של דבר הגל ייהרס לשניכם!

חוק מספר 3 – חתירה חזרה לפיק

זהו חוק חשוב שגולשים רבים נוטים להתעלם ממנו אם במכוון או שלא במודע. לעולם אל תחתרו ישירות אל כיוון הפיק ובדרכם של גולשים שבדיוק תופסים את הגלים או שרוכבים עליהם. רצוי לחתור ולעקוף את אזור שבירת הגלים משמאל או מימין (דרך ה-Channel עם יש כזה) ובמקום שבו הגלים אינם נשברים ואין בו גולשים.

* בניגוד לריפים שבהם שבירת הגל קבועה וברורה, בחופים ארוכים שבהם הגלים נשברים לאורך כל הרצועה יהיה קשה ליישם את החוק אך תמיד ישנם אזורים שדרכם אפשר לחתור ואין בהם הרבה גולשים. חוק זה חשוב לא רק בשביל למנוע את גורם ההפרעה, אלא ובעיקר למנוע מצב מסוכן של תאונה.

art5

** כפי שנכתב לעיל, הזכות על הגל היא לגולש הקרוב לשבירה. לעולם אל תחתור בתחתית הגל אל כיוונו של הגולש שתופס את הגל אלא אם כן אתה במרחק סביר ובטוח ממנו או שבמקרה ובאמת לא נותרה לך ברירה, תחתור לכיוון הקצף כשאתה מתרחק עד כמה שאתה יכול מהגולש ולסיום מבצע "ברווז" (Duck Dive).

*** לעיתים גולש יכול למצוא את עצמו במיקום גרוע ביותר וממש באזור השבירה ללא יכולת לברוח למעט לכיוון פני הגל הנשבר, ולכן במצב זה מוטלת עליו האחריות לחתור במהירות האפשרית אל עבר החלק העליון של הגל ובמידת הצורך לכופף את הרגליים כלפי מעלה בכדי להמנע מדריסה. ולעולם! לא לשחרר את הגלשן בעת דאק דייב שכזה - מה שמביא אותנו לחוק הבא.

חוק מספר 4 – אל תנטוש את הגלשן

כמו כל שאר החוקים גם כלל זה חשוב עד מאוד ובמיוחד בחוף הומה וצפוף בגולשים. יש לשאוף ולשמור בכל מצב על שליטה ומגע עם הגלשן. גלשנים עשויים חומרים קשיחים, יש להם פינות חדות וחרבות משוננות, אם נוטשים את הגלשן ומאפשרים לו להיסחף ללא שליטה לבסוף הוא עלול לפגוע בגופו של אחר. המשמעות של נטישת גלשן היא שבמקרה והגל נשבר לפניך והר של קצף נע לכיוונך, אל תשליך את הגלשן לצד או לאחור ותצלול בלעדיו. כי אם יהיה בקרבתך או מאחוריך גולש אחר רוב הסיכויים שהוא ייפגע מהגלשן.

* חוק זה חשוב להבנה ובמיוחד עבור גולשים מתחילים שלהם יש נטייה לנטוש את הגלשן לפני שבירות - אם מתוך פחד או חוסר ניסיון בטכניקת הדאק דייב. ליגעת אותם גולשים מתחילים, אם תזנחו את ההרגל המגונה הזה של נטישת הגלשן תהפכו לגולשים טובים בהרבה.

** חוק זה גם פונה לגולשים המנוסים שמרגישים מספיק בטוחים ביכולותיהם בכדי לגלוש ללא ליש. לעולם אל תגלשו ללא רצועת גלישה אלא אם כן אתם לבד בים ובגלים ממש נמוכים. כי מעבר לסכנה שהגלשן יכול להסחף ללא שליטה, הגלשן הוא גם המצוף שישמור על חייכם, מומלץ שתמיד תהיו קשורים אליו.

חוק מספר 5 – אל תדחף ותגנוב מיקום

גולשים שנדחפים הם אלו שעוקפים גולש אחר בכדי שיכולו להתמקם בפיק במיקום שיאפשר להם את זכות הראשונים על הגל. כלומר עוד לפני שהם גנבו את הגל,  הם גנבו את המיקום של הגולש "שעמד בתור". הכינוי לכך באנגלית הוא Snake (כמו נחש) כשהגולש עושה תנועה שנראית כמו האות S סביב הגולש.

להידחף ולעקוף הוא דבר שיכול מאוד לעצבן ולהעלות את המתחים בין הגולשים. אסור לחתוך לכיוון הפיק על חשבון גולש אחר. המתינו בסבלנות לתורכם, גולשים שמתגנבים לא זוכים להרבה כבוד במים. גם אם אתם מקומיים אל תרגישו עצמכם רשאים להידחף על חשבון אורחים ו/או חברים. כבוד וסבלנות הוא שם המשחק.

חוק מספר 6 – גולשים מתחילים

לגולשים מתחילים מומלץ שלא לגלוש בפיק המרכזי והצפוף. נקודה. חוק זה הוא מעין פירוש פתוח לחוקים שכתובים לעיל אבל קביל ביותר אם אתה גולש מתחיל או חובב שלא יוצא לו לגלוש הרבה. אל תגלוש במקום שבו נמצאים הגולשים הטובים והמנוסים, תנסה למצוא פינה מרוחקת מהם במקום שפחות צפוף ובו יש גולשים ברמה שלך. אם לא תפעלו לפי חוק זה ברוב המקרים תמצאו את עצמכם מבינים זאת רק לאחר שלא תתפסו גלים, יצעקו עליכם או שבמקרה כרוע ידרסו אתכם... כמו במקרה הבא:

חוק מספר 7 – אל תהיה בריון גלים

רק בגלל שאתה גולש טוב ויכול לתפוס את כל הגלים שמגיעים בהתקפה זה לא נותן לך את הזכות ולבטח לא את הרשות לעשות בים כרצונך. חוק זה נוגע לא רק לגולשים המנוסים והמקצועיים כי אם גם לגולשי הלונגבורד, סאפים וכדומה. מכיוון שקל יותר עבורם לתפוס את הגלים זה הרבה יותר מפתה לתפוס את כולם ולא להשאיר כלום לגולשים על הגלשנים הקצרים. תשחרר גל, תקבל גל!   

חוק מספר 8 – תקשורת

הבעת כוונות ואמירתן בקול עוזרות לגולשי/ים שלצדכם לדעת מבעוד מועד את פעולותיכם. "לוקח לימין / לשמאל", או שאם יש לכם פריוריטי ואתם רוצה לפרגן לחבר את הגל הבא אפשר להגיד לו "קח אותו". אלו הם רק חלק מהדרכים שבהם תקשורת נכונה יכולה לעשות סדר וליצור אחווה.

תקשורת יכולה להיאמר גם בצעקות אזהרה (לא בעצבים בבקשה) וזה במידה והגולש רחוק מכם או שאינו מבחין בכם. בכל מקרה וכשרוצים להמנע מרעש עודף של צעקות, הבעת כוונות יכולה להיות גם במבט צולב. 

אם הברזת גל, נדחפת לליין-אפ או פגעת במישהו בשוגג, הדרך הטובה ביותר בכדי להקדים תרופה למכה היא הבעת חרטה ואמירת סליחה. בכך תפיג את המתחים ותרגיש טוב עם עצמך. לעולם אל תתעלם מגולש שהברזת לו גל. תביט לכיוונו ותביע בכנות את צערך. על נושא זה תוכלו לקרוא בהרחבה בכתבה הבאה

חוק מספר 9 – כבוד לחוף

כלל ברזל חשוב ביותר! אל תלכלך, אל תזהם, תאסוף את הלכלוך שהבאת אל החוף ואם אפשר אז גם תאסוף קצת מסביבך. נהג בחוף ובים כמו היה ביתך!

art10

חוק מספר 10 – קארמה

זהו החוק שמשאיר את הכל מאחור. ברגע שאתה מגיע אל הים בנינוחות ובאהבה הים יחזיר לך באותו המטבע. הגלים יעטפו אותך בחום, הגולשים יחייכו אליך וסשן הגלישה שלך יהיה מהטובים שתחווה..

הים כאמור אינו מתוחם בקווים, כל גל שונה מן האחר, לכל גולש טמפרמנט וניסיון חיים שאותו הוא סוחב עם הגלשן למים, אבל בציות למערכת החוקים שלעיל אנו יוצרים סנכרון ומיישרים קווים עם כולם למידות של מוסר. בביקורכם הבא בים ולאחר ששיננתם את החוקים תהיו רגועים בגישתכם, משוחררים במחשבותיכם ובשליטה מלאה על תגובותיכם. החשוב מכל הוא שתהנו מהטבע האדיר, מהים הכחול ומהזכות להיות גולש – אמיתי!

כתבה זו נכתבה בלשון זכר אך מיועדת לנשים וגברים כאחד

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים