מגזין +
מגזין +סביבה ← מעבירים את המסר: כרזות הגלישה והשמירה על ניקיון הים הטובות בעולם

מעבירים את המסר: כרזות הגלישה והשמירה על ניקיון הים הטובות בעולם

יולי 25, 2014

לתמונה אחת יש כוח עצום להעברת מסר נוקב ועל אחת כמה וכמה כשזה נוגע לשמירה על המשאב הגדול ביותר בעולם האהוב עלינו כל כך – הים. כשאקטיביזם, אומנות, סביבה, חברה, יוזמה וטכנולוגיה חוברים יחדיו לתמונה אחת המסר הופך לכרזה בעלת משמעות אחת גדולה. אין צורך בהרבה מילים בכדי שהכרזות / תמונות / המודעות ימחישו את הצורך המיידי שיש בשמירה על ניקיון הים והחופים, ואת המצב העגום של הלכלוך שצופן לנו העתיד אם נבחר להתעלם מכך. לפניכם כמה תמונות שאותם עיצבו אומנים במסגרת עבודתם בעמותות וחברות סביבתיות – תתלו אחת על הקיר בבית ובפייסבוק.

הכרזה הראשונה משנת 2004 מציגה את הקשר ההדוק שבין הים ליבשה. הטרקטורים, שנראים כמו ספינות, "שטים" בין ערימות פסולת אדירות. הפסולת של היבשה מהווה 80% מזיהום הים כשמרביתה היא מוצרי פלסטיק חד פעמיים.

art2

בשנת 2005 הופיעה הכרזה הבאה שמחברת בין הסיפור התנכי של חציית ים סוף לזמנים המודרניים. איך זה היה נראה אם משה היה חוצה את ים סוף בימים אלו? הכרזה היצירתית ממחישה את התשובה בצורה ברורה. אל תסתכלו רק על מה שצף למעלה, כמות אשפה רבה שוקעת אל קרקעית הים. בכיתוב בצרפתית רשום: "עזרו לנו לשמור על ניקיון הים".

art3

אף פעם לא הבנתי מה חושבים אותם האנשים שזורקים אשפה על החוף? האם הם באמת מאמינים שהחוף ינקה את עצמו?! הכרזה הבאה משנת 2007 מציגה את הבעיה בצורה גאונית ומעוררת השראה. בפינה העליונה כתוב: "לצערנו החוף לא יכול לנקות את עצמו".

art4

הכרזה הבאה משנת 2005 אולי אינה מצריכה הסבר אך את הרעיון היצירתי של השקיות דמויות המדוזות ניתן עדיין לפרש בשני אופנים: כמות שקיות הפלסטיק שצפות בים הן אדירות כמו מספר המדוזות והפירוש השני היא הסיבה לתמותת דגים וציפורים שתכולת קיבתם מכילה שאריות פלסטיק.

art5

כאשר אנו עדים להרג וטבח של חיות אנו מגיבים בזעם רב, אך העובדה המצערת יותר היא שפסולת פלסטיק בימים ואוקיאנוסים הורגת כ-100 אלף חיות ים ויונקים וכמיליון ציפורים מידי שנה! הכרזה הבאה משנת 2010 מציגה את הטענה ומחברת את נקודות הדמיון המפנות אצבע מאשימה אלינו: ע"י שימוש במוצרי פלסטיק מזהמים, אנחנו הם אלו שבעצם הורגים את החיות.

art6

זהו מצב שלבטח קרה לכל גולש ברחבי העולם. לא דרוש הסבר מפורט למה שאנו הגולשים חווים בכל יום שבו אנו גולשים... כמו סטירה לפנים! שקיות פלסטיק ולכלוך הם מגיפה... נקודה למחשבה.

art8

מים כחולים, גל צינורי ומושלם אבל מתחת לפני הים המצב נראה עגום ומלוכלך כמו בשתי התמונות הבאות.

art9

art10

האומן ג'ים וורן (Jim Warren) בחר להציג את הבעיה של הזיהום בים בציור מיוחד עם רעיון אדיר כמו מרחבי הים. הילד מרים את שפת הים כמו היה שטיח ומגלה תחתיו זוהמה וסחי רבה. שם היצירה: "אל תתעסקו עם אמא אדמה" (Don't mess with mother nature).

art11

אם לא נפעל כעת זה יהיה מאוחר מידי. הכרזה הבאה מציגה את שעון החול מתמלא במים הנמסים מהקרחונים בעקבות זיהום האוויר וההתחממות הגלובלית... התוצאה: עליית מפלס פני הים.

art12

ציפורים מתות בסתר... הרחק מעיניכם. הציפורים טועות לחשוב ששאריות הפלסטיק הצפות בים ראויות למאכל. מומלץ לקרוא את הכתבה הבאה על עבודת המחקר של כריס ג'ורדן באי מידווי ןלצפות במאות התמונות של פגרי הציפורים כאשר תכולת קיבתן מכילה פלסטיקים.

art14

זה מה שאנו אוכלים. במקום אצה ומילוי אורז נימוח, אצת הסושי הטעימה מופיעה בכרזה מגולגלת כשקית פלסטיק. בכיתוב: "מה שהולך לים, נכנס אליך".

art18

גולשים נגד זיהום. המצב העגום שיכול לקרות במידה והים יהיה כה מזוהם עד שלא נוכל לגלוש. התמונה החזקה מציגה את זה באופן קודר ונוקב כשהליש משמש חבל תלייה. על התמונה כתוב: "אין גלים. אין גלישה".

כרזה נוספת בסגנון קודר שמעביר מסר נוקב בעקבות הזיהום בים. מצבת גלשן. על הכרזה כתוב: "המוות של הגלישה 1890-2013 – זיהום, ביוב, ובנייה על החוף הורגת לנו את הגלים".

art21

איך עוד אפשר להעביר את המסר על זיהום הים בצורה מבריקה? הכרזה הבאה שיצאה בשנת 2013 מציגה את הגולשים כדוגמיות בתוך צנצנות שימור.

art20

הפרסומת האוסטרלית הבאה פשוטה בתצוגתה אך עמוקה במשמעותה ונושאת מסר עקיף לסכנות שבזיהום הים. האישה ההרה עומדת על שפת הים ומלטפת את בטנה שבה היא נושאת את הדור הבא - בפינת התמונה מופיע קרם הגנה מהשמש. על הכרזה כתוב: "זה (קרם ההגנה) יגן עלייך רק מקרני השמש".

art22

 

אנשי / גולשי הזבל או "The Poop Surfers". שתי הכרזות הבאות מורחות את הזבל בפנינו. הזיהום והפסולת שבים מכסה כל חלק בגוף הגולשים... כך אנו נראה אם לא ננקוט בפעולה נחרצת לשימור ניקיון הימים.

art23

art24

אחרון חביב כרזה שאותה עיצבתי, המשחק הממכר קנדי קראש (Candy Crush) בגרסה הסביבתית לשמירה על ניקיון חוף הים. את הסוכריות החלפתי באייקונים של אשפה כגון: שקית ניילון, פחית, בקבוק שבור, ברווז גומי צהוב וסיגריות. משחק מילים של שם המשחק, שם חברת היוצרים של המשחק ועם הכללים הביאו לתוצאה שאותה אתם רואים: ה- Sandy Trash Saga.

art25

ולסיום... כך זה צריך להיות:)

art26

הגלישה והים הולכים יחדיו בסינרגיה טבעית ומושלמת, הגלים צומחים מן הים והגולש נהנה מפרותיו של זה. בעשורים האחרונים נכפתה על המין האנושי מציאות עגומה שהגורם לה הוא הפיתוח התעשייתי וכמות הפסולת הרבה שנשטפת אל אותם מים כחולים. הגלים היפים, המשולים לעצי פרי בשלים, קמלים לנגד עינינו ומצמיחים פירות באושים של סחי ואשפה.. זה הזמן לפעול! אנא, שמרו על ניקיון הים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים