הסנדק של צלמי הגלישה – לירוי גראניס

מאת יואב נקש יולי 25, 2014

צילום הוא תחום עיסוק מרתק שחולש על מגוון רחב של נושאים, אבל יוצא הדופן מכולם הוא צילום הגלישה מן החוף ומהים. בפברואר 2011, בגיל 93 הלך לעולמו גדול חלוצי צלמי הגלישה בעולם – לירוי גראניס, ובכינוי "הסנדק של צילום הגלישה", השאיר אחריו מסורת ומורשת מפוארת של צילומי גלישה מרהיבים שאותם תיעד החל משנות ה-60.

בזמן הווה כשלכל אחד יש מצלמה דיגיטאלית מובנית בתוך פלאפון או במחשב, הצילום בעבר היה נחלתם של יחידים, מצלמות פילים מגושמות שמצריכות את הצלם לפתח את תמונותיו בחדר חשוך. אחד מאותם החלוצים של צילומי הגלישה והווי תרבות הגלישה היה לירוי גראניס, ולהלן סיפור חייו ותרומתו לאומנות הנצחית של הצילום, הים והגולשים.

art2

לירוי גראניס נולד בהרמוסה ביץ' קליפורניה בשנת 1917, וכיאה לילד שנולד בקרבת חוף הים ובעודו בן 5 אביו לימד אותו לשחות ולגולש על ביטנו. בגיל 14 הוא קיבל את גלשן העץ הראשון במתנה ובמהלך השנים של נעוריו הוא לווה גלשנים מחבריו ולמד לגלוש גם בעמידה (דבר שהיה חדש בתחום נכון לאותה תקופה) גראניס היה לדור הראשון של גולשים בארה"ב בספורט שהיה מזוהה רק עם המקומיים של הוואיי.

יחד עם חבריו לואיס סווראטס (Lewis “Hoppy” Swarts) וג'ון "דוק" בל (John “Doc” Ball) הם היו לנאמני גלישה אמיתיים וחלוציים. השפל הגדול של שנות ה-30 לא מנע מהשלושה את הספורט שאותו אהבו כלכך, הם בנו גלשן, תפרו את מכנסי הגלישה והשתמשו במעט הכסף שהיה ברשותם לחפש גלים גבוהים יותר בטיולי גלישה לאורך החוף המערבי של ארה"ב.

art3

"דוק", חברו הטוב של לירוי הכיר לו את אמנות הצילום בשנת 1946. התמונות הראשונות שצילם לירוי התפרסמו בספר מאותה התקופה "Claifornia Surf Riders" אך את אהבתו לגלישה ניסה לירוי גם במסלול התחרותי בשנת 1950, והיה גם לאחד המייסדים של ארגון הגלישה האמריקאי (United States Surfing Association). באותה התקופה לירוי היה בעל משפחה עם ילדים, ועבודתו בחברת הטלפונים גרמה לו ללחץ רב ולהתדרדרות במצבו הרפואי. הרופא איבחן אצלו אולקוס והמליץ לו למצוא תחביב שיוכל קצת להרגיע אותו... התחביב עליו המליץ הרופא קיבל חיזוק מחברו הטוב "דוק" שבזכות המלצתו הפך למקצוע העיקרי של לירוי בעתיד לבוא.

בשנת 1959 כשהוא חמוש במצלמת 35 מ"מ מתוצרת גרמנית והוא רק בן 42 לירוי החל לצלם את בנו גולש וכמה מקומיים שרצו לראות את עצמם בפעולה. זה היה ראשיתו של תיעוד התפתחות ענף הגלישה ותרבות החופים של דרום קליפורניה.

הייחוד בצילומיו של גראניס היה בזה שהוא תיעד את התפתחות הגלישה של שנות ה-60 וה-70 אבל לא פחות מכך את תרבות הגולשים על החוף. בתמונותיו הוא הנציח את הדבר האמיתי כשהוא מגשר בין חייהם של נערי החוף (Beach Boys) לבין המציאות של תרבות הגלישה בחופי קליפורניה. גראניס הצליח להקפיא את הזמן בקליפורניה ובהוואי של גדולי הגולשים האיקונים בתקופתו ביניהם גרג נול (Greg Noll) האגדי בזמן שהוא תופס גל ענק בוואיימאה, בתקופה שהלישים לא  היו עדיין בשימוש.

art5

אחד החידושים המזוהים עם גראניס הוא הצילום של גולשים מתוך המים, הוא אמנם לא היה היחיד בתחום הצילום מן המים אך הוא היה היחיד שפיתח טכניקה אישית במצלמתו להחלפת סרטים (פילים) בתוך המים כשהוא משתמש בתיבה אטומה שאותה בנה לבדו. בזמן שצלמים אחרים נאלצו לצאת מן המים להחלפת סרטים הוא המשיך לצלם בלא מפריע.

גראניס היה קודם כל גולש ואח"כ צלם ועל כן בתמונותיו הוא הצליח לתעד את האמת של תרבות הגלישה עם שלל הביצועים והתפתחות הציוד הגלשנים והטכניקות המוכרות לנו כיום.

art4

רק בשנת 1999 הוא רכש לעצמו את עדשת האוטו-פוקוס הראשונה. 

גראניס היה מהמייסדים של מגזין הגלישה העולמי Surfing וראשון בתחומו בתיעוד אומנותי ויצירתי של ענף הגלישה. הוא זכה בפרסים רבים, ותמונותיו התפרסמו בגיליונות של כבוד בכתבי עת וגלישה ברחבי העולם. שמו טבוע בהיכל תהילת הגולשים האמריקאית ובהיכל הכבוד של חלוצי הצילום.

לירוי גראניס 2011 - 1917 יהי זכרו ברוך

תמונות מאלבום הפורטפוליו של לירוי גראניס

art12

art6

art7

art8

art9

art10

art11

art13

art14

art15

art16

art17

art18

art19

art19

art20

art22

art23

art24

art25

art26

art27

art28

art29

art30

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים