רבי עקיבא: הגולש הראשון בהיסטוריה!

ספטמבר 30, 2015

עד כמה שכותרת הכתבה נשמעת מופרכת, את הספקות גם אני השארתי במעמקי הים כשגליתי שיש לשמועה רגליים ואלי אף גלשן...! לפני מספר חודשים פגשתי בחבר ילדות יקר שבחר לשתף אותי בידיעה מרעישה שבעקבותיה התפניתי לחקר האמת. האם זה אפשרי שרבי עקיבא שחי במאה הראשונה והשניה לספירה באמת היה הגולש הראשון בהיסטוריה?

התיעוד הראשון לגלישת גלים כפי שאנו מכירים אותו קיום, הוזכר לראשונה ברישומיו של קפטן ג'יימס קוק, ע"י לוטננט קינג בשנת 1779. קינג תיאר לראשונה את הגלישה של הילידים המקומיים בהוואי כשהם רכובים על גלשני עץ ארוכים. אבל מסתבר שבהיסטוריה היהודית עתיקת היומין יש אזכור לגלישת גלים 1500 שנה (!) לפני רישומי קוק וקינג הבריטים.

art2

רבי  עקיבא בן יוסף היה תנא ארצישראלי, מגדולי חכמי ישראל בכל הדורות. נאמר עליו שהוא אחד מארבעה שמתו בגיל מאה ועשרים שנה, בשנת 136 לספירה (האם יש לגלישה קשר לאריכות ימיו...?). רבי עקיבא הטביע את חותמו על הלכות רבות ועל ערכים במסורת ובחשיבה היהודית. סיפורי עם רבים נרקמו סביב דמותו של רבי עקיבא, כתרים אין-ספור נקשרו לשמו, ואגדות ומעשיות רבות נכתבו עליו. הוא זכה לחיי נצח בדברי ימי ההיסטוריה וכעת גם בהיסטוריה של גלישת הגלים...

האזכור לשימוש בגלי הים והרכיבה עליהם מוזכרת במשנה במסכת פרקי אבות, האנלוגיה שנעשית לגלישת הגלים נלווית למסורת היהודית עתיקת היומין שלה גם משמעות רוחנית. ולהלן הציטוט:

"פעם אחת הייתי מהלך בספינה וראיתי ספינה אחת שנשברה, והייתי מצטער על תלמיד חכם שבה, ומנו? רבי עקיבא; וכשעליתי ביבשה, בא וישב ודן לפני בהלכה. אמרתי לו: בני, מי העלך? אמר לי: דף של ספינה נזדמן לי, וכל גל וגל שבא עלי נענעתי לו ראשי... "

בתרגום חופשי לעברית:

"פעם הפלגתי וראיתי ספינה שנשברה, והתבאסתי נורא כי ידעתי שרבי עקיבא היה עליה ובטח טבע. כשעליתי ליבשה פתאום הופיע רבי עקיבא והתחיל לדון איתי בענייני הלכה". שאלתי אותו "איך ניצלת?" והוא ענה: "בפוקס, תפסתי קרש של ספינה, ולא נלחמתי בגלים. כל גל שבא פשוט רכבתי עליו... "

המשך הציטוט מוביל לאמרת חכמים: "אם יבואו רשעים על אדם, ינענע לו ראשו". משמע: "אם נקלעת לצרות ובעיות, עדיף לא להלחם בהם אלא פשוט לזרום עם הגל".

ללא כל צל של ספק, הממצא הנ"ל הוא מיוחד במינו! רבי עקיבא כבר אז ידע כיצד לנצל את כוח הגלים לגלישה. הגאווה היהודית נמלאת בכוח בכל פעם מחדש. היסטוריה ארוכת שנים עם ניסיון רחב שטומנת בחובה ידע עשיר. מפעים לגלות את הזיקה לים ולטבע ואת ההיקש הרוחני לזרום עם הגלים... במאמציו הגדולים סלל רבי עקיבא את הדרך הרוחנית לכל הבאים אחריו. רבים רואים בו כדמות שבה מתמזגות כל האהבות - לאנושות, לטבע ולבורא גם יחד.

זהו רבי עקיבא - האדם שהביא את בשורת האהבה לעולם והראשון לגלוש על הגלים!

תודה רבה למתן אלוש הצדיק שהביא לידיעתי את הסיפור המדהים!
תודה רבה ל"ערפילית" שמיקדה אותי בפרטי הסיפור ומשמעותו.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים