קווים של דמיון: גלישה זה כמו...

מאת יואב נקש אפריל 25, 2020

גלישה היא גלישה. לכאורה מדובר בענף ספורט בפני עצמו שבו האדם נעזר בגלשן ועליו הוא רוכב על פני הגל. עם זאת, לגלישה יש קווי דמיון נוספים לתחומי עניין וענפי ספורט אחרים. גלישה היא אומנות שמתבטאת בתנועות הגוף, ביצירתיות המחשבה ובכוח הפיזי שמתאים את עצמו לתנאים הסובבים אותו. גלישה זה כמו...

בלט

אומנות הריקוד הקלאסי באה לידי ביטוי בכל תנועה שעושה הגולש על הגל. את הגרביונים ונעלי האצבע מחליפות החליפות והלייקרות ואת מקומם של הפירואטים המסוגננים תופסות תנועות מדודות של הגוף שנעות במקצב מתון. קפיצות האיריאלים הגבוהות מזכירות את תרגיל ה"גראנד ג'ט" (grand Jete) שבו הרקדן קופץ ופורש את רגליו באוויר. באייריאל סיבובי (360) זה דומה אף יותר לתרגיל ה-Jete Tournant שבו הרקדן קופץ באוויר ומסתובב לקראת נחיתה. לבלט קווי דמיון רבים לגלישה ובתרגיל הקלאסי של שם צרפתי מסובך (fouetté rond de jambe en tournant), אי אפשר שלא לדמיין את הרקדן עושה ראונדהאוס או חיתוך חד על הגל. בלט הוא מופע שאותו מציגים לפני קהל רחב - על הבמה הגדולה ביותר בעולם הצבועה כחול, הגולשים רוקדים לפני נפלאות הטבע וקהל צופים נלהב.

art2

ציור

צייירים נעזרים בבד קאנבס שעליו הם מושחים צבעים במכחול. המכחול של הגולש הוא הגלשן שבעזרתו הוא מותח קווים ארוכים ומסולסלים על פני הגלים. במגע שבין הגלשן לטיפות הים, הציור האומנותי מקבל קשת של גוונים המתחלפים עם צבעי השמיים, המים, ומשתקפים מבעד לקרני האור. בניגוד לציור על קאנבס, הציור של הגולשים נותר רק לפרק זמן קצר אך ברגע שנעשה תיעוד בצילום, הציור על הגלים הופך לנצחי ויכול בקלות להיות מוצג בגלריית אומנים, תלוי על הקיר.

art3

שחמט

שחור מול לבן, האדם מול הים. משחק המלכים האסטרטגי הוא מאבק ממושך שדורש הרבה מאוד מהלכים ומחשבה תחילה. כמו בשח-מט כך גם בגלישה: לגולש יש מספר כלים שאיתם הוא צריך להשתמש בכדי לגבור על יריבו ולהתקדם בצעדים מדודים לקראת הניצחון. המהלכים המחושבים של הגולש מתבטאים בקריאה נכונה של המגרש, הזרמים העיקשים שמהווים תחבולות וסיכונים, סוגי הגלים הנשברים כמו צעדיהם של הכלים ומגוון הדרכים לתקוף את הגל ו/או להתגונן מפניו. במשחק השח-מט ישנם 10 בחזקת 45 אפשרויות למהלכים ואילו בגלישה מספר המהלכים הוא אינסופי. המהלכים הטקטיים של הגולש מותנות בהחלטות מהירות (לתפוס את הגל לימין או לשמאל) או החלטות ארוכות טווח (הגל הזה או הבא אחריו). בשח-מט כמו בגלישה מומלץ להיות עם היד על העליונה: להכיר את היריב, ללמוד את מהלכיו ולהגיע למצב שבו כבשתם את לב המלכה... בצינור משובח.

סקייטבורד

אין גולש שלא רכב לפחות פעם בחייו על הקרש עם הגלגלים. הסקייטבורד נולד שנים רבות אחרי הגלישה ומטרתו הייתה להמשיך "לגלוש" על היבשה בזמן שהים שטוח וללא גלים. האח החורג של הגלישה אוצר בתוכו מאפיינים רבים הזהים לזה שבגלישה. תרגילים וטריקים שונים בסקייטבורד הושפעו מזה של הגלישה ולהפך. הרמפות מדמות גלים לקראת שבירה, וקפיצות ה-Ollie משלימות את ביצועי האריאלים על הגלים. הסקייטבורד תורם רבות להרגלי הגלישה וביצירתיות שבתרגילים אקרובטים הנעשים על הגלים.

art5

סנובורד

ממפלס גובה פני הים ועד לפסגה המושלגת של ההר - קווי הדימיון בין סנובורד לגלישה הם כמעט זהים. בסנובורד ובסקי גולשים מפסגות תלולות וגבוהות של הרים; ובגלישה, משטח ההחלקה הם פסגות גלי הים. שני ענפי הספורט מבוססים על שימוש בכוח הכבידה ובשניהם צריך ידע וכישרון שדורש כוח פיזי לנווט ולחרוץ את הדרך בשימוש נכון של תנועת הרגליים. חיתוכים על שלג רך ופריך שמתיזים רסס פתיתים, דומה לרסס טיפות המים שניתזות בקארבים (Carve) חדים על פני מי הים.

בייס ג'אמפ (Base Jump)

קפיצת בסיס מאנטנה, ממצוק או מבנה גבוה דומה במהותו לרגע תפיסת הגל הגבוה. בשני הענפים הספורטאים קוראים תיגר על כוח המשיכה ומסכנים את חייהם בקפיצה או דרופ (Drop) תלול מסלול. בתפיסת גל גבוה בגלישה יש רגע קצר ביותר שדומה לנפילה חופשית שאותה חווים הבייס-ג'אמפרים. בכל קפיצה יש את החשש ממה שמחכה למטה: במקרה של הבייס-ג'אמר מדובר על סלעים או בטון ובתחתית הגל של הגולש אורבות שוניות חדות.

art7

עקבו אחרינו בפייסבוק ו/או הרשמו לסרף-לטר של צלם ים והשארו מעודכנים בכל מה שחדש!

פילאטיס

על אף שהפעילות הגופנית הומצאה בגרמניה חשוכת הגלים ע"י ג'וזף פילאטס (Joseph Pilates), העיקרון שבפעילות הגופנית מותאמת כמו כפפה עבור גולשי הגלים. הפילאטיס כוללת סדרת תרגילים המשפרת את הגמישות, מחזקת את השרירים ומשפרת את כוח הסבל המופעל על הכתפיים, הבטן, הרגליים, הגב וכדומה. פילאטיס תורמת רבות לריכוז, שליטה, זרימה, שיווי משקל והרגלי נשימה המתאימים בשלמות לפעילות הנעשית בגלישה ולשיפור כושרו של הגולש.

אקרובאטיקה

כמו האקרובטים כך גם הגולשים דוחפים את גופם לקצה יכולותיהם הפיזיות. באקרובאטיקה נדרש שיווי משקל, זריזות, מהירות רגליים, קואורדינציה מוטורית וכוח פיזי חזק ומעודן יחדיו. אקרובאטיקה נעשית באומנוית הבמה, בקרקס, באתלטיקה, באומנויות לחימה וגם בענפי ספורט נוספים כגון גלישה. איריאלים מסוגננים כמו הרודיאו פליפ (Rodeo Flip), סושי רול (Sushi Roll) או ביצוע הליי-באק (Lay Back) הם התגלמות האקרובאטיקה על הגלים.

art9

שחייה אומנותית (צורנית)

שחייה כשלעצמה היא אבן היסוד שבגלישה. החתירה עם הידיים והשימוש ברגליים לאיזון וצבירת מהירות, הם בסיס הידע ההכרחי של כל גולש אשר בוחר להיכנס אל הים. שחייה אומנותית לעומת זאת דורשת כוח, סיבולת, גמישות, חן, יצירתיות ותזמון מושלם. הספורט שנודע בעבר בשם "בלט המים" הוא תמצית סך הדברים שעושים את הגלישה לספורט אומנותי, יצירתי וקסום.

החלקה על הקרח

גלישה על מים קפואים או החלקה על הקרח? בשני המקרים המינוח שונה אבל העיקרון זהה. בהחלקה על קרח דרושים זו מחליקיים חדים, שויווי משקל וכישרון וירטואוזי שמתבטא בקפיצות, סיבסובים, קואורדינציה, ושינויי כיוון החלקה. ב"החלקרח" ניתן להחליק לאחור ובגלישה אפשר לעשות זאת בסיום של ביצוע 180 מעלות. משחקי הרגליים שבהחלקה על הקרח מזכירה את תרגיל ה-Switchfoot שנעשית על הגלשן. לשני הענפים קווי דמיון זהים ואולי הבולט מביניהם הוא הווייפאאוט שיכול להיות מאוד כואב אם נופלים.

art11

לגלישה קווי דימיון זהים לתחומים אומנותיים וענפי ספורט רבים נוספים, כשבסופו של יום כל הדברים שבהם אנו עוסקים דורשים מאיתנו כוח, שליטה עצמית ומחשבה יצירתית. גלישה היא כמו... לעשות אהבה: "לא משנה כמה פעמים עשית את זה בעבר, תמיד תרגיש טוב לעשות את זה פעם נוספת" :)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים