מגזין +
מגזין +צילום ואומנות ← עבודה בעיניים: תמונת השנה 2016 של נשיונאל ג'יאוגרפיק התבררה כמזויפת

עבודה בעיניים: תמונת השנה 2016 של נשיונאל ג'יאוגרפיק התבררה כמזויפת

מאת יואב נקש דצמבר 09, 2016

למשפט "אל תאמינו לכל דבר שאתם קוראים" אפשר להוסיף את המילה "באינטרנט". תמונה שהתפרסמה בטוויטר עשתה סיבוב בעולם וזכתה לתגובות משתאות - כריש ענק מגיח מן המים בקפיצה וסילונים של מים סביבו. את התמונה צילם כביכול בוב בארטון ואת הידיעה על כך שזו התמונה הזוכה לשנת 2016 בתחרות של Nat Geographic כתב אדם שהזדהה כעורך התמונות הראשי של מגזין הטבע הנודע. אלא מה? לא כך הדבר.

זה לא לקח זמן רב עד שמישהו פרץ בסערה להנהלת משרדי נשיונאל ג'יאוגרפיק והתריע כי מישהו מהתל בכל העולם. העורכים של המגזין היו נבוכים. מישהו מציג תמונה שאינה אלא עריכה דיגיטלית שנעשתה על ידי גרפיקאי תלת-מימד בשם אלכסיי (Alexyz3d) ומופיעה בשאטרסטוק. במבט ראשון התמונה נראית אכן מרשימה ועוצמתית אך חדי העין יכולים להבחין בקווי מתאר של עריכה דיגיטלית/ פוטושופ ומה גם שמבחינת הפרופורציות זה נראה כמו עמלץ מהסרט "מלתעות".

ובקיצור, הכל היה זיוף אחד גדול. גם התמונה, גם שם הצלם שלא קיים, גם העורך הראשי שאינו מישהו רשמי ומי שבאמת "חייך ואכל אותה" הם אלו שהאמינו למה שקראו וראו... באינטרנט. בתגובה לכך, נשיונאל גי'אוגרפיק העלו אלבום עם 14 תמונות "לא מזוייפות" של כרישים שצוולמו על ידי צלמים אמיתיים בשנה האחרונה... וזה כבר נראה הרבה יותר מציאותי.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים