מגזין +
מגזין +גלישה ← שומרים על הטוהר: מיהו אלוף העולם הברזילאי הראשון בהיסטוריה של הגלישה?

שומרים על הטוהר: מיהו אלוף העולם הברזילאי הראשון בהיסטוריה של הגלישה?

מאת יואב נקש דצמבר 22, 2014

גבריאל מדינה זכה באליפות העולם בגלישה לשנת 2014 - את זה כולם כבר יודעים. אבל האם יהיה זה באמת נכון וצודק להכתירו כגולש הברזילאי הראשון בהיסטוריה שהיה לאלוף העולם בגלישה? דפדוף בדפי ההיסטוריה חושף עובדות מעניינות שמעלות שאלות מהותיות בנוגע לתפיסה (המוטעית) שבמונח "אלוף העולם הראשון" בענף הגלישה.

art7

אם מסתמכים על טיעוני ניסוח וסמנטיקה לשונית אז צדקו חבריי שטענו כי גבריאל מדינה אינו אלוף העולם הברזילאי הראשון בגלישה שכן היו שם עוד כמה לפניו. בשל כך יהיה יותר הוגן לכנותו בתואר "אלוף עולם" מבלי להוסיף את מקדם הדרמה של "הראשון בהיסטוריה". צדקו חבריי, אבל ייתכן שבמובן מסויים הם גם טעו. עד כמה שהטיעון שלהם נשמע לוגי, למטבע (הלשון) הזה יש יותר משני צדדים. הבעיה מתחילה בהגדרה של המונח "גלישה" ובפירוש שאנו נותנים לו בדרך שאנו מיישמים אותו. ובמילים אחרות: אנו מייחסים חשיבות שונה לסוגים שונים של גלישה.

art6

צודקים. נכון לרגע זה גבריאל מדינה הוא הגולש הטוב ביותר בעולם ועל כך אין עוררין. אלא שמדינה אינו אלוף העולם הברזילאי הראשון בהיסטוריה של ה-ASP. בשנת 2007 זכה פיל רז'מן (Phil Rajzman) באליפות העולם בלונגבורד וכשהולכים עוד אחורה בשנים מגלים שבשנת  2000 זכה פדרו הנריקה (Pedro Henrique) באליפות העולם לנוער בגלשנים קצרים. אם זה לא מספיק אז תופתעו לגלות שקארלוס בורלה (Carlos Burle) זכה באליפות העולם עוד בשנת 1998 בגלישה על גלי ענק בטודוס סאנטוס. כל זאת מוביל למסקנה שגבריאל מדינה בסה"כ סגר את הפינה החסרה ברזומה אליפויות העולם של הגולשים הברזילאים ולא עשה כאן ממש היסטוריה.

art6

טועים. גבריאל מדינה הוא הברזילאי הראשון בהיסטוריה לזכות בתואר החשוב ביותר והיוקרתי מכולם בענף הגלישה המקצועני. מדינה הוא הגולש הטוב ביותר בתום סבב חלומות מפרך של ה-ASP אשר נחשב לדובדבן שבקצפת, היהלום שבכתר, הצימוק שבעוגה. סבב שלעולם לא הוכנע בעבר ע"י אף גולש ברזילאי אחר שהתחרה. לא ע"י פביו גובייה (Fabio Gouveia), נקו פדרץ (Neco Padaratz), פטרסון סוזה (Peterson Rosa), ויקטור ריבאס (Victor Ribas) אדריאנו דה סוזה (Adriano de Souza) או כל גולש אחר. אפשר להשוות את ההישג של מדינה למונדיאל בכדורגל ובמונחים של תואר יוקרתי בגלישה: גבריאל מדינה הוא הגולש הטוב ביותר בעולם והברזילאי הראשון שזכה באליפות העולם.

art5

לא צודקים ולא טועים. אפשר להמשיך ולהתפלפל בניסוח עד מחר אך הפירוש שאנו מעניקים ל"שם התואר" מביא לשאלות פילוסופיות מהותיות. מיהו אלוף העולם הברזילאי הראשון בגלישה? גולש גלי הענק, הלונגבורדר, הנער או גולש הסבב המקצועני? האם בכלל אנו טועים לחשוב שיש אחד כזה כשבעצם במציאות ההיסטורית יש כמה כאלו וכל אחד בתחומו? האם יהיה נכון להבדיל בין ענפי גלישת גלי הענק או הלונגבורד מענף הגלישה של הגלשנים הקצרים ובתוך כך להפחית בחשיבותם של הראשונים? מדוע גלישת לונגבורד שקרובה יותר לדבר האמיתי ולבסיס מקור הגלישה היא פחותת ערך מגלישה על גלשן קצר? הרי אחרי הכל גם לונגבורדינג או גלישת גלי ענק, הם בסופו של דבר גלישה על גל. לקונפליקט זה ניתן למצוא אנולגיה מענפי ספורט רבים אחרים כגון זה מבריכת השחייה: מדוע משחה של 200 מטרים מעורב נחשב פחות יוקרתי ממשחה של 100 מטרים חתירה?

art4

לסיכום, החשיבות שאנו נותנים לזרם מסויים בענף הגלישה מביא אותנו לשימוש מוטעה באותו שם תואר כולל שעושה עוול לזרמים אחרים ולהישגיהם של אחרים - בעשותנו כך אנו חוטאים בהאדרת הישיגיו של אחד ובביטול הישגיו של האחר. לפיכך, וככל שזה נוגע לגלישה, יהיה מוטב אם נאמר:

"גבריאל מדינה, הגולש הברזילאי הראשון בהיסטוריה לזכות בתואר אלוף העולם בגלשנים קצרים בסבב החלומות המקצועני של ה-ASP".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים