האיש שנושם כמו דולפין והטכניקה המיועדת לגולשים

מאת יואב נקש ינואר 13, 2015

תמיד חשבתי שהשיא בעצירת הנשימה נספר על יד אחת ושאחרי 5 דקות ללא חמצן המצב כבר הופך מסוכן. אז חשבתי. מסתבר שבשנת 2012 סטיג סוורינסן (Stig Severinsen), המכונה "הדולפין האנושי", שבר את השיא העולמי בהחזקת האוויר בריאותיו מתחת לפני המים. את ההישג הבלתי נתפס הוא עשה בעזרת פיתוח של טכניקה אישית אשר שאותה הוא מציע ללימוד עבור גולשי הגלים + הגבוהים.

22 דקות! זהו משך הזמן שבילה איש הדולפין סטיג סוורנסון כשראשו טבול תחת מי הבריכה בלונדון בשנת 2012. 21 דקות ו-30 שניות יותר מממוצע הזמן האנושי של החזקת האוויר בריאות. סטיג, המחזיק בתואר דוקטור לרפואה ואלוף העולם בצלילה חופשית 4X פעמים, עשה את הבלתי יאומן בטכניקה שאותה פיתח במשך עשור שנים ובעזרת ניפוח ריאותיו בחמצן טהור. ה"דולפין" בן ה-41 מחזיק גם בשיא השחייה הארוך ביותר מתחת לפני המים שאותו קבע במי אגם קפואים במזרח גרינלנד. בשחייה זו הוא גמע 152.40 מטרים בזמן של 2 דקות ו-11 שניות.

לא מדובר בחוצן או בדג אלא באדם רגיל לחלוטין שהצליח להוציא אל הפועל את האמונה של Mind over Matter (רוח מעל חומר). בגובה 1.85 מ' ובמשקל 80 ק"ג, סטיג סוורינסן הגר באלבורג דנמרק, פיתח טכניקה שעליה התאמן במשך שנים רבות שעיקרה נסובה על יוגה מדיטטיבית ובסדרת נשימות עמוקות, מדודות ועצירות נשימה ארוכות. כחלק מאורח חייו הסגפני הוא גם בחר להנחיל את הטכניקה הנשימתית לקבוצות אנשים אחרות העוסקות בענפי ספורט אקסטרים ימי כגון לאלו הגולשים.

בתוכנית האימון שלו הנקראת "Ultimate Surf Survival" (השרדות אולטימטיבית בגלישה) הוא פיתח סדרת אימונים שמיועדים לגולשי הגלים הגבוהים אשר מעוניינים לשפר את יכולותיהם ואת הטכניקה הנשימתית במצבים קיצוניים שאליהם הם יכולים להקלע במהלך סשן גלישה. בין תלמידיו הבוגרים ניתן למצוא את גולשת ה-WSL קורטני קולוג (Courtney Cologue) ואת הצ'ארג'ר האמיץ גרג לונג (Greg Long). התוכנית הלימודית כוללת חילוץ, הצלה, עזרה ראשונה והחייאה, פסיכולוגיה בצלילה, שיטות צלילה, אימון נפשי, יוגה, מדיטציה ותוכנית אימון מסודרת לנשימה ועצירת הנשימה.

"אדם ממוצע נושם בין 20,000-30,000 נשימות מידי יום כך שהפעולה של הנשימה נעשית באופן מאוד טבעי ואוטומטיבי בחיינו. הנשימה היא זו שמחוללת את האנרגיה בגוף ומחייה את הנפש. וככל שנושמים טוב יותר הבריאות משתפרת." מסביר סטיג." אנו נושמים במודע וללעיתים שלא במודע אבל רבים האנשים שיעצרו את נשימתם ולא ידעו כיצד לנתק את חוט המחשבה - דבר שגורם ללחץ, איבוד אנרגיה וזמן החזקת אוויר קצרה. הרעיון הוא להגיע למצב שהאדם יפסיק את נשימתו בכוח הרצון ושיהיה מודע באופן מלא למעשיו."

מציין סטיג כי הוא מופתע עד כמה זניח כל תרגול הנשימה במערכת האימונים של ענפי הספורט השונים שכן תרגול הנשימה יכול לשפר את ביצועיו של כל אדם ובכל ענף ספורט שבו יעסוק. 

בהסבר לתוכנית האימון הנשימתית שלו, breatheology, מציין סטיג כי הוא מופתע עד כמה זניח כל תרגול הנשימה במערכת האימונים של ענפי הספורט השונים שכן תרגול הנשימה יכול לשפר את ביצועיו של כל אדם ובכל ענף ספורט שבו יעסוק. נשימה נכונה מוסיפה כוח סיבולת לב-ריאה, משפרת את זרימת הדם, מפזרת את האנרגיה בגוף ולשרירים בצורה מדודה, מחזקת את הביטחון העצמי ומעניקה תעצומות נפש.

art3

לשם המחשה עד כמה נשימה נכונה יכולה לשפר את ההוויה העצמית סטיג ממליץ לנסות את תרגיל הנשימה הבא:

בזמן שאתם קוראים שורות אלו, תנשמו עמוק מהאף...

ואת האוויר תנשפו החוצה לאט מהפה...

האם אתם חשים בשינוי כלשהו במצבכם הנפשי והתודעתי?

האם אתן יכולים להרגיש את פעימות ליבכם?

המשיכו לנשום ולנשוף באותו האופן עוד כמה פעמים.

כעת מלאו את הריאות באוויר...

הפסיקו את נשימתכם למספר רגעים ועצמו את עיניכם.

זהו הרגע שבו מתחיל הדיאלוג שבין הגוף לנפש.

לאחר מספר רגעים נשפו לאט את האוויר ונשמו כרגיל.

זהו רק הבסיס לתרגול הנשימתי

נשימה נכונה ושליטה מלאה על הפסקת הנשימה היא חלק חשוב בכלל מערכת היחסים שבין האדם למים / ים. תרגול נשימה ביוגה או במדיטציה והכנת הנפש למצבי קיצון ולחץ היא הכרחית להשרדות. חשוב לזכור שפעילות אימון מעין זו דורשת הכוונה תיאורתית, ליווי מקצועי והצבת גבולות אישית. תנשמו עמוק, תנשמו נכון.

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר הוסף תגובה
יואב נקש

עורך ראשי, כתב-צלם. מייסד האתר "צלם ים". פעיל סביבה וחברה גולש שאוהב את העולם. משפט לחיים: "רוח האדם כרוח הים היא, למרחבים תשאף וגבולותיה אין קץ." ציטוט אהוב מסרט: I am just the Garbage man - Big Wednesday

מגזין +

ינואר 01, 1970

הפיד של צלם ים

יודעים משהו שאנחנו לא?

יש לכם ידיעה מרעישה? אירוע חדשותי מעניין ו/או בלעדי? ראיתם דולפין? תפסתם גל ענק? הייתם עדים למפגע סביבתי? אירוע חברתי? סיפור? קישור? תמונה? סרטון? יש חדש בעולם הים ואנו לא מודעים אליו? שתפו אותנו בכל דבר ונשתף עם העולם.

מלאו את הפרטים בטופס הבא ושלחו אלינו (כוכביות - שדות מילוי חובה)

צור קשר

אתר צלם ים מאמין בקשר אישי וישיר עם כל אדם שבנפשו נושבת רוח ים - נשים וגברים כאחד. אנא מלאו את הטופס הבא במלואו ופרטו את מטרת פנייתכם. צוות צלם ים משקיע תשומת לב רבה לפנייתכם ויעשה את המרב בכדי להשיב לכם בהקדם.
צלם ים