מגזין +
מגזין +סביבה ← המכשיר הנסיוני לגריסת מדוזות? אל תבנו על זה שיהיו פחות צריבות

המכשיר הנסיוני לגריסת מדוזות? אל תבנו על זה שיהיו פחות צריבות

מאת יואב נקש אפריל 26, 2017

שוב בני האדם מחפשים פתרונות בעזרת קטל של חיים. פעם נוספת אנו חושבים שיש לנו את הזכות להרוג את כל מה ומי שעושה לנו בעיות מבלי להבין שאנו יוצרים יותר בעיות משהיו קיימות. מכשיר הגריסה החדש, פרי פיתוחם של הקוראנים, עושה "פרוט נינג'ה" למדוזות ועל אף זאת יעילותו מוטלת בספק ויש הסבורים כי הוא יביא יותר נזק מתועלת. באיזה שלב בחרנו להתעלם מהחוק השלישי של ניוטון שקובע כי "לכל פעולה יש תגובת נגד"?

השינויים האקלימיים, זיהום הים, דילול אוכלוסייתם של מיני חי וצמצום שטחי מחיית הדגים הביא לעליה משמעותית בתפוצת המדוזות בכל רחבי הימים והאוקינאוסים. ממדוזות שקופות צורבות, לענקיות ועד קטלניות, המדוזות הפכו למטרד ונטל לא רק עבור הרוחצים או הדייגים שאת המכמורות שלהם הם קורעים אלא גם עבור התעשיה העולמית וכלכלתה. כך לדוגמא, המדוזות סותמות את צינורות המים שמשמשות לקירורן של טורבינות תחנות הכוח ומשתקות אזורים שלמים מאספקה רציפה של חשמל.

המכשיר הרובוטי Jeros שט על פני הים בניחותא בשעה שהפלופלור הסכינאי מתחתיו עושה טרור לג'לי

בכדי להחזיר מלחמה שערה בנגע של היצור החד תאי, פיתחו הקוריאנים מכשיר גריסה שיכול לפרק 6000 מדוזות בשעה. המכשיר הרובוטי Jeros שט על פני הים בניחותא בשעה שהפלופלור הסכינאי מתחתיו עושה טרור לג'לי. ועל אף שזה נשמע כאילו ונמצא הפתרון לנגע שפוקד אותנו בחודשי הקיץ בים התיכון, במאמר שהתרפסם ב- Deep Sea News המכשיר הזה זוכה לביטולו על הסף בטענה כי הוא גורם לנזק עצום למערכת האקולוגית. טיעוני כתב המאמר הגיוניים לחלוטין ולהלן שלושה מהסעיפים העיקריים:

1. חתיכות המדוזות הגרוסות לא יעלמו לאחר גריסתן. הן ימשיכו לצוף, חלק מהן ישקעו למצולות, יחנקו את הקרקעית, ישטפו לחופים, יתפסו ברשתות דייגים או שחתיכות מזרועות מנגנון הצריבה שלהם ימשיך לעקוץ אפילו ביתר שאת את הרוחצים. 10,800 קילו של מדוזות מתות ליום לא יעשו את הים למקום יותר נחמד לטבול בו. הנזק לטורבינות הקירור לדוגמא יהיה פי כמה יותר גרוע כי מה לדעתכם יהיה קל יותר לנפות ממסננת, מדוזה שלמה או מליוני חתיכות קטנות? והאמת שזה כלל לא ישנה כי הן גם כך דביקות והמסה שלהם תשאר זהה וכבדה לפינוי.

כך נראה הטרור הסכינאי מתחת למים. פרוט נינג'ה למדוזות.

2. ה"ג'לי פרוססור" הזה לא קוטל במאת האחוזים. חלק מהמדוזות לא יגרסו בשלמותן, הן "יקפצו" בין הסכינים או שזנים אחרים שלהם יש מעטפת קשיחה, יכולים להתקע ולהפסיק את פעילות המגרסה.

3. ברגע שחותכים / בוצעים מדוזה נעשית הפריה מלאכותית. כך יש יותר סיכוי לביציות וזרעונים להפגש למחול של חיים חדשים. יתרה מזאת אם ההפריה הזו מביאה להכלאה בין מיני זנים שונים הם עלולים ליצור מוטציות עוד יותר מוזרות, גדולות ואף קטלניות. אם נניח שהמגרסה עובדת בתפוקה מלאה הווי אומר שהיא קוטלת 72,000 מדוזות ליממה שמפרים טריליוני ביציות וזרעונים למרחבי הים. הם ישקעו אל קרקעית הים ומהם יווצרו פוליפים שמסוגלים להכפיל את עצמם. כל פוליפ יכול לייצר מאות שיבוטים וכל שיבוט יכול לייצר מאות מדוזות. את המתימטיקה אתם כבר מבינים.

עם גורס המדוזות לא יהיו בהכרח פחות מינים, הכלאות ושיבוטים שלא לדבר על גידול עצום באוכלוסייתן

לרשימת הסיבות היינו גם מוסיפים את העובדה כי המכשיר אינו מבחין בין מדוזה לדג או כל חי אחר. אז איזה עוד דרך יש לדילול אוכלוסיית המדוזות מבלי להעצים את הנזק האקולוגי? מדענים עובדים כיום על פתרון סביבתי והומני שאינו כרוך בקטילתם ללא אבחנה. ב"קציר מדוזות" מורידים מהמדוזות את המלח, מייבשים אותן והופכים אותן לסוג של גבבה. את הגבבה הזו מערבבים עם אדמה שאיתה ניתן לדשן מטעי פאדיז של אורז ושאר צמחיה. וכך, במקום להרוג מצמיחים חיים - ממשיכים את שרשרת המזון בעזרת המוח ולא בכוח.

הערת עורך: כתבה זו תורגמה בחלקה ממאמרו של ר.ר. הלם באתר Deep Sea News

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים