ההיסטוריה של הקייט סרף

יולי 25, 2014

הם חלק בלתי נפרד מהנוף של רצועת החוף, בימים של רוח חזקה הם מעטרים את השמיים בשלל צבעים, הגולשים מחדדים, תופסים תאוצה וקופצים לגבהים. בין שמים לים גלישת הקייט-סרף הפך להיות ענף נפוץ שתופס תאוצה בכל עיר חוף בארץ וברחבי העולם. כתבה זו היא ראשונה מלקט כתבות מקיפות על גלישת הקייט סרף שמטרתה לתת מקום לספורט האקסטרים שמשלב בין כוחות הטבע, כוח האדם ויצירתיות שלא נגמרת אף פעם.

קייט סרף – גלישת עפיפונים (בתרגום מאנגלית עפיפון=Kite), קייט-בורד או קייט-בורדינג (kiteboard, kiteboarding) ויוצאים מן הכלל בצרפת זה נקרא פליי-סרף (Fly Surf) ובגרמני קייט סקי (Kite Ski)

בראשית

האיזכור הראשון לשימוש בעפיפונים הופיע לראשונה כבר בשנת 1800. ג'ורג פוקוק (George Pocock) השתמש בעפיפונים גדולים במידותיהם מחוברים בארבע מיתרים בכדי לדחוף קדימה קרונות על היבשה וסירות על פני המים. באותה השיטה המוכרת לנו היום. הקרונות והסירות יכלו לנוע עם כיוון הרוח לפרקי זמן מוגדרים. הכוונה הייתה לייסד את כוח העפיפונים כאלטרנטיבה לכוח סוס, בעיקר בכדי להתחמק מ"מס הסוסים", הטל מס שהיה נהוג באותו הזמן.
חלוץ התעופה סמואל קודי (Samuel Cody) פיתח את עפיפון השייט הראשון (Man-Lifting Kite) בשנת 1903 וחצה את התעלה האנגלית בסירת קנבאס קטנה המונעת בעפיפון.

השנים הראשונות בצרפת

מה שהתחיל ברעיון שעבר בראשם של אנשים כבר בשנות ה-60 קיבל ביטוי ראשוני למה שמוכר לנו כיום רק בשנת 1984. דומיניק וברונו לגגנאוז (Dominique and Bruno Legaignoux) הם שני אחים צרפתים, מטורפים על שייט מפרשים וספורט ימי שהחלו לעבוד על עקרונות בסיסיים למצנח "כנף" עם אפשרות לניפוח. עם המצאתם הראשונית הם הוציאו על זה פטנט רשום.

art2

דומיניק וברונו לגגנאוז למדו את האומנות שבשייט מפרשיות כבר מגיל 10. בשנת 1979 הם זכו במקום הראשון לתחרות הנוער הצרפתי בשייט דינגי/אופטימיסט. ועשר שנים לאחר שהם כבר היו שם דבר וכשמאחוריהם עשרות אליפויות החליטו האחים לפרוש מהתחרויות ולהשיט סירות להנאתם בלבד.
בקיץ 1983 במהלך ביקור בסנגל החלו האחים, ברונו ודומיניק, להעלות רעיונות לעיצובים חדשניים של מפרשים לצבירת מהירות בהתאם לתשוקה שלהם. בהתחלה הם התכוונו לייצר מפרשים עבים לסירות ובמהלך עבודתם הם הגיעו לעפיפונים שמטרתם להגביר את כוח המפרשים הרגילים.

 ממציאים

מרעיון אחד לשני הם מצאו חוט מקשר בין גלישת רוח לעפיפון וניסיון ראשון (שנראה מגוחך) היה הכלאה בין גלשן רוח לבין מצנח שנראה כמו כנף של ציפור (ומכן שמו  בתמונה משמאל Bird-Sail). הרעיון מאחוריו היה להביא למצב שבו הגולש יוכל להתרומם ולקפוץ מעל פני המים ולהאריך את שהותו באויר עם גלשן הרוח. אבל התוכנית השאפתנית לא יצאה אל הפועל בגלל תכנון לקוי ומסורבל.

art3

בין כל בלאגן הרעיונות שהם הגו נברא פרוייקט אחד שאיכשהו היה בו הגיון. פרוייקט שיביא ביום מן הימים למהפכה בענפי ספורט המים המוכרים לנו: גלשן ועפיפון "כנף" – קייט סרף נולד.  באופן מפתיע אף אחד מהאחים לא התנסה בהעפת עפיפונים בעבר והם החלו להעיף באופן ניסיוני דגמים שונים של עפיפונים בכדי להבין את המאפיינים של התנועה והמעף. המטרה שהנחתה אותם היא כיצד ניתן להשתמש במעוף העפיפון עם כיוון הרוח לצבירת מהירות.

ניסיונות ראשונים

art4

לאחר ניסיונות מרובים ובנייה של עפיפונים מסוגים שונים ושטוחים, באוקטובר 1984 הם ביצעו את הניסיון הראשון עם מצנח "כנף" מתנפח. הם ניסו לגלוש עם גלשן אבל מצאו שקל יותר לעשות זאת עם זוג מחליקיים (סקי). הכוח שהפיק העפיפון היה כה חזק עד שהם היו צריכים להקטין את גודל מחליקי הסקי בכדי לאפשר להם חופש מוחלט בתנועה על פני המים.

art9

לאחר שהם היו בטוחים בפיתוח הייחודי שלהם האחים לגגונאוז רשמו את המצנח המתנפח כפטנט רשום ב-16 בנובמבר 1984.(בתמונה: סקיצות מקוריות של הפיתוח של האחים)

תקופה ארוכה של פיתוחים עם שיפורים יעודיים עברו האחרים כשהמטרות שמנחות אותם: לגלוש עם כיוון הרוח, האצה, מהירות וזינוק מהמים. בתקופה הזו הם פיתחו מצנחים שונים מהרכב בדים שונה, רדיוס, וגדלים של עפיפונים מ-5 ועד 17 מטר מרובע. כמו כן הם ניסו סוגים שונים של גלשנים, סקי, וציוד נוסף של חוטים עוגנים ותפסנים.

art5

הנסיונות שלהם להפוך את גלישת העפיפונים לספורט חדש היה מוקדם מידי עבור יצרני הגלשנים שכן גלישת הרוח הייתה בשיאה ונתפסה כענף האולטימטיבי לאותה התקופה, הדגמים שלהם היו בשלב פיתוח ראשוני ולא נתפסו כאטרקטיביים.
בין 1985-86 הם הגיעו לשלב פיתוח יעיל ביותר אבל רק בשנת 89' הם הגיעו לשלב הפיתוח הסופי של עפיפון, מגלש סקי ורתמות המוכרות לנו היום.

ההיסטוריה של הקיט סרף בישראל

כבר בשנת 2001 הבחנתי בקייט סרף במקומות שונים ברחבי העולם וקצת קשה לשים את האצבע על הגולש הראשון שהביא את הקייט סרף לישראל. הקייט סרף הפך לספורט מבוקש ביותר, ברוב ימות השנה ישנם תנאים מעולים לגלישה, אם בים התיכון, סוף ואם בכנרת. באשקלון גדל אחד התותחים בתחום, אלי זרקא ושמות רבים של גולשים מנוסים תופסים מקום של כבוד בהיכל התהילה של הספורט האתגרי והייחודי.

art6

אבל יש שניים שזכורים לי היטב כחלוצים בגזרה המקומית, האחים גילי ועופר כהן, חובבי גלישת רוח מהותיקים בתחומם, שכבר בשנת 2004 ירדו אל חוף קבר השייח לנסות את מה שהיה נראה כמו ניסיונות ראשונים לגלישת קייט סרף. כשהמצנח שהיה ברשותם היה קטן במידותיו והמגלש גם כן הם היו הראשונים להתנסות במה שהפך לשיגעון של רבים אחרים שאותם ניתן לראות בהמוניהם גולשים בחוף הימיה (חוף הדייגים).

וכל השאר היסטוריה... :-)

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים