מפרץ הדולפינים ביפן - The Cove - הסוד נחשף

נובמבר 24, 2011

ארץ השמש העולה היא השקיעה של התרבות האנושית עם יחסם אל הדולפינים. בלגונה מנומנמת בעיירת הדייג טייג'י (Teiji) שבחופי יפן חבוי סוד מזעזע של טבח חסר הבחנה בעשרות אלפי דולפינים מידי שנה. מאז נחשף הסוד הנורא בשנת 2007  עשתה ממשלת יפן ככל יכולה בכדי למנוע הפצתם של קטעי וידיאו והעלאת הנושא לדיון ציבורי, כל זאת עד שקבוצת נועזים הצליחו לתעד את המתרחש והפיצו את הסרט באורך מלא.

הלגונה הסודית The Cove

  •  בימוי - לואי סיהויוס
  •  אורך - 92 דק', ארה"ב, 2009
  •  פרס הקהל - סאנדנס, סילברדוקס 2009
  •  אוסקר ? הסרט התיעודי לשנת 2010

עם פסלי לווייתן שמעטרים את כיכרותיה, ירכתי סירות בעיצוב סנפיר ומוזיאון הלוויתן, עיירת החוף טייג'י (Teiji) נראית כמו עיירה פסטוראלית שעיקר מעיינה אהבתה וקידושם של הלווייתנים והדולפינים השוחים בקרבתם. באופן אירוני מקור הפרנסה של תושבי הכפר היא מתיירות דולפינים. במשרדי "בסיס הדולפינים", גובים 20 דולר לשעת שחייה עם דולפין במרחק של כ-800 מטר מה"מפרץ"... כן, אותו מפרץ לגונה שבמימיו הרדודים שוכנים סודות עמוקים, אותו מתחם שסגור בגדר תיל עם שלט "כניסה אסורה", אותו המפרץ שמסתיר בחובו מציאות אפלה.

art7בחשכת הלילה יוצאים הדייגים עם סירותיהם אל הים, הם מכתרים את להקת הדולפינים ועם רעש צורם של הכאה במי הים הם מבריחים אותם אל המים הרדודים וכורכים רשתות סביבם עד אשר הם מקבצים אותם בלגונה... התחנה הסופית! עבור הדייגים זו תעשייה שמגלגלת מיליוני דולרים, את מעט המובחרים שבדולפינים מסוג Bottle Nose מוכרים למטרות בידור לאתרי פארק-מים ברחבי העולם (לרוב נקבות צעירות במחיר של 150.000 דולר לראש), art5ובכל היתר טובחים בלא רחמים ובאכזריות בדקירות של חניתות וצלצלים. את בשרם וסנפיריהם הם מוכרים בשווקים השחורים. האסוציאציה שעולה מהטבח האכזר מזכיר לנפש היהודית את הסלקציה שעבר עמינו בימי השואה הנוראים.

היפנים מצידם מיתממים ומתכחשים. הם עושים הכל בכדי למנוע מהסוד הנורא להיחשף ומצדיקים את פעילותם כחלק מהמסורת היפנית שנהוגה כבר מאות שבשנים (מאז המאה ה-17). ממשלת יפן מאפשרת צייד של 19,000 דולפינים בשנה (שזה כבר מספר אסטרונומי בפני עצמו) אך בפועל היא קוטלת חייהם של 23.000 דולפינים!!! אמנם בטייג'י נטבחים "רק" כ-3000 מהדולפינים מידי שנה אך עיקר הזעם מופנה אליהם בגלל שיטות הקטל האכזריות וחסרות הרחמים.
ריק או'בארי (Rick O'barry) היה בעברו מאמנם האישי של חמישה דולפינים שכיכבו בסדרת הטלוויזיה המצליחה של שנות ה-60', "פליפר". מאז מתה בידיו הדולפינה האחרונה של הסדרה, הוא קיבל הארה לגבי האינטליגנציה הגבוהה והמודעות הרגשית העצומה שיש לדולפינים וביקש לתקן את העוול שגרם להם בחייהם בשבי. ריק החל בצעדים אקטיביסטים לשחרורם של דולפינים מהשבי, דבר שהביא לכליאתו מספר פעמים רב. במשך עשרות שנים דבר לא עצר בעדו וגם הלגונה בטייג'י יפן לא גרמה לו לקפל את הזנב בין רגליו.

במותחן אקולוגי מבריק ומרגש,כשהם נעזרים במצלמות סמויות וציוד הקלטה גם מתחת למים, מתעדים ריק או'בארי וקבוצת האקטיביסטים את הפעילות האיומה שמתקיימת במפרץ. כמו בסרט "אושן 11" הם מארגנים קבוצה של מומחים בתחומים שונים (צוללנים בסגנון חופשי, איש צבא לשעבר, פרופסור ומדען) ובמבצע חשאי עם מאפיינים צבאיים הם מסכנים את חייהם כשהם מתעמתים עם רשויות החוק והדייגים וחודרים לעומק ה"Zone" הנוראי.

מבחינתם מתבצע בלגונה פשע נגד האנושות שיש לעצור אותו בהקדם והם יעשו הכל בכדי להוציא את האמת לאור. במהלך הסרט הם מעלים גם את סוגיית הבריאות והסכנה שבאכילת בשר דולפינים שבהם יש כמות כספית גבוהה ביותר שפוגעת בבריאותם של הניזונים ממנו (כמות הכספית בבשר הדולפינים גבוה בגלל זיהום מי הים ע"י שפכים תעשייתיים של בני האדם).

הטבח הנורא של דולפינים אינו חל רק ביפן, באיי פרו (Faroe Island) שסקנדינביה, טובחים המקומיים בדולפינים מסוג קלדרון ללא רחם מידי שנה כחלק מ"התרבות" המקומית באיים ולרשימה השחורה מצטרפים גם איי סולומון ופרו. אם ברצונכם לקחת חלק בהתנגדות הנחרצת לדייג הדולפינים תוכלו למחות על ידי חתימה בדף העצומה העולמית בקישור הבאart6

הסרט המצורף אינו קל לצפייה ומעלה רגשות כעס עזים על היחס של היפנים ליונק המופלא, על נטילת החיים האכזרית של חיה כה אצילית, טובת לב, חברו הטוב ביותר של האדם במרחבים הכחולים של הים.

צפו בסרט The Cove (המפרץ)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים