מרוח לסוול מושלם: Ground Swell - זה לא עוד סתם גל!

מאת יואב נקש ינואר 01, 2015

"איך זה?", שואל אחד הגולשים. "אין רוח, אין ירידה בטמפ', אין שינוי בכלל במזג האוויר ויש גלים מעולים כבר כמה ימים רצופים". אכן, התופעה של גלים מושלמים (סוול) בימים בהירים וקיציים יכולה קצת לבלבל את הגולשים. ההיגיון אומר שגלים הם תוצר של משבי רוח ושינויים קיצוניים במזג האוויר המקומי אלא שבמקרים מסויימים מקורו של הסוול ברוחות שנשבו כבר לפני מספר ימים ושבירות גלים שעשו דרכן מהמרחקים. וזהו רק תמצית ההבדל בין Wind Swell (גלי רוח) לגראונד סוול (Ground Swell).

גלים הם תוצר של רוח. כשהרוח נושבת על מפלס פני הים האנרגיה מומרת אל תוך המים ואל תצורתה החדשה הנקראת גלים. אותם גלים נעים בכיוון מסויים ולאחר שהם גומעים מרחק רב, ובמידה ואינם נתקלים במערכת מזג אוויר סוערת, הם הופכים לרכבות של גלים יפים שנקראים סוולים (גלי גיבוע). באוקיאנוסים ובימים ישנם שני סוגים של מערכות סוולים אשר נבדלים האחד מהשני בזמן, בעוצמה ובמרחק של התהוותם: Ground Swells (גלי גיבוע) ו-Wind Swells (גלי רוח).

art2

Wind Swells (גלי רוח) הם גלים שנוצרים בעקבות משבי רוח מקומיים במרחק של עשרות עד כמה מאות קילומטרים מהחוף. כתוצאה מכך, מחזור הגלים קצר (4-10 שניות בין שבירות הגלים) והגלים גם נוטים להיערם האחד על גבי השני (מגיעים צמודים בזוגות ושלישיות) - בגלל תנועתם הרצופה שבו גל רודף גל, גלים אלו גם מכונים "רכבות גלים". האנרגיה של גלי הרוח היא לרוב חלשה ונוטה להתפוגג לאחר כמה מאות קילומטרים של מסע; יוצא מכך שעד אשר היא מגיעה אל קרקעית הים הרדודה היא כבר אינה חזקה דיה בכדי לספק תנאי גלים טובים לגלישה. בשל כך נדירים הם הפעמים ש- Wind Swells יוצרים תנאי גלישה מעולים ו/או שנמשכים לפרק זמן ארוך מעל יממה.

art3

את המונח "גראונד סוול" (Ground Swell) טבע לראשונה צייר הריאליזם אדוארד הופר (Edward Hopper) בציורו משנת 1939. בציור נראים מספר דמויות ימאים השטים על סירת מפרש ביום בהיר. אך במבט מעמיק בציור הפסטורלי ניתן להבחין שמבטן של הדמויות ממוקדות בדאגה על שרשרת הגלים שמאיימת לחבוט מצוף בסירתם ואולי אף להפוך את הסירה על צידה (ככל הנראה גיבועי גלים שהגיעו ללא כל התראה).

Ground Swells נוצרים ע"י משבי רוח שמקורם בדרך כלל הרחק מהמקום שבו הם נשברים ולרוב הם מפיקים גלים הרבה יותר איכותיים לגלישה. גיבועי גלים אלו הם תוצר של משבי רוח חזקים שנושבים על פני מרחק רב מאוד בים ולמשך זמן רב מהרגיל. כתוצאה מכך נוצרת הרבה יותר אנרגיה שמועברת אל המים ומשם אל הגלים וזוהי הסיבה גם להיווצרות הפרשי מחזוריות גדולים יותר בין שבירות הגלים. גודלו של המרחב הימי והמרחק מהחוף שבו נוצר הגראונדסוול הם הגורמים העיקריים שמבדילים בין מידות הגלים בימים קטנים (כמו הים התיכון) לאלו של האוקיאנוסים (השקט והאטלנטי). גלי גראונדסוול שעוצמתם גבוהה ושנעים ממרחק רב יותר יפיקו גלים גבוהים יותר ופסים ארוכים של גיבועים שימשכו לפרק זמן ארוך יותר.

art5

כאמור, ושלא כמו גלי רוח (Windswells), גלים עם הפרשי מחזוריות גדולים יכולים לנוע ממרחק רב מאוד מבלי לאבד הרבה מכוחם ומהאנרגיה שלהם לאורך כל המסע ועד שבירתם על החוף. יותר מכך, האנרגיה של של ה-Groundswell יכולה להתקיים ולנוע גם בעומק של 300 מטרים. נתון זה מאפשר לסוול המתקרב למים רדודים ליצור יותר חיכוך עם קרקעית הים ולהביא לשבירות של גלים גבוהים, חזקים וצינוריים. שימו לב: גראונד סוול אינו צונאמי. גלי צונאמי נוצרים לרוב עקב פעילות טקטונית על קרקעית הים במרחק רב מהחוף ועוצמתם אדירה. גלי צונאמי יכולים לנוע במהירות של 900 קמ"ש ובשבירתם הם יכולים להגיע לגובה של כמה עשרות מטרים ולשטוף חלקים נרחבים ביבשה. עוד על צונאמי בכתבה הבאה.

במידה ושאלתם את עצמכם כיצד החזאים יודעים מבעוד מועד על תנאי גלישה קרבים ואיך המודלים של חיזוי גלים פועלים? אז התשובה לכך היא בחישוב של מקור הסערה (מרחק מהחוף ומרחב - Fetch), עוצמת הרוח, כיוונה ומשך נשיבתה. התוצאה שמתקבלת מחישוב הנתונים הללו חוזה כמעט במדויק את כיוונם, עוצמתם, איכותם ויעדם של הזרמים עד שיהפכו לסוול שבירות של גלים.

art4

כל התתחלות קשות. אי שם בעומק הים ובמקום שבו נושבת הרוח החזקה המרקם של הגלים מתחיל מבולגן (Choppy) אך עד אשר הסוול עובר את מסעו הארוך בים, הוא מגיע אל החוף הביתי שלנו עם מרקם נקי שנשאר למשך מספר ימים - כאלו הם גם הזכרונות היפים שאנו צוברים מרכיבה על הגיבועים.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים