על קצות האצבעות: Nose Riding - האומנות שבגלישה על החרטום

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

גלישה היא אומנות. זו יצירה ומחול בשילוב הרמוני של האדם והים הגדול. ואם ישנו דבר שמבטא את הפן האומנותי של הגלישה במלוא תפארתו, יהיו אלו ההליכה על הגלשן והגלישה הקלאסית על חרטום גלשני הלונגבורד. נוז ריידינג (Noseriding) הוא התרגיל האולטימטיבי בגלישת הגלים הקלאסית ויופיו מתבטא ביכולת לנוע חופשי על גבי הגלשן מצידו האחורי ועד לחלקו הקדמי ולעמוד על קצות האצבעות על קודקודו של החרטום. Noseriding הוא תרגיל פונקציונאלי שנעשה על גלים נמוכים בגובה כתפיים ומטה, אבל הוא מלא עוצמה, חן והדר כמו מידותיו של גל גדול.

the art of noseriding האומנות שבהליכה על גלשן וגלישת חרטום

האומנות שבהאנג פייב (Hang five) וה- האנג טן (Hang Ten) נולד בתחילת שנות ה-50' של המאה הקודמת. עם חלוף השנים הריקוד שבהליכה על הגלשן עד החרטום הנחילה תרגילים חדשים בעולם הגלישה המודרני שאתם מיישמים גולשים נלהבים אך יחד עם זאת בסיס הגלישה הקלאסי נותר נחלתם של מעטים. גולשי הלונגבורד מעידים על כך שה-Nose Riding הוא אחד מהתרגילים המסובכים ביותר בגלישה שמעידים על כישוריו האולטימטיביים של הגולש. "גלישת חרטום" משלבת בתוכה מספר רב של אלמנטים ביצועיים שבאים לידי ביטוי בקואורדינציה ובשיווי משקלו של הגולש ושליטתו במרחב הצר עליו הוא גולש. לא בכדי, בשנת 1963 כתב הגולש האגדי ביל קלירי (Bill Cleary) שאמנות ההליכה והעמידה על הגלשן הוא "ספורט בתוך ספורט".

art8

בימיה הראשונים של הגלישה, הגולשים בחנו את יכולותיהם על גלים נמוכים. הגולשים תרגלו את הליכתם על הגלשן במה שנקרא cross-stepping (הליכה שבה רגל עוקפת רגל) ואט אט הם התקרבו אל החרטום והצליחו להניח את חמשת אצבעות כף רגלם על החרטום... ומשם נסללה הדרך ליישומו של תרגיל עשרת האצבעות (Hang Ten). בשנות ה-60' שופטי גלישה ספרו את מספר השניות שהגולש הצליח לעמוד ברציפות על חרטום הגלשן וניקדו את התרגיל בהתאם לכך. עשר שניות רצופות נחשבו להישג מרשים.

art7

בשנת 1965, טום מוריי (Tom Morey) הגולש שעומד מאחורי המצאת הבוגי, הפיק תחרות גלישה  שהכתירה את המנצח שהצליח לעמוד הכי הרבה זמן על חרטום הגלשן עם שתי רגליו. אחרי סשן של למעלה מ-20 גלים מיקי מונוז (Miki Munoz) ניצח בקטגוריה של גולשי הרגולר עם 67 שניות וקורי קארול (Cory Carrol) ניצח בקטגוריית הגופי עם 62.2 שניות רצופות.

art9

חלוצי ה-Nose Ride שגלשו על חלקו הקדמי של הגלשן הם בעיקר אמריקאים מהוואי: דייויד נוהיווה (David Nuuhiwa), קורקי קארול (Corky Carroll), פול סטראוץ' (Paul Strauch), לאנס קארסון (Lance Carson), ראביט קאקאי (Rabbit Kakai), מאט קלווין (Matt Kivlin), ג'ו קוויג (Joe Quigg), מייק דויל (Mike Doyle), דיי וולזי (Dale Velzy) ועוד רבים וטובים אחרים. ב-13 באוקטובר 2013 תיערך לראשונה מזה 50 שנה תחרות ה"נוז-ריידינג" בחוף מליבו בקליפורניה, ותכתיר אלופים חדשים מתוך 46 הגולשים הטובים בעולם (גברים ונשים).

art10

העיקרון הפיזיקאלי שב- Nose Riding מציב מול הגולשים כוחות נגדיים קשים שנראים בלי אפשריים ליישום. במצב שבו הגולש עומד על החרטום, חלקו האחורי של הגלשן נמצא בתוככי שבירת הגל שמאחוריו. על אף שעמידתו ומשקלו של הגולש על החרטום יוצרת עילוי ומשמשת כמרכז כובד נגדי לחלקו האחורי, הגלשן עדיין שואף להסתובב עם שבירת הגל ובאותה מידה החרטום נמצא תמיד במצב הקרוב לשתילתו במים.

עם התפתחות טכניקות הגלישה כך גם התפתחו עיצובי הגלשנים למטרת ה- Nose Riding. ישנם גלשני לונגבורד שנבנים עם חרטום רחב בכדי שיוסיפו עילוי ויציבות לגולש. רוקר (Rocker) מתחת לחרטום מרים את האף ומונע שתילה, גלשנים קלים מוסיפים למרחב התנועה הקליל על גבי הגל, יחד עם שילובים של קונקייב (Concave) , נפח (Volume) ואף עיצובי חרבות שונים, חוויית גלישת “הנוז-ריידינג” רק הולכת ומשתפרת בכל שנה שחולפת.

עד כמה שנראה שזה הכי רחוק שאפשר ללכת, התרגילים לא בהכרח נגמרים בקצה של הגלשן. לפניכם מספר תרגילים ווריאציות שונות ל- Nose Riding:

Hang 10

Hang Ten – נחשב לאחד התרגילים המרשימים ביותר בגלישה (בד"כ נעשה על גלשנים ארוכיםבמידות של 9.0-10 פיט). בתרגיל ההאנג-טן הגולש עומד על חרטום הגלשן כשכל אצבעות רגליו (10 במספר) נתלות מעבר חרטום הגלשן. (מכאן מקור השם Hang 10  - בתרגום מאנגלית "לתלות" את עשר האצבעות). "האנג טן" משמש מטבע לשון גם בענפי ספורט נוספים כגון: סקייטבורדינג, אופני BMX ובכדורסל כאשר השחקן מבצע הטבעה ותולה את עשרת אצבעותיו על הטבעת.

art4

Hang Five – כמו תרגיל ה"האנג-טן" אלא שבמצב זה הגולש עומד רק עם רק עם רגל אחת על חזית הגלשן וחמש אצבעות רגלו מבצבצות (נתלות) מעבר לחרטום.

art6

Stretch Five או Cheater Five – תרגיל שאת שמו העניק לו גולש בשם פול סטראוץ' (Paul Stracuh) בשנות ה-50'. בניגוד לשני התרגילים הראשונים שדורשים עמידה מאוזנת של שתי הרגליים על חרטום הגלשן, תרגיל זה מתבטא במתיחה של אחת הרגליים כלפי החרטום ו"תליית" חמש אצבעות הרגל מעבר לגבולות החרטום.

art2

Hang Heels או  Heels Over - תרגיל קשה ביותר שנעשה בד"כ לאחר "האנג-טן". בתרגיל זה הגולש מבצע חצי סיבוב מהיר ועומד על החרטום שהעקבים של רגליו "נתלים" מעבר לחרטום (בעוד הוא גולש לאחור). וריאציות נוספות ל"גלישת עקבים" הם רגל קדמית עם עקב או רגל אחורית עם עקב (Front Foot/Heel Hang  &  Back Foot/Heel hang).

גלישה זו אומנות ובעיקר אם היא נעשית בסגנון כה קלאסי ומעודן. הדרך שעושה הגולש אל קודקודו של הגלשן, העמידה שנראית בלתי אפשרית כשכל המשקל מונח על קצהו הקדמי, הגו הזקוף של הגולש עם קימורו לאחור בשעה שזרועות ידיו פרושות אל על ומעידות על גאוותו, יוצרים את המשפט הבא: "גלישה זו אומנות... סוג של ריקוד: תנועת רגליים מדודה על רחבת הגלשן נעה במחול שליו בקצב פעימות גלי הים."

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)









צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.




צלם ים