הסערה הגדולה וכוחו העצום של הים דצמבר 2010

דצמבר 15, 2010

סערה כזו כבר שנים רבות לא נצפתה באזורינו, רוחות חזקות במהירות של 100 קמ"ש (40-50 קשרים) וסופות חול אדירות גרמו לשיטפון כולל של כל החופים באשקלון. ביום ראשון ה-12.12.2010 נגרם נזק עצום לתוואי החוף השברירי. הים עלה על גדותיו והציף את החוף, סוכות המציל והגדרות ניזוקו, ומצבו של המצוק שממילא בסכנת קריסה - ממשיך להחמיר.

עין הסערה ה- 12.12.2010

art5

בחוף דלילה הסככות שהיו על החוף נשטפו אל המים יחד עם עמודי תאורה שנפלו. בחוף קבר השייח השובר הצפוני קרס בחציו אל תוך המים. כל החוף נשטף, כולל שלטים, פחים וכל מה שננעץ בחוף.

אם לא די בכך, גם בחוף קבר השייח נגרמו נזקים קשים. מפולות אדירות ממצוק הכורכר, חריצה עמוקה בתוואי החוף, בחלק התלול של המצוק והקרוב למלון הולידיי אין ישנה נסיגה של 1 מטר לאחור. הגדרות נמצאים כעת על גבול המצוק של הטיילת. השרוולים הממוקמים בתחתית המצוק נעתקו ממקומם, וחלקם נשטפו אל הים.

בחוף גוטה (הסוכה הלבנה) הים נגס בפראות במצוק הכורכר וגרם למפולות אדירות. מבנה הבוטקה שעומד מצידו הדרומי של גוטה נמצא בנטייה קריטית לקראת נפילה. המדרגות המובילות אל החוף נעלמו תחת שטף הגלים כולל מעקה הבטיחות וקיר חיצוני שפנה אל החוף.

ואילו בחופים הצפוניים המצב גרוע לא פחות. שם, פשוט לא נראה חוף, הים שטף את הרצועה עד פגישתו בתלוליות הדיונה השבריריות. כעת נותר להמתין שיחלוף הזעם ולשקם את ההרס שנוצר.

art1

ה-14.12.2010- לאחר הסערה נזקים אדירים בחופי הים

החוף כמו אחרי מלחמה.

בחוף דלילה עפו סככות, סוכת המילים נשטפה, מפלס החוף עלה במטר ולכלוך רב נשטף מהים.
בחוף בר-כוכבא סוכת המצילים נשארה על תילה אבל הסככות עפו.
בחוף קבר השייח השובר הצפוני קרס בחציו, מפולות במצוק.
בחוף גוטה אין מדרגות, המצוק נסוג באופן משמעותי ונזק למבנים בקרבתו.

art4

ה-14.12.2010 - תגלית ארכיאולוגית מהתקופה הרומית עקב קריסת המצוק

הסערה אמנם גרמה לנזק רב ברצועת החוף אך הטבע ידע להיטיב עימנו בתגלית היסטורית וארכיאולוגית שנמצאה למרגלות מלון הולידיי אין באשקלון.

פסל שיש לבן של עלמה צעירה, כנראה אלת הניצחון ניקיי,ללא ראש לבושה טוניקה וסנדלים. תיארוך הפסל הרומי מהמאה 3-4 לספירה. במקום נמצאו גם חלקי רצפת פסיפס, חרסים ובאר שנחשפה. כל זאת בעקבות קריסת המצוקים.

art3

פסל בדמות אישה מהתקופה הרומית בגובה של 1.20 מטרים. הפסל התגלה לאחר שחלק מהמצוק קרס בשל הסערה. ברשות העתיקות מעריכים כי ישנם עוד ממצאים אכיאולוגיים רבים במקום. הפסל העתיק מוערך כי קיים כבר למעלה מ-2000 שנה, הפסל התגלה על ידי מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית, קובי שרביט, שבמהלך הימים האחרונים עסק בחיפוש שרידים ארכיאולוגיים שניזוקו מהסערה.

מנוף מיוחד הגיע אל חוף הולדיי אין (קבר השייח) בכדי להוציא את הפסל בזהירות ומבלי שיגרם לו כל נזק. הפסל שנמצא הוא דמותה של אישה רומית, בלי ראש וידיים ולפי רשות העתיקות פסל זה מעיד על שרידי התקופה הרומית בין המאה הראשונה לספירה עד לתקופה הביזנטית מהמאה השישית לספירה.

לטענתו של שרביט הפסל התגלה לאחר שחלק מהמצוק שמימלא קורס, נפל, והפסל התגלה תחתיו. עוד הוא מעריך כי במקום ישנם ממצאים ארכיאולוגיים רבים, אך בשל הנזקים קשה למצוא אותם. "חלקים ארכיאולוגיים שלמים פשוט נעלמו וכנראה שלא נדע עליהם לעולם", אמר שרביט. "באזור שהתגלה הפסל ישנה התמוטטות של המצוק, ולכן הוא נגלה. אנו מעריכים כי יש עוד ממצאים אבל לא רוצים לעשות עבודות כדי לא לגרום למפולת שתביא להתמוטטות נוספת".

* לחצו כאן לצפיה בגלריית תמונות מרוכזת מימי הסערה 11-14.12.2010

קליפים נבחרים מימי הסערה

צפו בסרטון מיוחד מיום הסערה 12.12.2010

צפו בסרטון מיוחד מנזקי הסערה 14.12.2010

צפו בסרטון מיוחד ממציאת הפסל בחוף אשקלון

אלבומי תמונות מימי הסערה

אלבום תמונות יום לפני הסערה 11.12.2010 בפלייר הבא: 

 אלבום תמונות מיום הסערה 12.12.2010 בפלייר הבא:

אלבום תמונות מנזקי הסערה בחופים 14.12.2010

אלבום תמונות מתגלית הפסל הרומי בחופי אשקלון 14.12.2010

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים