מגזין +

חוקרים גילו בריכה תת-ימית שקוטלת כמעט כל מי שטובל בתוכה

מאת יואב נקש נובמבר 08, 2016

בקרקעית מפרץ מקסיקו ישנה בריכה רעילה שהורגת כמעט כל חי ששוחה במימיה -  המדענים מכנים אותה בשם "ג'קוזי של יאוש" (Jacuzzi of Despair). בשנת 2014 המדען הימי אריק קורדס (Erik Cordes) חקר שוניות במי מפרץ מקסיקו ונעזר ברובוט תת-ימי לתיעוד של מושבות שנמצאות במצולות. במהלך תיעודו הוא נתקל במקווה הקטלני שפולט גזים ומימיו רותחים. כעבור שנה הוא חזר עם צוות צוללנים בכדי לבחון יותר מקרוב את הבריכה המסתורית.

"צללנו למצולות האוקיאנוס וראינו אגם או נהר זורם וזה היה נראה כאילו אנו מטיילים בעולם אחר", מספר קורדס. "בדיוק ברגע שהערוץ הגיע לקניון תת-ימי, הבחנו מעבר לקיר שהיה נראה כמו סכר במי מלח מעובים  - זו הייתה הבריכה ומימיה בגווני סגול שחור ולבן".

על פי התסקיר של קורדס, ה"אגם" נמצא על קרקעית הים בעומק של קילומטר אחד, קוטרו כ-30 מטרים ועומקו כ-4 מטרים. המים שבתוכו חמים פי 2 ממי האוקיאנוס הסובבים אותו ורמת המליחות בו היא גבוהה פי 5 מהמליחות שמסביב. אחת מהסיבות שעוררו את חשדו בנוגע למי הבריכה היה בגלל שהבחין על קרקעיתה בשלדים רבים של סרטנים מתים.

"זו אינה התרמיקה והחום של הבריכה שהופך אותה לקטלנית אלא רמת המליחות הגבוהה. המלח שקע לקרקעית המפרץ ונמהל עם מימן גופריתי ושיירי שמנים שיצרו מרקם דייסתי רעיל. אותה דייסה מתבשלת עם גז המת'אן שנפלט מהקרקעית והתוצאה הסופית הוא מיקס קטלני של חמצן רעיל שממית כל סרטן ודג ששוחה בתוכה", הוא מסביר. "הפרט המעניין הוא שישנם יצורים שהסתגלו לסביבה הרעילה והצליחו להקים מושבות גדולים של מחייה. מולים רבים צמודים לדפנות הבריכה וניזונים בצורה כלשהי מהמימן הגופריתי. יחד איתם גם ניתן למצוא סרטני ארטמיה (שרימפסים), תולעי צינור ושאר זני חיות".

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים